Jeszcze w tym roku poznamy zwycięską koncepcję architektoniczną odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej

Orzech

Jeszcze w tym roku poznamy zwycięską koncepcję architektoniczną odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej – czyli jednej z najważniejszych powojennych inwestycji odtwarzających dawną, historyczną zabudowę centrum Warszawy.

Po odsłonięciu fundamentów Pałacu Saskiego, jednym z kolejnych kroków w procesie realizacji inwestycji jest przeprowadzenie konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej.

Jak zadeklarował w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP), prezes zarządu spółki celowej Pałac Saski Jan Edmund Kowalski, w połowie października poznamy zwycięską koncepcję architektoniczną.

– "Jeśli chodzi o kształt zewnętrzny, to sprawę określa ustawa o odbudowie, zgodnie z którą Pałac Saski, Pałac Brühla oraz kamienice w Warszawie przy ulicy Królewskiej 6, 8 i 10/12 mają zostać odbudowane "według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki obiekty te miały na dzień 31 sierpnia 1939 r.". Sprawa jest bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o wnętrza. Będą one musiały spełniać wymagania, określone przez przyszłych użytkowników w dokumencie pn. "Wytyczne Funkcjonalno-Użytkowe". Przez niemal rok opracowywaliśmy je we współpracy z instytucjami, które będą tam funkcjonować, a więc Kancelarią Senatu, Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim i wyznaczonymi przez MKiDN instytucjami kultury, które współtworzyć będą ofertę części kulturalnej: Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Muzeum Historii Polski, Biurem "Niepodległa" oraz Zachętą Narodową Galerią Sztuki. Choć teoretycznie znamy kształt zewnętrzny odbudowywanych obiektów, to wewnątrz w tym w kondygnacjach podziemnych będą one mieścić ponad 100 tys. mkw. powierzchni całkowitej. To ponad dwa i pół raza więcej, niż np. całe Muzeum Historii Polski" – poinformował PAP prezes zarządu spółki celowej Pałac Saski Jan Edmund Kowalski.

– "Przebieg konkursu będzie wielostopniowy, w pierwszym etapie weryfikujący doświadczenie, kompetencje i kwalifikacje uczestników, a celem kolejnych jest wybór najlepszej koncepcji. Poznamy ją w połowie października i wtedy jej twórców zaprosimy do negocjacji umowy na zaprojektowanie wszystkich obiektów zachodniej pierzei Placu Piłsudskiego. Przewidujemy, że prace projektowe zaczną się w lutym 2024 r., a odebranie już pełnej dokumentacji projektowej będzie miało miejsce na początku roku 2026" – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, prezes Kowalski.

Konkurs zostanie zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich SARP. W 12-osobowym sądzie konkursowym, obok wybitnych architektów znajdą się również przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, służb konserwatorskich i świata sztuki.

Prezes Kowalski poinformował także, że wkrótce rozpoczną się prace archeologiczne na terenie Pałacu Brühla. W 2025 roku, według prezesa Jana Edmunda Kowalskiego, prowadzone będą intensywne prace związane z przygotowaniem terenu inwestycji pod kątem rozpoczęcia prac budowlanych, tj. m.in. przebudowa skomplikowanych instalacji podziemnych. Będzie to faktyczny początek działań związanych z rozpoczęciem budowy.

– [...]"Łączny koszt wszystkich prac, włącznie z przygotowawczymi, realizowanych w ramach projektu odbudowy zachodniej pierzei placu Piłsudskiego, szacowany jest na dwa miliardy czterysta pięćdziesiąt trzy miliony złotych. Pieniądze te zarezerwowane są w budżecie państwa"[...] – poinformował Polską Agencję Prasową prezes zarządu spółki celowej Pałac Saski Jan Edmund Kowalski.

Ostateczną kwotę poznamy po wyłonieniu generalnego wykonawcy.

W odbudowanej pierzei pałacu znajdą lokalizację trzy instytucje: Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Senat oraz przestrzeń kulturalna współtworzona przez instytucje podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Cała inwestycja powinna zostać zrealizowana według założeń do 2030/31 roku.