Jedno z najstarszych polskich centrów handlowo-usługowych do wyburzenia [WIZUALIZACJE]

Orzech

Znak czasu. Jeden z najstarszych, dużych, w pełni polskich obiektów handlowych w naszym kraju zostanie zlikwidowany i wyburzony. Pierwsze Polskie Centrum Usługowo-Handlowe LAND przy stacji metra "Służew" w rejonie ulic: Wałbrzyskiej, Bacha i KEN zostanie zastąpione zupełnie nową zabudową.

To jedna z najbardziej charakterystycznych budowli tej części Mokotowa. Centrum Handlowe Land powstawało od 1996 do 1999 roku. Mieści się przy ul. Wałbrzyskiej 11. Od lat mówiło się o jego rozbiórce. Firma deweloperska Ghelamco, która przejęła kontrolę nad tą nieruchomością, zamierza rozebrać Land, a w jego miejscu wybudować duży kompleks biurowo-usługowy.

Inwestor złożył wniosek o pozwolenie na rozbiórkę obiektu i realizację w tym miejscu nowej zabudowy. Spółka M6 złożyła 3 lutego 2025 roku wniosek o wydanie pozwolenia na rozbiórkę budynku handlowego CH Land. Chodzi o budynek B przy ulicy Wałbrzyskiej 11.

Z kolei 23 czerwca ten sam inwestor złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę zespołu budynków biurowo-usługowych z funkcją handlową, garażem podziemnym, zjazdami oraz infrastrukturą techniczną w tej samej lokalizacji.

Ghelamco, we współpracy z JEMS Architekci, planuje postawić tu biurowce o łącznej powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych, z dodatkowymi 7,3 tys. mkw. usług. Parter i poziom -1 zostaną przeznaczone na lokale handlowe, restauracje i kawiarnie.

– "Chcemy stworzyć budynek otwarty na miasto, z zielonymi tarasami, otwartymi pasażami łączącymi budynek z otoczeniem, wygodnymi przejściami i miejscem do spędzania czasu także poza godzinami pracy. Chcemy nadać temu miejscu nowoczesny wyraz architektoniczny, zgodny z nową funkcją i lepiej odpowiadający na potrzeby miasta i współczesną estetykę" – mówi Michał Nitychoruk, rzecznik Ghelamco, w rozmowie z "Raportem Warszawskim".

W planach jest też realizacja podziemnego parkingu na 500 aut przy ul. Wałbrzyskiej. Nad całym nowym kompleksem górować ma 52-metrowa wieża biurowa.

Kiedy rozpocznie się wyburzanie? Kiedy start budowy?

– "Harmonogram inwestycji uzależniony jest od terminu uzyskania decyzji administracyjnych, sytuacji gospodarczej, popytu na powierzchnię oraz pozyskania finansowania. Szacujemy, że prace rozbiórkowe nie rozpoczną się w tym roku. Budżet inwestycji będzie uzależniony od finalnego projektu wykonawczego oraz aktualnych warunków rynkowych" – informuje Michał Nitychoruk, rzecznik Ghelamco w rozmowie z "Raportem Warszawskim".

Co powstanie obok?

Na pozostałej części działki, która nie jest własnością Ghelamco, ma powstać akademik. Według projektu pracowni Atelier Tektura stanie tam siedmiokondygnacyjny budynek z 249 jednoosobowymi pokojami o charakterze hotelowym, wyposażonymi w prywatną łazienkę i aneks kuchenny.