[dolnośląskie] W kamiennogórskiej strefie powstają nowe zakłady

[dolnośląskie] W kamiennogórskiej strefie powstają nowe zakłady

ryszardwroclaw
REKLAMA

W tym roku sześć nowoczesnych zakładów powstanie na terenie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Łączny koszt tych inwestycji wyniesie około 62 miliony złotych. Inwestorzy zadeklarowali się także zatrudnić 260 osób. Kolejnych ponad 70 milionów złotych zainwestują dwie firmy branży poligraficznej i hydraulicznej, które w najbliższym czasie otrzymają zezwolenia na prowadzenie działalności na terenie kamiennogórskiej strefy.

 

W Kamiennej Górze, w pomieszczeniach odkupionych od firmy Bo-Wa-De, działającej również w kamiennogórskiej strefie, powstanie pracownia chemiczna, która będzie zajmować się odzyskiwaniem złota i przygotowywaniem go dla przemysłu jubilerskiego. Firma Piotra Barańskiego szlachetny metal planuje sprowadzać z całej Europy. Koszt tej inwestycji pochłonie 2,5 miliona złotych.

 

Iwona Krawczyk, prezes Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości: - Kolejną inwestycją, która jest realizowana na prawie 1-hektarowej działce w Kamiennej Górze, to budowa zakładu produkcji materacy izolacyjnych, wykorzystywanych w turbinach parowych, gazowych, silnikach i wymiennikach ciepła. Ich zaletą jest odporność na wysokie temperatury, średnio od 600 do 1000 stopni Celsjusza. Firma ANDY Izolacje Tekstylne na inwestycję przeznaczyła 1,2 miliona złotych i już wiosną planuje zakończenie budowy zakładu. Szkoli także przyszłych pracowników. Odbiorcami produkowanych w naszym mieście mat izolacyjnych będą elektrownie z Polski, Niemiec, Włoch i Iranu.

 

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości ma działki inwestycyjne także w Lubaniu, na terenie byłego Zakładu Napraw Taboru Kolejowego. Od 2003 roku działa tam firma Konstal, która jeszcze w tym roku, w kooperacji z firmą ONE, planuje rozpocząć produkcję żyrandoli między innymi dla sieci ekskluzywnych hoteli, kasyn i centrów biznesowych.

 

-Konstal na inwestycję przeznaczył 4,5 miliona złotych – informuje Jacek Buzarewicz z Mo–Ja Multimedia, firmy prowadzącej biuro prasowe kamiennogórskiej strefy ekonomicznej. - Z kolei firma ONE na wybudowanie zakładu zainwestuje około 1 miliona złotych. Obecnie rozbierane są byłe hale produkcyjne byłego ZNTK. Tym samym podupadający teren zyskuje nowe, atrakcyjne gospodarczo oblicze.

 

Rena Polska Sp. z o.o. to kolejna firma z kapitałem niemieckim, która postawiła na rozwój w kamiennogórskiej strefie. Na budowę swojego zakładu w podstrefie Nowogrodziec – Wykroty zadeklarowała się wydać 9 milionów złotych. Spółka macierzystej grupie Rena dostarcza obudowy i komponenty do automatów galwanicznych, wykorzystywanych w technice solarnej. Specjalizuje się także w obróbce galwanicznej płyt obwodów drukowanych.

 

-To właśnie dynamiczny wzrost zapotrzebowania na urządzenia służące do uzyskiwania energii odnawialnej stworzył warunki do realizacji kolejnego projektu inwestycyjnego grupy Rena na terenie naszej strefy – zadowolenia nie kryje Iwona Krawczyk.

 

Dwie duże inwestycje realizowane będą również w podstrefie Żmigród. Spółka Energomontaż Zachód na ten cel wyasygnuje około 45 milionów złotych. Po zakończeniu inwestycji firma produkować będzie urządzenia i konstrukcje stalowe dla przemysłu energetycznego, wydobywczego, hutniczego, petrochemicznego i ochrony środowiska.

 

Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości w ciągu 16 lat funkcjonowania wydała 93 zezwolenia. Nakłady inwestycyjne sięgają 1 mld 627 mln zł, stworzono 4738 miejsc pracy.

 

RYSZARD MULEK

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Poznaj warianty przebiegu obwodnicy Złotego Stoku
Od 13 do 16 grudnia br. odbywać się będą spotkania dla mieszkańców, podczas których zaprezentowane z...
BBI Development zrealizuje z Liebrecht&WooD 170-metrowy biurowiec Roma Tower w Warszawie [WIZUALIZACJE]
W samym centrum stolicy Polski powstanie kolejny ponad 100-metrowy wieżowiec. Spółki zależne BBI Dev...
Trwa realizacja nowej, wielkiej inwestycji zagranicznej pod Wrocławiem [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W Aglomeracji Wrocławskiej trwa realizacja kolejnej wielkiej inwestycji zagranicznej. W gminie Kobie...
Łącznica w Kalwarii Zebrzydowskiej skróci podróże koleją z Krakowa do Wadowic i Bielska-Białej
Budowa łącznicy skróci o około 15 minut czas przejazdu pociągiem z Małopolski na Śląsk, Zwiększy się...
W centrum Wrocławia trwa budowa biurowca Brama Oławska [FILM + ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
Przy skrzyżowaniu ulic Oławskiej i Piotra Skargi we Wrocławiu budowany jest nowy biurowiec Brama Oła...
Warszawa: Nowi najemcy 195-metrowego wieżowca Skyliner
Blisko 5 tys. mkw. powierzchni zajmą łącznie nowi najemcy Skylinera – DXC Technology i Luxoft. Obie...
Kraków: Dobiega końca budowa ostatniego etapu kompleksu biurowego High5ive [FILM + ZDJĘCIA]
W samym centrum stolicy Małopolski, przy ulicy Pawiej w pobliżu Dworca Głównego PKP i Galerii Krakow...
Międzynarodowy koncern GlobalLogic otwiera biuro w Gdańsku
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Gdańsku. To GlobalLogic, amerykańska firma...
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT inwestuje w Krakowie
Kolejna międzynarodowa firma z branży IT stawia na stolicę Małopolski. DataArt, firma zajmująca się...
Przy ulicy Rembielińskiego w Łodzi powstaje budynek wielorodzinny Park Poniatowskiego I [WIZUALIZACJE]
Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Totalbud SA realizuje w Łodzi inwestycję mieszkaniową pn. P...