Na Dolnym Śląsku trwa rewitalizacja linii kolejowej Kobierzyce – Piława Górna [FILM]

Orzech

Samorząd województwa dolnośląskiego rewitalizuje kolejną linię kolejową. Prace na odcinku linii nr 310, pomiędzy podwrocławskimi Kobierzycami a Piławą Górną, znacznie poprawią połączenia między Wrocławiem a południowymi regionami województwa. W jednej z najbogatszych i najszybciej rozwijających się gmin w Polsce – gminie Kobierzyce znajduje się wiele fabryk (miejsca pracy). Realizacja inwestycji pozwoli na szybki i sprawny dojazd z południowej części województwa do Kobierzyc.

Linia nr 310, łącząca Kobierzyce z Piławą Górną, była nieczynna od 2001 roku. Teraz, dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i inwestycji realizowanej przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei (DSDiK), trwają intensywne prace nad jej odbudową.

Projekt obejmuje modernizację torowiska, peronów oraz infrastruktury obsługi podróżnych. Po zakończeniu prac, pociągi pasażerskie będą mogły kursować z prędkością do 80 km/h, co znacznie poprawi połączenia między Wrocławiem a południowymi regionami województwa.

Na chwilę obecną, na odcinku od Kobierzyc do Łagiewnik trwa wycinka drzew z torowiska, a na odcinku od Łagiewnik do Piławy już jest ułożony tor. Rewitalizacja tej linii nie tylko ułatwi podróżowanie, ale także odciąży lokalne drogi, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju regionu.

Linia 310 od Kobierzyc do Piławy pomoże też przejąć część ruchu z drogi krajowej 8, wzdłuż której prowadzi. Co bardzo ważne, linia 310 jest trasą alternatywną dla zelektryfikowanej linii 276 z Wrocławia przez Strzelin i Kamieniec Ząbkowicki w kierunku czeskiej granicy.

W ruchu pasażerskim będzie mogła stanowić objazd lub stworzyć zupełnie inne możliwości podróży z Kotliny Kłodzkiej. Tym bardziej, że Dolny Śląsk dysponuje pojazdami dwutrakcyjnymi.

Planowane zakończenie prac to druga połowa (koniec?) 2025 rok, a pełne uruchomienie pociągów przewidziane jest na ten sam rok.

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego FILMU, przygotowanego przez Marcina Zachariasza z kanału YT Kolejowy Raj:

DSDiK

Zdjęcie główne w artykule: zdjęcie ilustracyjne.