Po wielu latach na górze Śnieżnik pojawi się nowa wieża widokowa. Inwestor – gmina Stronie Śląskie wybrała już projekt i wykonawcę tej inwestycji – Firmę Ogólnobudowlaną Marcin Skoczeń z Wrocławia. Za projekt architektoniczny odpowiada Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu Januszówka z Bielska Białej. Szacowany przez gminę koszt prac budowlanych to 12 milionów zł.
Wieża na Śnieżniku powstanie w miejscu starej im. cesarza Wilhelma I, która wybudowana została w latach 1895-1899. Projektantem był Felix Henry, a głównym budowniczym – Emil Giesserow z Kłodzka. Stara wieża ze względu na zły stan techniczny została wyburzona w 1973 roku. Pierwsze konkursy na koncepcję odbudowy pojawiły się już w 1979 roku jednak na konkrety przyszło poczekać wiele lat.
Plan budowy następczyni zrodził się dzięki inicjatywie Związku Gmin Śnieżnickich, w skład których wchodzi Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stronie Śląskie. W 2012 roku Związek rozpoczął realizację projektu "Wieża Trzech Kultur. Wykonanie dokumentacji odbudowy wieży widokowej na Śnieżniku". Projekt realizowany był do maja 2013 roku, kiedy to wybrano koncepcję architektoniczną obiektu przygotowaną przez Pracownię Projektową Architektury Krajobrazu Januszówka z Bielska Białej. Kolejnym krokiem było wykonanie dokumentacji budowlanej nowej wieży. W 2014 roku inwestycja otrzymała pozytywną opinię Dyrekcji Regionalnej Ochrony Środowiska we Wrocławiu. W tym samym czasie Starostwo Powiatowe w Kłodzku wydało pozytywną opinię i pozwolenie na realizację inwestycji.
Główny inwestor, Gmina Stronie Śląskie miała wcześniej duże trudności z pozyskaniem środków na budowę wieży. Odbyły się cztery przetargi na wykonawcę. Pierwszy ogłoszono w czerwcu 2019 roku. Do ostatniego przetargu stanęło aż 8 firm (w poprzednich trzech przetargach złożono łącznie jedną ofertę przekraczającą zakładany budżet inwestycji aż o o 5 mln zł). Zwycięską ofertę przedstawiła Firma Ogólnobudowlana Marcin Skoczeń z Wrocławia i to właśnie ona wybuduje wieżę.
Nowa wieża
Wieża będzie wykonana w posadowionej na żelbetowych fundamentach specjalnej konstrukcji stalowej. W najwyższym punkcie wieża będzie miała 34,16 m wysokości. Sama platforma widokowa dla turystów zlokalizowana zostanie na wysokości 29,96 m. Cała dolna obudowa konstrukcji zostanie obłożona kamieniem, w tym częściowo również kamieniami pochodzącymi ze starej, rozebranej wcześniej wieży. Prosta część wieży a także taras widokowy na jej szczycie będą szklone specjalnymi taflami ze szkła laminowanego. Termin zakończenia wszystkich prac budowlanych przewidziany jest na koniec września 2021 roku.