Warszawa: Bellona Tower. Tuż obok Warsaw Spire stanie kolejny wieżowiecfot. Jakub Zazula

Warszawa: Bellona Tower. Tuż obok Warsaw Spire stanie kolejny wieżowiec

https://img.investmap.pl/user/1/157406_%s.jpg
Tomasz Matejuk
The Bridge
adresWarszawa, Plac Europejski
inwestorGhelamco Poland
projektantUNStudio, PBPP Projekt
REKLAMA
Belgijski deweloper Ghelamco szykuje kolejną, bardzo ambitną inwestycję w stolicy. W sąsiedztwie Warsaw Spire, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstanie Bellona Tower. Obiekt ma liczyć 43 kondygnacje.
Informacje o planowanej inwestycji znalazły się w prospekcie emisyjnym Ghelamco Poland na 2020 rok. Bellona Tower (to nazwa robocza projektu) ma być projektem biurowym zlokalizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie Warsaw Spire i placu Europejskiego, który – jak podkreśla inwestor – stanowi unikalną, ogólnodostępną przestrzeń publiczną zamkniętą dla samochodów. 
Inwestycję realizuje spółka projektowa Ghelamco GP 9 Sp. z o.o. Isola S.K.A. Projekt obejmuje około 39 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej oraz powierzchni usługowej na niższych piętrach wraz z miejscami parkingowymi w garażu podziemnym. 

 Wartością dodaną dla najemców będą liczne usługi, udogodnienia dla rowerzystów oraz zielone tarasy – zapowiadają przedstawiciele Ghelamco.

Dodają, że projekt będzie architektonicznie wkomponowany w sąsiednie budynki biurowe. 

– Bellona Tower zostanie zintegrowany z istniejącym budynkiem Bellona. Połączenie utworzy interesującą powierzchnią wspólną, która będzie wartością dodaną dla obydwu projektów – czytamy w prospekcie emisyjnym.

Inwestor podkreśla, że rondo Daszyńskiego, znajdujące się w pobliżu projektu, w ostatnich latach stało się nowym centrum biznesowym Warszawy. 

Budynek nieco niższy od Warsaw Spire

O inwestycji mówił też w wywiadzie dla "Eurobuild Central & Eastern Europe" Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią. 

– Planujemy wieżowiec w sąsiedztwie Warsaw Spire. Czekamy na pozwolenie na budowę biurowca. To będzie bardzo ciekawy projekt, ale nieco niższy niż Warsaw Spire, poniżej 180 metrów – zapowiadał Jeroen van der Toolen.

Przedstawiciel Ghelamco zapewniał, że firma nie będzie burzyć żadnego budynku. 

– Zostawiamy gmach Bellony, zostanie on jednak odnowiony. Plan miejscowy zakłada obok niego dominantę i zmieścimy się z nią bez burzenia – podkreślał.

Trwa proces administracyjny dla tej inwestycji. W grudniu 2019 roku złożono wniosek o pozwolenie na budowę zespołu zabudowy, obejmującego budowę budynku biurowo-usługowego z garażem podziemnym, przebudowę budynku biurowo-usługowego (Bellona) i przebudowę oraz nadbudowę kamienicy mieszkalnej z usługami w parterze przy ul. Grzybowskiej 73 wraz z elementami zagospodarowania terenu. 

Z kolei w lutym bieżącego roku inwestor złożył wniosek o pozwolenie na budowę podziemnej ściany zabezpieczającej wykop na potrzeby projektowanego budynku o 43 kondygnacjach.

– Z uwagi na fazę przygotowawczą realizacji procesu inwestycyjnego proces komercjalizacji nie został jeszcze rozpoczęty. Na dzień prospektu, projekt jest finansowany ze środków własnych oraz ze środków pozyskanych z emisji obligacji – czytamy w prospekcie emisyjnym.


