Kolejna duża inwestycja w aglomeracji wrocławskiej gotowa. Budowa Hillwood & LCube Wrocław East w Dobrzykowicach (gmina Czernica, powiat wrocławski) dobiegła końca. Projekt obejmuje niemal 60 tys. mkw. powierzchni magazynowej klasy A, z czego około 53 proc. zostało już skomercjalizowane. Powstaną nowe miejsca pracy.
Centrum magazynowe zrealizowały firmy Hillwood Polska oraz LCube, które w 2023 roku podpisały umowę dotyczącą współpracy przy tym projekcie logistycznym. Hillwood & LCube Wrocław East jest dobrze skomunikowany z lokalną oraz ogólnopolską siecią dróg. Bliskość Wschodniej Obwodnicy Wrocławia umożliwia wjazd na prowadzącą do Warszawy, drogę ekspresową S8 oraz autostradę A8. Jednym z najemców inwestycji została firma Nunner Logistics. Drugi jest zaś związany z branżą obronną.
– Dolny Śląsk to kluczowy region na magazynowej mapie Polski, sprzyjający dynamicznemu rozwojowi firm z sektora e-commerce, logistyki oraz lekkiej produkcji, które obsługują zarówno rynek krajowy, jak i Zachodnią Europę. Przy tym projekcie, warto też podkreślić bardzo dobrą współpracę z władzami lokalnymi, co pozytywnie wpłynęło na przebieg procesu inwestycyjnego – mówi Hubert Michalak, prezes zarządu Hillwood Polska.
W ramach projektów Hillwood i LCube stosują różnorodne rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Podobnie jest w przypadku Hillwood & LCube Wrocław East, który uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Podczas procesu budowlanego aż 95 proc. odpadów budowlanych zostało przygotowane do recyclingu i ponownego wykorzystania.
– Kwestie związane z ochroną środowiska i odpowiedzialnością społeczną biznesu, są dla nas bardzo ważne i w ostatnim czasie jako organizacja podjęliśmy liczne działania w tym kierunku. To podejście widać także przy projekcie Hillwood & LCube Wrocław East, gdzie zaprojektowano rozwiązania, które ułatwiają wyliczenie śladu węglowego oraz ograniczają jego wytwarzanie – podkreśla Dominik Łoś, head of Leasing w LCube.
Podczas budowy wykorzystano ponad 10 produktów, które posiadały certyfikaty EPD (Environmental Product Declaration), co umożliwiło łatwiejsze i dokładniejsze policzenie śladu węglowego obiektu. Roczne zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną będzie w przypadku tego budynku wyraźnie niższe niż wymagania dla nowego budynku według przepisów techniczno-budowlanych. Różnica na plus w tym przypadku ma wynieść znacznie powyżej 10 proc.
Hillwood Polska informował także w kwietniu 2024 roku o podpisaniu umowy kredytowej z mBankiem, która miała finansować budowę w Dobrzykowicach.
– Bardzo dobre parametry projektu oraz perspektywy rynku pozwoliły nam na pozyskanie korzystnego finansowania i szybkie procedowanie umowy kredytowej, co pozytywnie wpłynęło także na czas przeznaczony na przygotowanie i realizację inwestycji – podsumowuje Damian Słaby, członek zarządu Hillwood Polska.