fot. Jakub Zazula

Remont Panoramy Racławickiej we Wrocławiu zakończy się z opóźnieniem?

Orzech
Trwa remont jednej z największych atrakcji turystycznych Wrocławia – Panoramy Racławickiej. Pierwotnie planowano jego zakończenie i otwarcie dla zwiedzających do końca II kwartału 2021 roku. Okazuje się jednak, że remont ma poślizg i dotrzymanie tego terminu może być trudne do zrealizowania.

Przypomnijmy, pod koniec lipca 2020 roku Panoramę Racławicką zamknięto, a od 4 sierpnia trwa największy remont w historii tego obiektu. Być może potrwa od nawet do końca bieżącego roku.
Czynione są wszelkie starania, aby placówka została udostępniona dla zwiedzających jak najszybciej, być może do końca lipca
– Zdaję sobie sprawę, że ludzie są stęsknieni i chcą zobaczyć miejsce, które jest wizytówką Wrocławia, ale dokładną datę ogłosimy, kiedy będziemy mieli ostateczną pewność, dzisiaj zastanawiamy się nad końcem drugiego tygodnia lipca – mówi portalowi miejskiemu wroclaw.pl, Piotr Oszczanowski, Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
– Przypomnę, że przeszło tu już 11 milionów ludzi. To musiało pozostawić pewien ślad, stąd potrzebna była pierwsza wielka modernizacja samego budynku – zwraca uwagę Piotr Oszczanowski. I dodaje: – Modernizacja ma na celu podnieść komfort pobytu w tym miejscu, abyśmy dobrze zapamiętali wizytę i chcieli tu powrócić.

W ramach prowadzonego trzeciego etapu modernizacji Panoramy Racławickiej przestrzeń holu zostanie nowocześnie zaaranżowana i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmieni się również wygląd kas biletowych. W ramach przedsięwzięcia powstanie także nowa księgarnia. W ramach przeprowadzanej modernizacji obiektu stworzone zostaną nowe ścieżki narracyjne towarzyszące ekspozycji słynnego dzieła Kossaka i Styki. Powstanie m.in. specjalny komentarz dla dzieci. Po przeprowadzonych pracach całkowicie zmieni się też charakter małej rotundy


– Przez te dziesięciolecia stale unowocześniane było techniczne oprzyrządowanie rotundy, tak aby machina działała bez jakichkolwiek zakłóceń – informuje Romuald Nowak, kierownik obiektu. – Obecnie komentarza opisującego malowidło można wysłuchać jednocześnie w szesnastu językach, dostępna jest także audiodeskrypcja ułatwiająca oglądanie dzieła Styki i Kossaka osobom niedowidzącym – dodaje.


Wszystkie planowane prace modernizacyjne odbywają się pod okiem konserwatorów zabytków (budynek wpisany jest do Rejestru Zabytków Województwa Dolnośląskiego). Nadzór sprawują również osoby, które wchodzą w skład wybranego zespołu realizującego prace budowlane i konserwatorskie w Panoramie Racławickiej, a także konserwatorzy zatrudnieni w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.


Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 29 mln zł. Jest ona finansowana ze środków Unii Europejskiej (wysokość dotacji wynosi 18 227 184,57 zł).


Generalnym wykonawcą prac modernizacyjnych Panoramy Racławickiej jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia. Inwestorem jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu.


Panorama Racławicka została otwarta we Wrocławiu w czerwcu 1985 roku po prawie czterdziestu latach starań. To pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego gatunku. Rocznie ogląda ją około 400 tysięcy turystów z całej Polski i ze świata. Jest jedną z największych atrakcji turystycznych stolicy Dolnego Śląska i obowiązkowe miejsce dla wielu wycieczek.