Podpisano umowę z wykonawcą remontu zabytkowego mostu Zwierzynieckiego we Wrocławiuźródło: ZDiUM

Podpisano umowę z wykonawcą remontu zabytkowego mostu Zwierzynieckiego we Wrocławiu

Orzech
Orzech
REKLAMA
Z opóźnieniem ale może w końcu ruszać remont zabytkowego mostu Zwierzynieckiego we Wrocławiu. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu podpisał właśnie umowę z konsorcjum firm Probudowa i Rotomat na wykonanie remontu tej przeprawy przez Odrę.

Łączny koszt całego przedsięwzięcia to 9,36 mln zł. Umowa obejmuje roboty z branż mostowej, teletechnicznej, sanitarnej oraz ciepłowniczej

– W ramach inwestycji planujemy remont chodników obejmujący wymianę płyty żelbetonowej i wykonanie nowej nawierzchni chodników wraz z ich izolacją, prace naprawcze elementów konstrukcyjnych, zabezpieczenia antykorozyjne, przebudowę sieci wodociągowej, wymianę osłon, demontaż nieczynnych kabli zasilających trakcję tramwajową, montaż nowych kanałów technologicznych oraz wymianę znaków żeglugowych na moście – informuje Klaudia Piątek, rzeczniczka ZDiUM.


Roboty renowacyjno-odtworzeniowe na moście Zwierzynieckim będą dotyczyły kamiennych jak i stalowych elementów zabytkowych.

 Zadbamy o elementy konstrukcyjne, zarówno stalowe, jak i kamienne – mówi Piątek. – W ramach prac oczyścimy, wzmocnimy i uzupełnimy ubytki kamienne wieżyc  secesyjnych cokołów z czerwonego piaskowca, naprawimy powierzchnie przyczółków, odtworzymy powłoki antykorozyjne wszystkich elementów stalowych, naprawimy balustrady oraz dokonamy renowacji stylowych, ozdobnych lamp przymocowanych do konstrukcji mostu.

W ramach prac remontowych odtworzona zostanie również zabytkowa tablica z brązu w języku niemieckim, upamiętniająca zakończenie budowy mostu Zwierzynieckiego, która zostanie uzupełniona o nową tablicę z tłumaczeniem w języku polskim.

Wszystkie prace prowadzone będą w ścisłej współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków. W ramach przeprowadzonego remontu są także badania stratygraficzne stalowych balustrad i części stalowej konstrukcji w celu uzgodnienia oryginalnej kolorystki obiektu.

Nośność mostu Zwierzynieckiego po przeprowadzonych pracach remontowych pozostanie taka sama. Realizacja inwestycji nie zmieni również parametrów technicznych i użytkowych obiektu, ponieważ celem prac jest przede wszystkim poprawa stanu technicznego i estetyki mostu.

Prace remontowe mają ruszyć w najbliższych tygodniach. Planowy termin wykonania tej inwestycji przypada na koniec października, ale już wiadomo, że będzie konieczne jego przesunięcie.

W pierwszym etapie wykonany zostanie remont chodników oraz ukrytych w nim sieci (ciepło, woda, prąd). Potem wykonawca remontu zajmie się kompleksową antykorozją konstrukcji.

Warto podkreślić, że uciążliwość remontu dla mieszkańców zostanie ograniczona do niezbędnego minimum. ZDiUM planuje przeprowadzenie prac remontowych przy utrzymaniu ruchu samochodowego, tramwajowego i pieszego jedynie z niewielkimi ograniczeniami.

Dokumentację projektową remontu Mostu Zwierzynieckiego opracowała firma PBW Inżynieria Sp. z o.o. z Wrocławia.

Most Zwierzyniecki we Wrocławiu znajduje się we wschodniej części miasta, nad Starą Odrą, łączy centrum z osiedlami DąbieBiskupinSępolno i Bartoszowice. Ma 62 m długości i 21,8 m szerokości (10 m szerokości jezdni, 2x5,9 m chodników). To oparta na granitowych przyczółkach stalowa jednoprzęsłowa konstrukcja kratownicowa.

We Wrocławiu realizowanych jest kilka dużych inwestycji mostowych. W tym momencie przebudowywane są mosty Pomorskie. Inwestycja kosztuje około 70 milionów złotych. 

Spółka Wrocławskie Inwestycje podpisała również umowę na projekt i budowę nowych mostów Chrobrego.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Wrocławianka(gość)
Bardzo dobra wiadomość! Kolejna perełka - zbytek wyjątkowy doczeka się liftingu.
REKLAMA