W Zieleńcu przed nowym sezonem narciarskim realizowanych jest kilka nowych inwestycji źródło: Zieleniec Ski Arena

W Zieleńcu przed nowym sezonem narciarskim realizowanych jest kilka nowych inwestycji

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
W Zieleńcu przed nowym sezonem narciarskim poczyniono kilka nowych inwestycji, które mają jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność tej miejscowości. 
Ruszy nowa czteroosobowa kanapa. Będzie to 30. wyciąg w tej stacji narciarskiej i 7. kolej linowa. Z kolei na szczycie Orlicy zbudowano nową wieżę widokową. A to nie wszystkie nowe inwestycje.
Zieleniec Ski Arena jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce, ale ogólna długość tras zwiększy się tu w niewielkim stopniu, bo o ok. 0,5 km (do łącznie 23). Nowa czteroosobowa kanapa i nowa trasa powinny rozładować ruch na dolnym odcinku nartostrady w jednym z kluczowych miejsc ośrodka, gdzie mieszali się początkujący narciarze z tymi potrafiącymi już dobrze poruszać się na nartach, dojeżdżający do dolnych stacji wyciągów.
Zieleniec Ski Arena
Kanapa typu Tatralift usytuowana została poniżej drogi przecinającej Zieleniec, na terenie ośrodka Diament i będzie uzupełnieniem dla znajdujących się już tam wyciągów talerzykowych Diament 1 i Diament 2. Obok ośrodka Diament narciarze będą mogli zostawić samochody na nowym parkingu na 160 aut. 
Zieleniec Ski Arena

Dane techniczne nowej kolei: 

  • długość po stoku ok – 400 m
  • średnie nachylenie stoku 16%
  • różnica wzniesień kolei 66 m
  • stacja napędowo-napinająca na górze
  • stacja przewojowa na dole
  • podpory trasowe szt. 6
  • krzesła 4 osobowe szt. 77
  • przepustowość 2400 osób /godz
  • prędkość jazdy 0- 1,8 m/sek
Zieleniec Ski Arena
Stacja narciarska Zieleniec Ski Arena – położona w Zieleńcu na wschodnich zboczach Gór Orlickich, między Orlicą, Šerlichem, Zielonym Garbem i Masarykovą Chatą jest największym kurortem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej i jednym z największych w Polsce.
W chwili obecnej stacja składa się z 29 (a wkrótce 30) wyciągów i kolei, w tym 5 nowoczesnymi kanapami i jednym wyciągiem kanapowo-gondolowym. To także 23 kilometry przygotowanych tras o zróżnicowanym stopniu trudności. Na wszystkie wyciągi i koleje obowiązuje w całym Zieleńcu jeden wspólny karnet.
REKLAMA
Zieleniec Ski Arena
W stacji narciarskiej Zieleniec Ski Arena w ramach nowych inwestycji zwiększono także pojemność zbiorników wodnych, które w najbliższym czasie wyposażone zostaną dodatkowo w system tzw. wież chłodniczych, które chłodzą i napowietrzają wodę, przygotowując ją m.in. do przekazania armatkom na stoku. Dzięki tej inwestycji wzrośnie wydajność urządzeń naśnieżających i zmniejszą się koszta zużycie energii. Zwiększenie wydajności systemu naśnieżania spowodowane jest tym, że zimy w Polsce są coraz mniej śnieżne. Nowa inwestycja pozwoli na odpowiednie przygotowanie stoków nawet wobec minimalnych opadów. Jest to jedyny tego typu system w całym regionie.
Zieleniec Ski Arena
W najbliższych latach Zieleniec Ski Arena planuje rozbudowę ośrodka o dwie lub trzy nowe kanapy w okolicach wyciągu Mieszko.
W okresie szczytu sezonu narciarskiego do Zieleńca można dojechać również SkiBusem, który kursuje zarówno z Wrocławia jak i samych Dusznik-Zdroju. Warto wziąć więc pod uwagę takie rozwiązanie, ponieważ wiąże się ono z określonymi korzyściami. 
Zieleniec Ski Arena

Wieża widokowa na Orlicy
Ostatnią nową inwestycją realizowaną przed nowym sezonem w Zieleńcu jest wieża widokowa na szczycie Orlicy (1084 m n.p.m.). Koszt budowy nowej wieży to blisko 800 tys. złotych. Będzie miała drewnianą konstrukcję o wysokości 25,5 m i trzy podesty spoczynkowe na poziomach 8,75 m, 13,65 m i 18,55 m, z których rozciągać się będzie widok na całą panoramę Gór Orlickich. U podstawy wieży pojawi się też zadaszone miejsce spoczynku dla turystów wraz ze stołami i ławami. Do wieży będzie można dotrzeć gruntową drogą, którą przebiega czerwony i zielony szlak turystyczny. Wieża widokowa zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Będzie to miało miejsce najprawdopodobniej w okolicy rozpoczęcia sezonu narciarskiego 2020/2021, czyli na przełomie listopada i grudnia. 
Więcej o tej inwestycji pisaliśmy na Investmap.pl w październiku.
W sumie w nowym sezonie w całym Zieleńcu dostępnych będzie aż 30 wyciągów, w tym 7 nowoczesnych kolei linowych i ponad 23 km tras narciarskich ze zróżnicowanym poziomem trudności, z których większość dostępna będzie aż do godziny 21:00.
Aktualnie baza noclegowa w Zieleńcu to ponad 1500 miejsc o zróżnicowanym standardzie w tutejszych hotelach, pensjonatach i kwaterach prywatnych. Wśród nich są również obiekty wyposażone np. w baseny, gabinety SPA oraz wiele innych atrakcji i udogodnień, w tym dla najmłodszych gości. Większość hoteli i pensjonatów w tej miejscowości położonych jest przy samych stokach narciarskich. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA