Otwarcie nowej, 25-metrowej wieży widokowej na Orlicy jeszcze w tym roku źródło: Infra Tel Sp. z o.o.

Otwarcie nowej, 25-metrowej wieży widokowej na Orlicy jeszcze w tym roku

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA
W gminie Duszniki-Zdrój, na Orlicy - najwyższym szczycie polskiej części Gór Orlickich i Sudetów Środkowych trwa budowa nowej wieży widokowej, kolejnej spośród 11, które powstają na pograniczu polsko – czeskim. 
Wieża będzie drewnianą konstrukcją i wzniesie się dokładnie na wysokość 25,5 m. Powstaje w miejscu nieistniejącej dzisiaj wieży wybudowanej w 1880 roku przez Heinricha Rübartscha. Kiedyś znajdowała się tutaj także gospoda, która pełniła rolę schroniska turystycznego. Punkt widokowy na Orlicy był przed popularnym celem wycieczek turystów w XIX i na początku XX w. 
Infra Tel Sp. z o.o.
Koszt budowy nowej wieży to blisko 800 tys. złotych. Będzie miała drewnianą konstrukcję o wysokości 25,5 m i trzy podesty spoczynkowe na poziomach 8,75 m, 13,65 m i 18,55 m, z których rozciągać się będzie widok na całą panoramę Gór Orlickich. U podstawy wieży pojawi się też zadaszone miejsce spoczynku dla turystów wraz ze stołami i ławami. Do wieży będzie można dotrzeć gruntową drogą, którą przebiega czerwony i zielony szlak turystyczny.
REKLAMA
Infra Tel Sp. z o.o.
Wieża na Orlicy powstaje w ramach projektu polsko-czeskiego pn. "Czesko-Polski Szlak Grzbietowy – część wschodnia", który zakłada budowę jedenastu wież widokowych, z czego osiem ma powstać w miejscach dawnych, nieistniejących już wież, a trzy zostaną zbudowane w zupełnie nowych lokalizacjach. W ramach tego projektu powstały już wieże m.in. na Jagodnej w gm. Bystrzyca Kłodzka, na Włodzickiej Górze w gm. Nowa Ruda i platforma widokowa na górze Guzowata w Radkowie. W trakcie budowy jest wieża na Kłodzkiej Gorze oraz na Czerńcu w gm. Międzylesie.
Infra Tel Sp. z o.o.
Projekt wieży wykonała firma Infra Tel Sp. z o.o. z Rybnika. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowlane CAKO Sp. z o.o. z Polanicy-Zdroju. Termin zakończenia budowy wieży na Orlicy planowany jest na 30 listopada 2020 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA