Pasażerowie na Dolnym Śląsku zyskali w 2023 r. lepszy dostęp do kolei

Wojciech.Jenda

Nowe przystanki Mirków, Legnica Strefa, Świdnica Zawiszów, Boguszów Gorce Dzikowiec oraz reaktywowana do ruchu linia Świdnica-Jedlina Zdrój polepszyły dostępność do kolei w woj. dolnośląskim. Projekty zrealizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. za ponad 150 mln złotych ze środków unijnych i budżetowych usilnie poprawiają warunki podróżowania koleją.

Atrakcyjne kolejowe połączenie Świdnica-Jedlina Zdrój, możliwe dzięki rewitalizacji linii przez PLK S.A., zwiększyło w połowie roku dostępność komunikacyjną i atrakcyjność turystyczną regionu. Od 10 grudnia, od nowego rozkładu jazdy na trasie jest jeszcze więcej połączeń. Podróżni korzystają z sześciu przebudowanych przystanków: Burkatów, Bystrzyca Górna, Lubachów, Zagórze Śląskie, Jugowice, Jedlina Zdrój Centrum. Nowo wybudowane perony są dostępne dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się, oświetlone, wyposażone w wiaty, ławki i tablice informacyjne. Typowo górska malownicza trasa wzdłuż doliny rzeki Bystrzycy przebiega przez interesujące mosty i wiadukty oraz zapewnia dojazd m.in. do zamku Grodno w Zagórzu Śląskim.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. odtworzyły połączenia na górskiej trasie w ramach projektu „Przebudowa linii kolejowej nr 266 na odcinku Świdnica Kraszowice-Jedlina Zdrój” za ok. 130 mln zł (netto). Projekt był współfinansowany ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Nowe przystanki – dodatkowy dostęp do kolei

W 2023 r. na sieci kolejowej Dolnego Śląska, poza przywróconymi po ponad 30 latach przystankami na trasie Świdnica-Jedlina Zdrój, podróżni zyskali nowe obiekty: Mirków, Legnica Strefa, Świdnica Zawiszów, Boguszów Gorce Dzikowiec. Budowa nowych przystanków z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to odpowiedź na większe zainteresowanie mieszkańców transportem kolejowym w codziennych podróżach do pracy i szkoły oraz okazjonalnych wyjazdach rekreacyjnych.

Legnica Strefa położona jest na trasie Legnica-Jawor i znaczne ułatwia dojazd do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przystanek Boguszów Gorce Dzikowiec na trasie z Wałbrzycha do Czech leży u podnóża Góry Dzikowiec. Mieszkańcom regionu wałbrzyskiego obiekt ułatwia korzystanie z atrakcji turystycznych. Dzięki przystankowi Świdnica Zawiszów mieszkańcy Zawiszowa zyskali bezpośredni dojazd pociągiem do Wrocławia, Legnicy, Dzierżoniowa i Kotliny Kłodzkiej. Mirków to nowy przystanek w aglomeracji wrocławskiej.

Korzystać z niego będą mogli mieszkańcy Mirkowa, Piecowic, Domaszczyna i Śliwic, którzy dojeżdżają do Wrocławia do pracy i szkoły. Przejazd z Mirkowa do Wrocławia zajmie około 20 minut.

Przystanki: Mirków, Legnica Strefa, Świdnica Zawiszów, Boguszów Gorce Dzikowiec zostały wybudowane i udostępnione dla podróżnych w 2023 r. w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość 4 inwestycji, które poza budową nowych peronów wymagały prac związanych m.in z przyległymi przejazdami, siecią trakcyjna i torem wynosi prawie 16 mln zł.

Poza budową nowych przystanków PKP Polskie Linie Kolejowe S.A w 2023 r. przebudowały perony na stacji Jawor i jeden z peronów na stacji Ścinawa. Stacja Wrocław Brochów dzięki zamontowanym windom stała się dostępna dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

W poprzednich kilku latach na Dolnym Śląsku PLK S.A. przebudowały i zbudowały kilkadziesiąt przystanków i peronów. To m.in. odnowione obiekty na trasie Wrocław-Świdnica, Wrocław-Jelenia Góra, Legnica-Rudna Gwizdanów, Grabowno Wielkie-Krotoszyn, przystanki w aglomeracji Wrocławskiej: 10 przystanków na odcinku Jelcz Miłoszyce-Wrocław Sołtysowice oraz przystanki Wrocław Szczepin, Iwiny, Mokronos Górny.

Źródłó: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.