Ghelamco złożyło wniosek o pozwolenie na budowę 120-metrowego wieżowca przy Placu Grzybowskim w Warszawieźródło: Materiały inwestora

Ghelamco złożyło wniosek o pozwolenie na budowę 120-metrowego wieżowca przy Placu Grzybowskim w Warszawie

REKLAMA
Jest szansa, że po kilku latach ruszy w końcu budowa nowego wieżowca Ghelamco w Śródmieściu Warszawy. 15 grudnia 2021 roku Ghelamco złożyło wniosek o pozwolenie na budowę "zespołu budynków biurowo-usługowo-handlowych z funkcja teatru wraz z garażami, wjazdem i towarzyszącą infrastrukturą" przy placu Grzybowskim 12/16 w Warszawie. Chodzi o działkę po wyburzonej siedzibie Teatru Żydowskiego.

Deweloper stara się o zezwolenie na budowę na działce o powierzchni 4,2 tys. mkw. Wieżowiec ma być wspólną inwestycją belgijskiego dewelopera Ghelamco i Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Pierwotnie w nowym budynku miała znaleźć się nowa siedziba Teatru Żydowskiego. Ostatecznie teatr zlokalizuje ją na Woli.

Stołeczny ratusz wyraził zgodę na budowę 120-metrowej wieży na działce przy pl. Grzybowskim 12/16. Decyzja określa dopuszczalny kształt wieżowca. Wiele wskazuje na to, że przy placu Grzybowskim powstanie 120-metrowej wysokości wieżowiec, a nie jak wcześniej planowało Ghelamco o 20 metrów niższy.

Inwestycja realizowana będzie zostanie przez firmę Ghelamco, właściciela nieruchomości, który został wybrany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (TSKŻ) na inwestora strategicznego. W ramach inwestycji przy placu Grzybowskim powstanie nowa siedziba TSKŻ, Centrum Edukacji Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz przestrzeń biurowo-usługowa

Zgodnie z intencjami władz TKSŻ, w nowej siedzibie ma się znaleźć miejsce, które pozwoli pielęgnować pamięć o Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W nowym Centrum Edukacyjnym mają być organizowane spotkania, wykłady, wystawy, debaty i warsztaty z wycieczkami z całego świata oraz planuje się realizację projektów dokumentalnych. Porozumienie zawarte z fundacją From the Depths zakłada również utworzenie centrum wolontariatu dla Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Według najnowszych planów, nowy wieżowiec, który powstanie na działce przy placu Grzybowskim 12/16 w Warszawie zaoferuje ok. 34,8 tys. mkw. powierzchni biurowej na wynajem.

Ghelamco jak na razie nie komentuje planów związanych z budową wieżowca. Aktualnie deweloper skupia się na realizacji innego wielkiego projektu w Warszawie, 174-metrowej wieży The Bridge przy placu Europejskim.

Przypomnijmy, pod koniec października 2015 r. firma Ghelamco Poland sfinalizowała zakup gruntu od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i stała się właścicielem obiektu przy pl. Grzybowskim. Budynek ten nie był objęty ochroną konserwatorską oraz nie widniał w Rejestrze Zabytków. Po uzgodnieniach z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawa zgodziło się na jego rozbiórkę.

Prace rozbiórkowe zgodnie z zapowiedzią firmy Ghelamco trwały 3 miesiące. Zachowane zostały zabytkowe mozaiki, które mają być wkomponowane w bryłę nowego budynku. 

Budowę wieżowca przez kilka lat bezskutecznie próbowała zablokować wspólnota wieżowca Cosmopolitan.

Stare koncepcje 100-metrowego wieżowca, jaki Ghelamco planowało wybudować na działce przy pl. Grzybowskim 12/16 w Warszawie:

Wizualizacje: materiały inwestora
REKLAMA

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Piotr Wysocki(gość)
Fajnie, że chcą podnieść do 120m, idealna wysokość w tym miejscu. Marzy mi się elewacja z białego kamienia ?
REKLAMA