Nowy Kampus Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – inwestycja na miarę przyszłości [FILM]

Orzech

Zlokalizowany w Bydgoszczy, nowo powstający kampus Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2025 roku. Obiekt, którego wartość przekracza 550 milionów złotych, będzie dysponował dziewięcioma kondygnacjami, czterema salami koncertowymi o znakomitych parametrach akustycznych, nowoczesnymi salami dydaktycznymi oraz zapleczem mieszkaniowym dla studentów. To prawdziwa inwestycja na miarę przyszłości.

Kampus wyróżnia się wyjątkową troską o ekologię i efektywność energetyczną. Zaprojektowany jako budynek pasywny, wykorzystuje gruntowe pompy ciepła, energię cieplną generowaną przez urządzenia techniczne oraz panele fotowoltaiczne o mocy 300 kWp, wspierane przez magazyn energii o pojemności 0,5 MW. Budynek jest w znacznej mierze energetycznie samowystarczalny.

Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Plus3 Architekci, a generalnym wykonawcą inwestycji jest firma UNIBEP. Od momentu rozpoczęcia budowy w kwietniu 2022 roku, przedsięwzięcie realizowane jest zgodnie z harmonogramem. Zakończenie inwestycji i pełne uruchomienie kampusu planowane jest na 24 listopada 2025 roku.

– W drugiej połowie 2025 roku przystępujemy do procedury odbiorowej, tak aby 24 listopada 2025 roku nastąpiło zakończenie budowy z zagospodarowaniem budynku i przeniesienie się całej Akademii Muzycznej z 7 lokalizacji na terenie Bydgoszczy do jednego budynku kampusu. Cały budynek kampusu będzie służył wyłącznie dla celów dydaktycznych dla studentów Akademii – mówi Andrzej Wenskowski, koordynator tej inwestycji.

Nowy obiekt stanie się siedzibą całej Akademii Muzycznej, konsolidując siedem dotychczasowych lokalizacji

Będzie służył wyłącznie celom dydaktycznym, zapewniając studentom najwyższy komfort pracy i nauki.

Sale koncertowe i dydaktyczne charakteryzują się zaawansowanymi rozwiązaniami akustycznymi. Konstrukcja sal została odizolowana od budynku głównego metodą „pudełko w pudełku”, z zastosowaniem indywidualnie zaprojektowanych paneli akustycznych, amortyzatorów, komór rozprężnych dla wentylacji oraz podwójnych drzwi dźwiękochłonnych. Podobne rozwiązania zastosowano w salach dydaktycznych i mieszkalnych, z uwzględnieniem charakterystyki zajęć oraz instrumentów.

W salach koncertowych będą odbywały się koncerty i przedstawienia z udziałem studentów Akademii. Będzie również możliwość wynajmu sal dla innych podmiotów organizujących wydarzenia artystyczne, w tym również wymiana doświadczeń z innymi uczelniami artystycznymi.

Całe wyposażenie techniczne budynku i terenu zewnętrznego będą sterowane i kontrolowane za pomocą systemów BMS, SMS i DALI oraz wyświetlane na kilku monitorach w pomieszczeniu obsługi technicznej.

Inwestycja z szeregiem wyzwań technicznych

Budowa kampusu napotkała szereg wyzwań technicznych, w tym konieczność przeprowadzenia remediacji historycznie skażonego terenu po dawnej cegielni i składowisku odpadów komunalnych. Dodatkowe koszty związane z wymianą gruntu i badaniami środowiskowymi wyniosły około 10 milionów złotych. Szczególną uwagę poświęcono również precyzyjnemu montażowi elewacji oraz eliminacji mostków termicznych.

Kampus będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Wszystkie ciągi komunikacyjne zaprojektowano jako bezprogowe. W obiekcie znajdzie się zintegrowany system sterowania technicznego (BMS, SMS, DALI), a w salach koncertowych oraz przy portierni zainstalowane zostaną pętle indukcyjne wspomagające odbiór dźwięku. Ponadto, użytkownicy będą mogli korzystać z aplikacji mobilnej do indywidualnego sterowania głośnikami.

