Półmetek budowy Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej [WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA]

Orzech

Budowa jednego z najnowocześniejszych, "zielonych" centrów badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnęła półmetek. Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej będzie zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu Pomorza, tj. energooszczędnego budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Ale nie tylko.

Nowy obiekt będzie również jedną z najważniejszych jednostek zajmujących się rozwojem proekologicznych rozwiązań i technologii środowiskowych, wychodząc tym samym naprzeciw najważniejszym wyzwaniom cywilizacyjnym dzisiejszego świata.

Centrum będzie wykorzystywane m.in. przez kadry naukowe PG (głównie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska), które będą prowadzić projekty badawcze na potrzeby ekologicznego rozwoju infrastruktury budowlanej, przemysłowej oraz transportowej. Inwestycja będzie również główną siedzibą Centrum EkoTech, jednego z czterech Centrów Badawczych PG, które powstały po otrzymaniu przez uczelnię statusu "uczelni badawczej" w programie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza".

Obiekt zaprojektowało wyłonione w konkursie trójmiejskie biuro architektoniczne FORT, a głównym projektantem budynku jest prof. Antonii Taraszkiewicz. Będzie to wolnostojący, czterokondygnacyjny budynek, którego kondygnacje nadziemne zajmować będą głównie sale dydaktyczne i konferencyjno-szkoleniowe, laboratoria oraz pomieszczenia biurowe, a w części podziemnej zaplanowano przestrzeń na garaż i pomieszczenia magazynowe.

Jako że prace budowlane osiągnęły półmetek, w czwartek 20 kwietnia 2023 r. na terenie powstającej inwestycji odbyła się konferencja prasowa. Razem z rektorem PG, prof. Krzysztofem Wildem, udział w niej wzięli wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prorektor ds. organizacji i rozwoju PG prof. Dariusz Mikielewicz, a także kanclerz uczelni Mariusz Miler i prof. Joanna Żukowska, dziekanka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Spotkanie odbyło się w ramach trwającej na PG prestiżowej, międzynarodowej konferencji European University Association. Jest to organizacja skupiająca blisko 900 europejskich uniwersytetów i służąca m.in. rozwojowi wpływu działań europejskich uczelni wyższych na politykę ekologiczną UE, stąd gościem specjalnym briefingu był też prezydent EUA, prof. Michael Murphy.

– Fakt, że tak prestiżowe wydarzenie, jak konferencja EUA, odbywa się właśnie na Politechnice Gdańskiej, to ogromne wyróżnienie dla naszej uczelni. Mam nadzieję, że przyczyni się ona do wypracowania nowej strategii komunikacji z otoczeniem gospodarczym i okazją do nawiązania długotrwałych partnerstw – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Z kolei budowa Centrum Ekoinnowacji PG świetnie wpisuje się w program konferencji, której jednym z tematów przewodnich jest wpływ europejskich uczelni w zrównoważony rozwój i zielone technologie. Wiążemy z tą inwestycją duże nadzieje i liczymy, że będzie to jeden z czołowych ośrodków naukowych tego typu nie tylko w Polsce, ale też w Europie – dodał.

– Dwa lata temu ponad 850 uczelni zrzeszonych w EUA określiły wspólną wizję tego, co powinny czynić, by służyć społeczeństwu Europy i świata. Nazwaliśmy tę wizję "uniwersytetem bez ścian". Zasadniczym jej celem jest wspieranie społeczeństw, by osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju ONZ – powiedział podczas briefingu prof. Michael Murphy, dyrektor EUA. – Kładziemy nacisk na naukę i edukację w służbę społeczeństw, a także współpracę ze społeczeństwem i przemysłem. Budowa Centrum Ekoinnowacji PG, jestem wzorem działań, jakie powinny podejmować wszystkie uczelnie wyższe. Model finansowania tej inwestycji jest idealnym przykładem solidarności, do której musimy się odwoływać, aby rozwijać europejską naukę.

– Gratuluję tej inwestycji, która jest w tych czasach niezbędna. Ekoinnowacje i troska o środowisko naturalne to wielka odpowiedzialność i droga do bezpiecznej przyszłości kolejnych pokoleń – mówił wojewoda pomorski Dariusz Drelich. – W ostatnim czasie Pomorskie podjęło wielkie infrastrukturalne projekty, które będą miały kolosalny wpływ na naszą przyszłość, czyli budowa farm wiatrowych na Bałtyku i elektrowni jądrowej. Te nowoczesne projekty powstają w dużej mierze dzięki wsparciu rządu RP i premiera Mateusza Morawieckiego, a ich realizacja wzbogaci atrakcyjność Pomorza dla mieszkańców oraz inwestorów z kraju i zza granicy – dodał.

– Budowa CEI to milowy krok naszej uczelni w realizacji inicjatyw nastawionych na ekologiczne, przyszłościowe rozwiązania i technologie. Tworzymy też przyjazne zaplecze do współpracy z samorządem i biznesem – mówił Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej. – Nasi pracownicy to sprawdzeni eksperci, dla których przygotowujemy infrastrukturę do dalszych poszukiwań badawczych oraz opracowywania i wdrażania nowoczesnych systemów i usług, przy jednoczesnej minimalizacji wykorzystania surowców naturalnych.

– Bardzo się cieszymy, że tak wyczekiwana przez naszych studentów i naukowców inwestycja osiągnęła już półmetek. Niecierpliwie wyczekujemy zakończenia prac budowlanych i rozpoczęcia pracy i nauki w tej nowoczesnej, „zielonej” placówce – dodała prof. Joanna Żukowska, dziekanka Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG.

Centrum Ekoinnowacji PG – informacje o inwestycji

Powstająca inwestycja będzie zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu Pomorza, tj. budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Działalność centrum będzie skupiona na następujących obszarach:

CEI PG będzie pełnić funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą. Zaprojektowano je w miejscu dawnej hali hydro Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG – w sposób przyjazny dla środowiska i z zastosowaniem innowacyjnych, zaawansowanych technologii. Będzie wykorzystywane m.in. przez kadry naukowe PG, które będą prowadzić projekty badawcze na potrzeby ekologicznego rozwoju infrastruktury budowlanej, przemysłowej oraz transportowej.

Realizacja inwestycji, której wykonawcą jest firma Polimex-Mostostal S.A., ma się planowo zakończyć na przełomie 2023 i 2024 roku, a jego koszt wraz z wyposażeniem budynku w specjalistyczną aparaturę – wyniesie ok. 200 mln zł. Od początku nowego roku budynek będzie wyposażany w sprzęt i infrastrukturę naukowo-badawczą, stąd studenci i naukowcy PG zaczną w pełni korzystać z kompleksu prawdopodobnie od jesieni 2024 r., czyli od następnego roku akademickiego.

Źródło: Politechnika Gdańska