[dolnośląskie] Selena Labs uruchomiła nowe centrum badawczo-rozwojowe w Dzierżoniowie

[dolnośląskie] Selena Labs uruchomiła nowe centrum badawczo-rozwojowe w Dzierżoniowie

Orzech
Orzech
REKLAMA
2 kwietnia wrocławska firma Selena FM, będąca jedną z niewielu polskich firm globalnych, działających niemal na całym świecie otworzyła nowe centrum badawczo-rozwojowe w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku.
Selena FM jest światowym liderem chemii budowlanej i właścicielem marki TYTAN. Nowa inwestycja uruchomiona w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej "Invest-Park" w Dzierżoniowie – Selena Labs – kosztowała 8 mln zł. Centrum o powierzchni użytkowej ponad 4000 mkw., zatrudniające 50 wysokiej klasy chemików, zwiększy możliwości firmy w zakresie opracowywania i wdrażania na światowe rynki rozwiązań chemii budowlanej. Laboratorium koordynuje działania działów R&D z Polski, Włoch, Hiszpanii, Turcji oraz Chin. Dzięki temu globalnie zintegrowany zespół ściśle ze sobą współpracuje, wymienia doświadczenia i znajduje rozwiązania dla profesjonalnych użytkowników w ponad 70. krajach na świecie.
– Siłą Seleny są ciągłe poszukiwania nowych, wysokiej jakości rozwiązań zmieniających podejście do budownictwa w oparciu o kreatywność naszych pracowników. Dzisiaj mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją na rynku niż kilkanaście lat temu. Zauważamy znaczny wzrost poziomu wiedzy i umiejętności pracowników budowlanych oraz większą świadomość stosowanych technologii aplikacyjnych. Dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie otoczenia, w którym działamy oraz bezpośrednia współpraca z budowniczymi, światem nauki m.in. Politechniką Wrocławską, jak również dostawcami, którzy tworzą nowe surowce. Dział R&D jest pomysłodawcą, wykonawcą i gwarantem tego, że produkty Seleny tworzą nową wartość dla użytkowników np. rozwiązania na bazie polimerów hybrydowych – to szczególnie ważne w dobie zmieniających się uwarunkowań klimatycznych i brakach kadrowych u wykonawców – mówi Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM S.A. – Jestem dumny, gdy polskie, a zwłaszcza dolnośląskie firmy śmiało wchodzą na globalne rynki i odnoszą na nich sukcesy. Jako samorząd regionu, od lat wspieramy i staramy się ułatwiać rozwój naszych firm na zagranicznych rynkach. To jeden z naszych priorytetów i cieszę się, że widać efekty tych działań – mówi Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego. – Głęboko wierzymy, że nowo powstałe centrum laboratoryjne stanie się istotną częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park", a działalność Grupy Selena jeszcze mocniej wpisze się w krajobraz gospodarczy i społeczny całego regionu, otwierając przed nią nowe rynki i perspektywy – mówi Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park". Spółka otrzymała dofinansowanie na wyposażenie laboratorium w wysokości około 800 tys. zł w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – Poddziałanie 4.5.2. Ministerstwa Gospodarki.
Selena Labs uczestniczy w ramach programu Horyzont 2020 także w projekcie BioMotive, który ma na celu przygotowanie gruntu pod produkcję oraz sprzedaż komponentów opartych na surowcach bioodtwarzalnych, pochodzących z roślin. – Wychodzimy z założenia, że R&D powinno łączyć trzy aspekty działalności: śledzenie najnowszych rozwiązań naukowych, współpraca i obserwacja potrzeb użytkownika – co jest kluczowe dla sformułowania właściwego produktu – oraz zdolność analizy i zarządzania wiedzą, aby ją właściwie wykorzystać w ramach jednego produktu. Otwarcie nowego laboratorium jest dla nas i lokalnej społeczności ważnym przedsięwzięciem. Wnosimy do regionu nowoczesne rozwiązania technologiczne, innowacyjność, nową kulturę pracy, a zarazem dajemy szansę na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki tej jednostce badawczej utalentowani naukowcy z Dolnego Śląska będą mieli możliwość rozwijania swoich umiejętności w światowej klasy placówce i to oni będą wpływać na postęp technologiczny w regionie – dodaje Krzysztof Domarecki, prezes zarządu Selena FM S.A. W otwarciu laboratorium uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, świata nauki i instytucji wspierających biznes m.in.: Michał Bobowiec, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Dariusz Kucharski, burmistrz Dzierżoniowa, dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich Politechniki Wrocławskiej, Maciej Badora, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Ewa Kaucz, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej, dr Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej Horyzont 2020. – Naszym zadaniem jest tworzenie innowacji, przez którą rozumiemy dodatkową wartość, jaką otrzymuje użytkownik stosujący nasze produkty na budowie np. bezpieczeństwo i szybkość realizacji zadania przy zachowaniu najwyższej jakości. Dzięki wykorzystaniu technologii możemy rozwiązywać problemy i przeszkody, które napotyka nasz budowniczy. Na przykład nowy klej na bazie technologii hybrydowej jest 8 razy szybszy od zwykłych klejów montażowych. Innowacyjność napędza cały świat i nie ma bez niej postępu, ale ma ona służyć ludziom. Dodatkowo, w Selena Labs wdrożyliśmy nowy model opracowywania innowacji. Stosujemy metodologię pozwalającą na skrócenie czasu pracy nad produktem z 2 lat do 6 miesięcy. Skutkuje to szybszym dostarczaniem produktów na rynek oraz ich skuteczną komercjalizacją. Jest to niezwykle istotne. Obecnie okres życia produktu jest bardzo krótki i wynosi około 2 lat. Dzięki szybszej drodze otrzymywania nowoczesnych rozwiązań produktowych odpowiadamy na aktualne potrzeby i skutecznie konkurujemy na arenie międzynarodowej – mówi Wojciech Komala, prezes Selena Labs. 
Selena jest globalnym producentem i dystrybutorem produktów chemii budowlanej oraz jednym z trzech największych producentów pian montażowych dla budownictwa na świecie. W skład Grupy wchodzi 30 spółek w 17 krajach. Zakłady produkcyjne zlokalizowane są w Polsce, Brazylii, Korei Południowej, Chinach, Rumunii, Turcji oraz w Hiszpanii i Kazachstanie. Grupa ma pracowników w 30 spółkach na pięciu kontynentach i sprzedaje produkty w 70. krajach świata. Obecnie na terenie województwa dolnośląskiego znajdują się trzy zakłady produkcyjne oraz centrala firmy Selena. Grupa Selena była wielokrotnie nagradzana w najbardziej prestiżowych rankingach. Spółka została wyróżniona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii "Trwały Sukces" oraz otrzymała m.in. tytuł Teraz Polska w kategorii "Inwestycja Zagraniczna". Od kwietnia 2008 r. akcje spółki holdingowej Grupy – Selena FM S.A. – notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA