123-letni most Zwierzyniecki doczeka się remontu. Odzyska też oryginalny kolorźródło: pl.wikipedia.org

123-letni most Zwierzyniecki doczeka się remontu. Odzyska też oryginalny kolor

Orzech
Orzech
REKLAMA
Najstarsza czynna drogowa przeprawa w stolicy Dolnego Śląska, 123-letni most Zwierzyniecki w końcu doczeka się remontu. Jak zapowiadają władze Wrocławia odzyska także swój oryginalny kolor.
Zbudowany w 1897 roku most, na kompleksową odnowę czeka już od wielu lat. W 2014 roku naprawę przeszło tylko torowisko i jezdnia na przeprawie, ale był to tylko doraźny remont. Teraz, jak zapowiedział w połowie lipca br. prezydent Wrocławia, miasto szykuje się do pełnej renowacji mostu.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu,
– W pierwszym etapie wykonamy remont chodników oraz ukrytych w nim sieci (ciepło, woda, prąd). Potem zajmiemy się kompleksową antykorozją konstrukcji. Wykonamy te prace nie zamykając jej dla uczestników ruchu. Most zyska też nowy kolor – w tym celu wykonamy badania, by ustalić ten pierwszy, z 1897 roku – zapowiadał wówczas prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
W poniedziałek 28 września Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił przetarg na remont mostu Zwierzynieckiego. W jego zakres wejdzie zabezpieczenie antykorozyjne przeprawy oraz wymiana płyt chodnikowych. Wyłoniony w postępowaniu wykonawca na realizację wszystkich prac na moście Zwierzynieckim, będzie miał czas do 31 października 2021 roku.
pl.wikipedia.org
W przygotowanej dokumentacji remontu zaznaczono, że przed nowym malowaniem całej konstrukcji mostu, należy przeprowadzić na budowie badania stratygraficzne stalowych balustrad i części stalowej konstrukcji objętych obecnie kolorem RAL 1021 w celu uzgodnienia oryginalnej, pierwotnej kolorystyki obiektu w uzgodnieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
REKLAMA
Ogłoszony wczoraj przetarg obejmuje wykonanie robót przygotowawczych, w tym opracowanie projektu oraz wykonanie rusztowań na moście i rusztowań podwieszanych pod mostem, roboty konstrukcyjne (naprawa uszkodzonych elementów konstrukcji mostu oraz wykonanie nowej płyty chodnikowej), zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji stalowej i betonu, roboty renowacyjno- odtworzeniowe (wszystkie stalowe i kamienne elementy zabytkowe mostu), roboty branżowe (montaż nowych kanałów technologicznych MKT, przebudowa sieci wodociągowej oraz remont istniejącej sieci ciepłowniczej. Wykonawca inwestycji będzie musiał także dokonać demontażu nieczynnej sieci trakcji tramwajowej na moście oraz przeprowadzić wyniesienie, utrzymanie i likwidacją organizacji ruchu zastępczego.
Dokumentację projektową remontu Mostu Zwierzynieckiego opracowała firma PBW Inżynieria z Wrocławia.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
Most Zwierzyniecki we Wrocławiu znajduje się we wschodniej części miasta, nad Starą Odrą, łączy centrum z osiedlami Dąbie, Biskupin, Sępolno i Bartoszowice. Ma 62 m długości, 21,8 m szerokość (10 m szerokości jezdni, 2 × 5,9 m chodników). To oparta na granitowych przyczółkach stalowa jednoprzęsłowa konstrukcja kratownicowa.
Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu
We Wrocławiu realizowanych jest kilka dużych inwestycji mostowych. W tym momencie przebudowywane są mosty Pomorskie. Inwestycja kosztuje około 70 milionów złotych. ZDiUM buduje przeprawę dla pieszych na al. Jana III Sobieskiego. Na początku roku zakończył się remont mostu Tumskiego. Spółka Wrocławskie Inwestycje podpisała również umowę na projekt i budowę nowych mostów Chrobrego

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Nick(gość)
Dobrze że chociaż tyle zrobią ale korki za to będą murowane :(
Madzia(gość)
I mamy wtedy zapewnione bazgroły na moście w ramach protestów.
Jan Augustynowski
Trzeba iść z duchem czasu. Walimy tęczowy most i jesteśmy na językach całego świata :D
REKLAMA