[Gdańsk] Krajowe Centrum Inżynierii Kosmicznej i radioteleskop "Hevelius"

MatKoz

Tak ma się nazywać ośrodek naukowo-badawczy, który powstanie w Gdańsku dzięki inicjatywie tamtejszej Politechniki i Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W planach jest także wybudowanie radioteleskopu „Hevelius”, który ma nosić imię słynnego gdańskiego astronoma – Jana Hewelisza.

 

Wiadomo już, że czasza teleskopu będzie miał 90 metrów średnicy. W planach jest nawet budowa obiektu o średnicy czaszy 106 metrów. Wszystko zależy jednak od wstępnego projektu, możliwości konstrukcyjnych i potrzeb uczonych. W każdym razie, jeżeli średnica czaszy przekroczy 100 metrów, to będziemy mogli się pochwalić jednym z największych tego typu obiektów na świecie i największym w Europie. Do tej pory pierwsze miejsce zajmował – oddany do użytku w 1972 roku – teleskop zlokalizowany w Nadrenii Północnej-Westfalii. Nie tylko jednak o wielkość tu chodzi. Gdański radioteleskop ma być bowiem bardzo nowoczesny i dostosowany do potrzeb radioastronomii XXI wieku. Wszystko wskazuje na to, że projekt zostanie wcielony w życie już w najbliższych latach. Radioteleskop znajduje się bowiem na jednym z pierwszych miejsc na liście polskiej infrastruktury naukowo-badawczej.

 

W najbliższym czasie w Politechnice Gdańskiej ma się odbyć międzynarodowe seminarium pod tytułem „Przyszłość radioastronomii w kontekście budowy radioteleskopu Hevelius 90+ i inżynierii kosmicznej”, na którym pojawią się uczeni z różnych ośrodków akademickich Europy. Gościem specjalnym ma być przewodniczący Parlamentu Europejskiego – profesor Jerzy Buzek. Swoje wizyty zapowiedzieli także przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, senatorowie i parlamentarzyści oraz specjaliści w dziedzinach radioastronomii i badań kosmicznych z kraju i zagranicy. Celem spotkania będzie dyskusja na temat rozwoju radioastronomii i polskiej oraz światowej infrastruktury naukowo-badawczej. Centralnym tematem będzie budowa Krajowego Centrum Inżynierii Kosmicznej i gdańskiego radioteleskopu.