Najważniejsze informacje o inwestycji:

• Budynek kampusu stanął w północnej części terenu o powierzchni zabudowy 5 267 metrów kwadratowych bezpośrednio przy występującym zbiorniku wodnym.

• Konstrukcja budynku jest żelbetowa oparta na płycie żelbetowej oraz ścianach szczelinowych grubości 80 cm posadowionych na głębokości 16 m poniżej poziomu terenu ze stropami grubości 25 cm dzielącymi budynek na kondygnacje.

• W budynku są cztery sale koncertowe:

Kameralna - ilość miejsc 143, Symfoniczna - ilość miejsc 423, Teatralno-operowa - ilość miejsc 198, Organowa - ilość miejsc 71 oraz sala prób orkiestry (bez widowni) dla ćwiczeń i prób o wielkości sceny i parametrach akustycznych jak sali symfonicznej.

• Sala teatralno-operowa posiada zapadnie sceny o całkowitej głębokości 10 m, komin sceniczny wysokości 28 m od poziomu 0,00 sceny dla zawieszenia dekoracji oraz reflektorów i zapadnię orkiestry.

• Poza wymienionymi salami koncertowymi w budynku jest 688 pomieszczeń o różnym przeznaczeniu od dydaktycznych, administracyjnych, magazynowych i technicznych po pokoje mieszkalne w Domu Studenta. Wszystko to mieści się na 9 kondygnacjach – 2 podziemnych i 7 nadziemnych.

• Na kondygnacji -2 są 103 stanowiska garażowe, 4 wentylatorownie, magazyn energii, stacja transformatorowa, węzeł c.o. gruntowych pomp ciepła oraz magazyny dla pionu gastronomicznego

• Na kondygnacji -1 znajdują się sceny sal koncertowych (za wyjątkiem organowej), garderoby dla występujących na scenach, sala baletowa i gimnastyczna, magazyny instrumentów , warsztaty, studia nagrań oraz magazyny ogólne. Dla dojazdu są rampy zjazdowe: na -2 dla samochodów osobowych i dostawczych, na -1 dla samochodów ciężarowych.

• Na kondygnacji +1 (parter) jest wejście główne do budynku od strony ul. Kamiennej z szatnią dla 800 osób, hol główny, foyer z wyjściem na park kampusu, wejścia na widownie do wszystkich sal koncertowych, pomieszczenia dydaktyczne dla śpiewu , prób aktorskich oraz gastronomia z salą konsumpcyjną i w pełni wyposażonym zapleczem kuchennym.

• Na kondygnacji +2 (1 piętro) są pokoje dydaktyczne do nauki na różnych instrumentach oraz sale ćwiczeniowe dla studentów po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji za pomocą elektronicznego systemu rezerwacji.

• Na kondygnacji +3 (2 piętro) są kolejne sale dydaktyczne, sale nauczania zbiorowego, audytorium, biblioteka z magazynami, fonoteka ze stanowiskami odsłuchowymi, archiwum, studio TV i do transmisji internetowych, studio Dolby Atmos.

• Na kondygnacji +4 (3 piętro) znajdują się pomieszczenia rektorsko-dziekańskie, obsługa studentów, księgowość, kadry i dział gospodarczy, pomieszczenie senatu i sala konferencyjna.

• Na kondygnacjach +5 i +6 (4 i 5 piętro) zlokalizowany jest Dom Studenta z pokojami 1- i 2- osobowymi dla studentów i gości – razem 46 pokoi. Każdy pokój z łazienką, prysznicem i aneksem kuchennym. Do dyspozycji studentów są kuchnie zbiorowe oraz pralnia z pralkami i suszarkami.

• Na kondygnacji +7 są kolejne wentylatorownie.