Katowicka SSE liderem w przyciąganiu inwestorów i wspieraniu rozwoju gospodarczego regionu i Polski

Orzech

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) podsumowała 2024 rok. W ubiegłym roku wydała 92 nowe decyzje o wsparciu inwestycji, dzięki którym w województwie śląskim i opolskim powstanie łącznie 845 nowych miejsc pracy i zostaną zrealizowane inwestycje o łącznej deklarowanej wartości ok. 2,73 miliarda złotych.

Warto dodać, że taka liczba decyzji jest drugim najlepszym wynikiem KSSE w siedmioletniej historii pomiarów prowadzonych w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Od momentu powstania Polskiej Strefy Inwestycji w 2018 r. do roku 2024 KSSE łącznie pozyskała inwestycje o wartości 21 mld 692 mln zł, wydając 470 decyzji o wsparciu, co pozwoliło na utworzenie 11 458 nowych miejsc pracy. To najlepsze wyniki w każdej z 3 kategorii wśród wszystkich 14 specjalnych stref ekonomicznych działających w Polsce.

KSSE po raz kolejny udowodniła swoją pozycję lidera w Polsce w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy

W 2024 roku inwestorzy działający w ramach KSSE zadeklarowali utworzenie 845 nowych miejsc pracy – to drugi z rzędu rok z największą liczbą nowych miejsc pracy spośród wszystkich specjalnych stref ekonomicznych w kraju.

W 2024 roku KSSE w prestiżowym rankingu Financial Times fDi Intelligence Global Free Zones of the Year została nagrodzona jako najlepsza strefa ekonomiczna w Europie w dwóch kategoriach: Najlepsza Strefa Przemysłowa oraz Lider Zrównoważonego Rozwoju.

Branża spożywcza staje się jednym z dynamiczniej rozwijających się sektorów w KSSE w 2024 r.

Biorąc pod uwagę wartość zadeklarowanych nakładów inwestycyjnych udział firm z tej branży wyniósł 1,01 mld zł co stanowi 37% wszystkich inwestycji.

Przykładami przedsiębiorstw, które zainwestowały w KSSE, są znane marki takie jak: Tymbark, Mieszko, Ustronianka, Karmello Chocolatier, Danone, a także innowacyjna firma Dogmates ze swoją marką PsiBufet, oferująca wysokiej jakości produkty spożywcze dla zwierząt.

Te inwestycje potwierdzają, że KSSE jest miejscem, które sprzyja rozwojowi nowoczesnych i wymagających biznesów, odpowiadając na rosnące potrzeby konsumentów oraz rynków krajowych i zagranicznych.

Pomimo zmiennych warunków i koniunktury na rynkach globalnych Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna potwierdziła, że jest stabilnym partnerem zarówno dla międzynarodowych koncernów, jak i dla rodzimych firm.

Polskie przedsiębiorstwa dominowały liczebnie i stanowiły 78% wszystkich inwestycji, firmy z udziałem kapitału zagranicznego odpowiednio 22%. Wartościowo okazało się, że rozkład jest mniej więcej pół na pół według kryterium pochodzenia kapitału. Z kolei biorąc pod uwagę wielkość przedsiębiorstwa – duże firmy stanowiły 25%, a MŚP 75% polskich inwestorów.