"Najbardziej nowoczesny projekt w historii Ghelamco"

Ghelamco obecnie realizuje w Warszawie dwa kompleksy biurowe: The Warsaw HUB i Warsaw UNIT.

Pierwszy z nich to najnowszy i największy z dotychczasowych projektów Ghelamco Poland, znany wcześniej jako Sienna Towers. Kompleks trzech wieżowców, który powstaje w dynamicznie rozwijającej się części Warszawy – u zbiegu ulic Towarowej i Prostej, zaoferuje około 113 tys. mkw. wielofunkcyjnej przestrzeni.

The Warsaw HUB to najbardziej nowoczesny z dotychczasowych projektów Ghelamco. Inwestycja wyjdzie daleko poza ramy zwykłego kompleksu biurowców – będzie sercem sieci i centralnym punktem, w którym zbiegają się i łączą wszystkie potrzeby nowoczesnych, kreatywnych oraz innowacyjnych firm – mówił Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland. 

Jak zapowiadał Zagórki, kompleks stworzy nową, nieznaną do tej pory jakość, a jednocześnie wartościową tkankę miejską w samym sercu Warszawy. Projekt inwestycji powstał w renomowanej pracowni architektonicznej Andrzeja M. Chołdzyńskiego – autora m.in. stacji centralnego odcinka II linii metra czy siedziby Giełdy Warszawskiej. 

– Osadzone na wspólnej, liczącej blisko 100 metrów podstawie wieżowce (dwa 130-metrowe i jeden 85-metrowy) stworzą spójną, wielkomiejską pierzeję wzdłuż ulicy Towarowej i widoczną z wielu miejsc stolicy dominantę ronda Daszyńskiego. Wzdłuż kompleksu, zarówno od strony ulicy Towarowej, jak i od jego zaplecza, powstanie atrakcyjnie zaprojektowana przestrzeń publiczna w postaci miejskich pasaży. Podobnie jak w przypadku pobliskiego placu Europejskiego, zlokalizowane tu zostaną kawiarnie, restauracje i punkty usługowe – wyliczali przedstawiciele inwestora.

Multifunkcyjność i innowacyjność

Zgodnie z zapowiedziami Ghelamco, The Warsaw HUB to zaawansowany technologicznie kompleks, łączący w sobie wszystkie funkcje niezbędne do działania nowoczesnych korporacji oraz startupów. Na powierzchni 113 tys. mkw. znajdą się najwyższej klasy przestrzenie biurowe, a także centrum konferencyjne oraz 3- i 4-gwiazdkowy hotel. 

W The Warsaw HUB znajdzie się także MeetDistrict – koncept sprawdzony i skutecznie funkcjonujący w belgijskich inwestycjach Ghelamco. Będzie to unikalna przestrzeń coworkingowa, dzięki której nawet najmniejsze firmy będą mogły znaleźć miejsce w nowoczesnym biurowcu.  

Swoją docelową siedzibę będzie miał tam również The Heart Warsaw – centrum współpracy korporacji i startupów. Opierać się będzie na klubach, programach tematycznych i scoutingu, a to wszystko ma prowadzić do rozwoju ekosystemu i wzrostu znaczenia Polski w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 

 Wszystkie te rozwiązania zapewnią elastyczność rozwijającym się firmom, zwłaszcza start-up'om i scale up'om. Całość dopełni przestrzeń usługowo-handlowa (licząca ok. 6 tys. mkw.), centrum konferencyjne i sportowe, zapewniając najemcom kompleksową infrastrukturę – zaznacza inwestor. 

Kompleks zaoferuje przyszłym najemcom najwyższej klasy biura, wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Przykładowo, dostęp do budynku będzie możliwy dzięki smartfonom, a parking zostanie wyposażony w system rozpoznawania samochodów, myjnię i stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Kompleks będzie zasilany z trzech niezależnych źródeł energii, ale najemcy będą mogli zainstalować w nim również swoje własne generatory. Ponadto, w ramach The Heart Warsaw opracowywane są projekty związane z ideami smart cities i smart office, które później będą mogły znaleźć zastosowanie w The Warsaw HUB. 


"Projekt o unikalnej architekturze"

Z kolei Warsaw UNIT powstaje przy samym rondzie Daszyńskiego, w narożniku ulic Prostej i Pańskiej. Jak zapowiada inwestor, budynek będzie nowoczesnym biurowcem i zaoferuje około 57 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej na 45 piętrach.

 Nazwa budynku, Warsaw UNIT, odwołuje się do unikalnej architektury wieżowca, jej modernistycznych korzeni oraz indywidualizmu projektu, w którym najważniejsza jest jednostka: człowiek. Nawiązuje też do pozostałych realizacji Ghelamco wokół ronda Daszyńskiego: Warsaw Spire i The Warsaw HUB, podkreślając warszawski charakter flagowych inwestycji dewelopera – wyjaśnia inwestor.

Za architekturę kompleksu odpowiada Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury, która jest również współautorem wieżowca Warsaw Spire. 

 Jednym z najciekawszych elementów architektury Warsaw UNIT będzie zastosowanie w części obiektu elewacji typu Dragon Skin, czyli fasady kinetycznej, złożonej z kilku tysięcy ruchomych płytek. To rozwiązanie zostanie zastosowane w Polsce po raz pierwszy – podkreślają przedstawiciele Ghelamco.

W parterze budynku przewidziano miejsce na lokale usługowe i gastronomiczne, dostępne dla wszystkich z poziomu ulicy. Obiekt będzie wyposażony w parking mieszczący ponad 400 samochodów, który zajmie 3 poziomy pod ziemią i 8 w części naziemnej, zlokalizowanej w podium wieżowca.

Ukończenie inwestycji zaplanowano na początek 2021 roku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Osiedle Safrano w Krakowie zaoferuje ekologiczne rozwiązania
Rusza przedsprzedaż kolejnego projektu Cordii w Krakowie. Osiedle Safrano to dwa eleganckie, minimal...
Amerykańska firma z branży finansowej otworzyła swoje biuro w Warszawie
Amerykański miliarder i trader Steve Cohen inwestuje w Polsce. Należąca do niego organizacja Po...
Amazon zatrudnił ostatecznie w Gliwicach nie tysiąc, a aż 2000 pracowników
Ponad 2000 osób znalazło dotychczas pracę w otwartym rok temu w Gliwicach Centrum Logistyki E-Commer...
Duża niemiecka sieć drogerii stawia na Wrocław. Ulokuje tu swoją polską centralę
Nowa, zagraniczna sieć sklepów drogeryjnych Dm-drogerie markt GmbH wchodzi do Polski. Na swoją centr...
Zostań wystawcą Targów Kielce i zdobądź nawet 800 tys. zł
Dofinansowanie do udziału m.in. w międzynarodowych przedsięwzięciach targowo-wystawienniczych mikro,...
Postępują prace przy rewitalizacji Fabryki Norblina ArtN [FILM]
Grupa Capital Park realizuje swoją flagową, wielofunkcyjną inwestycję rozrywkowo-usługowo-biurową Ar...
18 firm zgłosiło się do przetargu na budowę terminalu cargo na lotnisku Kraków-Balice
Poznaliśmy oferty firm zainteresowanych budową nowego terminalu cargo, jaki ma powstać na lotnisku K...
W Łodzi przybędzie 350 nowych miejsc pracy dzięki inwestycji niemieckiej firmy Wella
Niemiecka firma Wella, zajmująca się produkcją kosmetyków do pielęgnacji włosów wybrała Polskę na sw...
Gdynia: Nowy Publiczny Terminal Promowy prawie gotowy
W czerwcu zakończona zostanie inwestycja Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. – nowy Publiczny Termin...
W Warszawie trwa przebudowa Placu Pięciu Rogów [FILM]
W Warszawie trwa rewitalizacja placu u zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej,...