Na warszawskim Ursynowie powstaje nowy, duży park linearny [FILM+WIZUALIZACJE]

Orzech

W Warszawie trwa budowa nowego, wielkiego parku lineranego, który powstaje nad obwodnicą na Ursynowie. Mieszkańcy dzielnicy będą w pełni cieszyć się nowym terenem zieleni już w 2025 roku. Koszt budowy całego parku szacowany jest na 44 mln zł.

Jak będzie wyglądał nowy park i kiedy powstanie?

Park linearny powstanie wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Na długości około 2 km pojawią się drzewa, krzewy i inna bogata roślinność. W poszczególnych częściach parku zaplanowano m.in. strefę rekreacyjną z urządzeniami do zabawy, ogród deszczowy i ogród zmysłów oraz duże wiaty z huśtawkami i miejscami siedzącymi. Łączna powierzchnia nowego parku wyniesie około 10 ha.

Teren objęty inwestycją został podzielony na sześć odcinków, które będą realizowane etapami. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli skorzystać z poszczególnych części parku jeszcze przed zakończeniem całego zadania. Cała inwestycja powinna zakończyć się w 2025 r.

Projekt parku linearnego na Mokotowie przygotowała Pracownia architektury krajobrazu Palmett z Warszawy.

WIZUALIZACJE:

Typ nieznany: feed

Czym jest park linearny?

Specyfiką parków linearnych jest ich kształt. Zajmują one obszary stosunkowo długie i wąskie. Zazwyczaj lokalizowane są wzdłuż ciągów komunikacyjnych lub na terenach, które takie funkcje pełniły w przeszłości, a także wzdłuż cieków wodnych.

Parki linearne pełnią istotną rolę w kształtowaniu systemów przyrodniczych miast. Są korytarzami ekologicznymi, które łączą punkty węzłowe o dużych walorach przyrodniczych. Podobnie jest z terenem wzdłuż ul. Płaskowickiej. To ważny korytarz ekologiczny, który łączy obszar Skarpy Warszawskiej z Lasem Kabackim oraz Parkiem im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK.