Jest pozytywna decyzja w sprawie budowy wyciągu na Wielką Sowę

Jest pozytywna decyzja w sprawie budowy wyciągu na Wielką Sowę

Dolny Śląsk
Orzech
Orzech
REKLAMA
Po wielu latach oczekiwania i niepewności co do przyszłości inwestycji, w końcu pojawiła się wielka szansa na rozpoczęcie bardzo ważnej dla Pieszyc i tej części polskich Karkonoszy inwestycji – budowy nowego wyciągu na Wielką Sowę.
Kilka tygodni temu, w grudniu 2016 roku w Urzędzie Miasta i Gminy Pieszyce odbyło się spotkanie Burmistrza Pieszyc Doroty Koniecznej-Enozel i przedstawicieli spółki Development Elsoria Polska II Sp. z o.o. (inwestora nowego wyciągu) – Andrzeja Bartnickiego oraz Jakuba Górskiego, w czasie którego rozmawiano o planowanej inwestycji. 
Wydanie przez Gminę Pieszyce decyzji kończy etap formalności z naszej strony. Oznacza to, że inwestor, który podtrzymuje deklarację wybudowania wyciągu na Wielką Sowę, może przystąpić do opracowania projektu budowlanego i starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to wielki krok do startu długo wyczekiwanej przez inwestora, turystów ale i mieszkańców samej gminy Pieszyce inwestycji.
Z informacji posiadanych przez Gminę Pieszyce wynika, że wyciąg będzie projektowało znane biuro architektoniczne – Q2 Studio z Wrocławia, które ma duże doświadczenie w projektowaniu tego typu obiektów.

W 2017 roku inwestor ma przeprowadzić prace projektowe i uzyskać pozwolenia na budowę. Ma też rozpocząć prace przygotowawcze w terenie. W 2018 roku inwestor planuje ruszyć z budową wyciągu. Pierwszym sezonem narciarskim po latach przerwy na stoku Wielkiej Sowy ma być sezon 2018/2019.

Jak będzie wyglądał nowy wyciąg?

Teren ma zostać wyrównany, nowa nartostrada ma być dwa razy szersza niż dotychczas, a trasa zjazdu wynosić będzie około 1750 metrów. Narciarzy ma wozić nowy wyciąg kanapowy (prawdopodobnie czteroosobowy). Orientacyjny czas wjazdu na górę wynosić będzie około 5 minut. W ciągu godziny na szczyt będzie mogło wjechać około 6500 osób. Realnie będzie to 2500-3000 osób. 
REKLAMA
Tyle osób będzie w stanie obsłużyć stok. Obiekt ma być sztucznie naśnieżany. Planowana jest także budowa całkowicie nowej drogi dojazdowej do wyciągu. Będzie ona usytuowana wyżej niż obecny wjazd, który w przyszłości będzie wyjazdem. Wszystko ma usprawnić komunikację i pozwolić dojeżdżającym tam autobusom na swobodne poruszanie się. Na gości będzie czekał także duży parking. Przy wyciągu powstanie miejsce na Freestyle, Snow Park, przedszkole narciarskie oraz obiekt restauracyjno-turystyczny do szybkiej obsługi turystów. Latem wyciąg będzie dostępny dla turystyki rowerowej i pieszej.
Ośrodek narciarski na stoku Wielkiej Sowy decyzją poprzedniego właściciela został zamknięty w 2011 roku. Dziś już jest coraz bliżej, aby obiekt popularny wśród mieszkańców Pieszyc, Dzierżoniowa, Bielawy, Ząbkowic Śląskich, Świdnicy i Wrocławia zyskał nową jakość i cieszył narciarzy i turystów.
fot. Orzech
Wizualizacja: Materiały inwestora
Artykuł opracowany na podstawie materiałów Urzędu Gminy Pieszyce

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA