Miasto Świdnica: Dotacje na zabytki od rząduMateriały prasowe

Miasto Świdnica: Dotacje na zabytki od rządu

mariusz.marcinkowski

Rząd uruchomił Program Odbudowy Zabytków, na który przeznaczył 3 miliardy złotych. Wnioskodawcami w tym programie mogą być jednostki samorządu terytorialnego. Potencjalnie zatem w programie wnioski złożyć może około 3 tysiące podmiotów. Każdy wnioskodawca może złożyć aż 10 wniosków o wartości maksymalnie 3,5 mln zł na jeden projekt.

W otwartym naborze, ogłoszonym przez miasto, wpłynęło 99 wniosków, z których 2 nie spełniały wymogów formalnych. Komisja po bardzo dokładnej analizie 97 wniosków złożonych do programu uznała wszystkie za zasadne i merytoryczne. Świdnica może zarekomendować maksymalnie 10 obiektów należących do miasta lub do innych właścicieli.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Bezzwrotne rządowe wsparcie może być przeznaczone na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych dotyczących zabytków wpisanych do rejestru. W przypadku Świdnicy komisja w składzie – Krystian Werecki, zastępca prezydent Świdnicy, Barbara Sawicka, Pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony i Konserwacji Zabytków, Małgorzata Osiecka, dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury, Anna Skrzypacz, dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego oraz radny Ryszard Makowski, podjęła decyzję o złożeniu 4 wniosków dotyczących budynków użyteczności publicznej i 6 wniosków dotyczących innych właścicieli. Dofinansowanie z programu może wynieść maksymalnie 98% wartości inwestycji, a minimalny wkład własny − 2%. Kwota wsparcia nie może przekroczyć 3,5 miliona złotych.

REKLAMA