Kolejna firma z sektora półprzewodników inwestuje na północy Polski, w województwie pomorskim. Tym razem jest to izraelska spółka MEP Solutions, będąca ważnym ogniwem globalnego łańcucha dostaw sektora półprzewodników, która niedługo rozpocznie produkcję w pobliżu Baltic Hub. Inwestycję ogłoszono podczas trwającego w Monachium SEMICON Europa, najważniejszego wydarzenia branżowego w tej części świata.
W Rankingu Szanghajskim 2024, skupiającym tysiąc najlepszych uczelni na świecie, znalazło się osiem polskich uniwersytetów, ale dopiero poniżej 400. miejsca. Polska, podobnie jak kraje Europy Środkowo-Wschodniej, pozostaje daleko w tyle za USA i Wielką Brytanią, które dominują w czołówce zestawienia. Zdaniem ekspertów Personnel Service, bez poprawy jakości kształcenia wyższego polska gospodarka może nie nadążyć za rosnącymi wymaganiami rynku pracy i pędzącym postępem technologicznym.
Politechnika Gdańska chce, by Gdańsk stał się jednym z nielicznych ośrodków akademickich w Europie wyposażonych w komputer kwantowy. Uczelnia podpisała w tym celu memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie komputerów kwantowych.
Amerykańska firma Bechtel, która razem z Westinghouse Electric Company ma zbudować w gminie Choczewo pierwszą w Polsce elektrownię jądrową, podpisała list intencyjny ws. nawiązania bliskiej współpracy z największą uczelnią techniczną w północnej Polsce – Politechniką Gdańską.
W stolicy Dolnego Śląska działa pierwsza w Europie prywatna sieć 5G w paśmie fal milimetrowych. Na Politechnice Wrocławskiej działa węzeł Krajowego Laboratorium PL-5G. Jego częścią jest uruchomiona właśnie na tej wrocławskiej uczelni, pierwsza w Europie prywatna sieć 5G w trybie Stand Alone w paśmie fal milimetrowych 26 GHz, a także laboratorium usług i internetu rzeczy.
Aktualne trendy kształtujące globalny łańcuch dostaw sektora produkcji półprzewodników stwarzają nowe możliwości w zakresie rozwoju branży w Europie Środkowo-Wschodniej. W czasie, gdy Invest in Pomerania jako pierwsza organizacja w Polsce przystąpiła do SEMI – zrzeszającego ponad 2500 podmiotów globalnego stowarzyszenia reprezentującego największych na świecie producentów chipów i szeroko rozumianej elektroniki, międzynarodowy koncern Intel ogłasza plan budowy fabryki półprzewodników w Polsce.
14 czerwca 2023 r. została oficjalnie otwarta nowa siedziba Centrum Badawczo-Rozwojowego Paged LabTech w Piszu. Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, który umożliwia firmie przeprowadzanie badań drewna, tworzyw sztucznych i płyt drewnopochodnych dla klientów spółek Paged oraz realizację kompletnej certyfikacji produktowej. To istotny krok firmy w dążeniu do dalszego rozwoju innowacyjnych produktów, które budują jej przewagę konkurencyjną na rynku.
Budowa jednego z najnowocześniejszych, "zielonych" centrów badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnęła półmetek. Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej będzie zapleczem badawczo-rozwojowym dla najważniejszych specjalizacji regionu Pomorza, tj. energooszczędnego budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska. Ale nie tylko.
25 kwietnia na Politechnice Gdańskiej odbędzie się uroczyste otwarcie budynku Centrum Kompetencji STOS i prezentacja superkomputera Kraken. Kompleks, w sercu którego znajduje się zespół wyspecjalizowanych serwerowni, będzie jednym z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Łączny koszt inwestycji to niemal ćwierć miliarda złotych.
Budowa innowacyjnej instalacji wodorowej, nowy prototyp elektrolizera i alternatywne metody przechowywania i transportu wodoru – to główne obszary badań, które będą realizowane w tworzonym właśnie na Politechnice Gdańskiej międzywydziałowym laboratorium H2Tech LAB "Laboratory of Hydrogen Technologies".