Poszerzanie plaż na Pomorzu z unijnym dofinansowaniem

Orzech

Zakończyło się poszerzanie plaż w Gdańsku Brzeźnie, na Westerplatte i Kuźnicy. Trwają prace w Karwieńskich Błotach, a na przełomie listopada i grudnia rozpoczną się prace w Gdyni Orłowie. Poszerzanie plaż odbywa się w ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu "Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku".

Jak przekazała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, zakończyły się prace związane z poszerzeniem plaż w Gdańsku Brzeźnie i Westerplatte.

– W Brzeźnie poszerzono plażę z 10 do 75 metrów. Westerplatte, gdzie plaży nie było w ogóle, jej szerokość wynosi obecnie od 70 do 80 m – wyliczyła Kierzkowska.

Dodała, że użyty do poszerzenia plaż piasek został wyczerpany pogłębiarką ssąco nasiębierną w Porcie Północnym w Gdańsku i przetransportowany w ładowni pogłębiarki w rejon plaży w Brzeźnie.

– Poprzez system rurociągów refulacyjnych podwodnych (hydrotransport) wyrefulowany został na ląd na plażę. Następnie materiał został zniwelowany przy pomocy ciężkiego sprzętu lądowego w docelowy profil plaży, zgodnie z założonym projektem – przekazała Kierzkowska.

Poza plażami w Gdańsku, poszerzona została plaża w Kuźnicy. Częściowo również zrealizowana została refulacja w Jastrzębiej Górze i Ostrowie. Wciąż natomiast trwają prace w Karwieńskich Błotach.

Magdalena Kierzkowska podkreśliła, że inwestycja jest prowadzona w ramach zadania "Budowa toru podejściowego wewnętrznego do Portu Północnego wraz z obrotnicą" w ramach projektu "Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku". Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

– Projekt ten zakłada, iż część piaszczysta urobku, pochodząca z robót czerpalnych, zostanie wbudowana w brzeg Zatoki Gdańskiej w rejonie plaż w Brzeźnie, Gdyni Orłowo i Westerplatte, w brzeg otwartego morza w rejonie Jastrzębiej Góry, Ostrowa i Karwieńskich Błot oraz w brzeg podmorskiej strony Półwyspu Helskiego w rejonie plaży w Kuźnicy – tłumaczyła rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni.

Kierzkowska podkreśliła, że celem prac refulacyjnych jest zabezpieczenie brzegu przed rozmywaniem i zniszczeniem przez sztormy poprzez poszerzenie plaży, wykonanie podbudowy podbrzeża oraz zabezpieczenie umocnienia z narzutu kamiennego, znajdującego się we wschodniej części plaży przy porcie.

To właśnie sztormy, które przeszły przez północną część Polski na przełomie stycznia i lutego br. spowodowały zniszczenie plaży w Gdyni Orłowie.

W przyszłości, wzdłuż plaży w Orłowie, planowana jest również budowa progów podwodnych, mających za zadanie częściowe wygaszania energii, z jaką fale uderzają o brzeg. Warte około 15-20 milionów złotych prace planowane są na lata 2023-2024.

Wszystkie prace refulacyjne będą kosztowały ok. 4,5 mln zł i stanowią jeden z elementów inwestycji pogłębiania toru podejściowego wewnętrznego w Porcie Północnym. Całkowity koszt tego projektu to 795 mln zł, w tym 85 proc. dofinansowania unijnego.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP