Na terenie Portu Lotniczego Kraków-Balice trwa powiększanie płyty postojowej [FILM + ZDJĘCIA]

Orzech

Na terenie największego regionalnego lotniska w Polsce – Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice realizowana jest kolejna inwestycja. Powiększana jest płyta postojowa.

Realizowane przedsięwzięcie polega na rozbudowie płyty postojowej statków powietrznych po zachodniej stronie strefy Airside. Założono, że wybudowana płyta postojowa w części zachodniej docelowo posiadać będzie 15 stanowisk postojowych dla statków powietrznych kodu C, czyli najpopularniejszych maszyn typu np. Boeing B737.

Wartość inwestycji na lotnisku Kraków-Balice to blisko 134 miliony złotych. Umowa obejmuje budowę nowego fragmentu płaszczyzny postojowej po stronie zachodniej istniejącej płyty postojowej samolotów wraz z budową i przebudową infrastruktury towarzyszącej: kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej, sieci p. poż., oświetlenia masztowego, oświetlenia nawigacyjnego, sieci teletechnicznych oraz oznakowania pionowego i poziomego. Chodzi też o przebudowę fragmentów istniejących nawierzchni lotniskowych, w związku ze zmianą układu dróg kołowania i stanowisk postojowych na płycie.

Realizacja inwestycji będzie prowadzona etapowo, w zależności od zapotrzebowania na miejsca postojowe wynikające z aktualnej przepustowości płyty oraz prognozowanego ruchu pasażerskiego w kolejnych latach, którego dynamiczny wzrost został zahamowany przez pandemię.

Więcej zdjęć w galerii.

Największy regionalny port lotniczy w PolsceKraków Balice zamierza przeznaczyć na rozwój infrastruktury ok. 1,5 mld zł do 2028 roku. W tym okresie zostanie rozbudowany terminal, płyta postojowa dla samolotów, nowy terminal cargo, wielopoziomowy parking, a przede wszystkim nowy pas startowy o długości 2,8 km. Pozwoli to docelowo odprawiać ok. 12 mln pasażerów rocznie.

Planowane inwestycje będą finansowane ze środków własnych oraz emisji obligacji. Możliwe jest także skorzystanie ze środków unijnych.

Szacunki dotyczące ruchu na lotnisku zakładają, że dopiero w 2025 roku nastąpi jego odbudowa do poziomu z 2019 r., gdy odprawiono ok. 8,2 mln pasażerów.