źródło: Urząd Miejski we Wrocławiu

Parking dla samochodów w centrum Wrocławia zamienił się w zielony skwer

Orzech
Na Starym Mieście we Wrocławiu stworzono kosztem parkingu samochodowego nowe, zielone miejsce dla mieszkańców miasta i turystów odwiedzających stolicę Dolnego Śląska i jedną z największych jej atrakcji  Panoramę Racławicką.
Dawny parking dla urzędników miejskich, znajdujący się przy ul. Bernardyńskiej, na tyłach Muzeum Architektury i w sąsiedztwie Panoramy Racławickiej, zamienił się w zielony skwer o powierzchni ponad 6 tys. mkw. Posadzono już 85 drzew i nasadzono blisko 7000 roślin, m.in. byliny i trawy ozdobne. Wiosną przyszłego roku na skwerze zakwitnie ponad 25 tys. tulipanów. Niebawem zacznie też działać nowa toaleta. Jest to I etap całej inwestycji. 
– Oddajemy do użytku kolejną zieloną przestrzeń w centrum miasta. Od początku mojej prezydentury zapowiadałem, że zmienimy i zazielenimy to miejsce. Bardzo się cieszę, że udało nam się zorganizować skwer, który z każdym rokiem będzie jeszcze piękniejszy. Wierzę, że będzie to jedno z ulubionych miejsc podczas spacerów wrocławian oraz turystów. Wszak znajduje się on bardzo blisko zabytków, jak choćby Panoramy Racławickiej czy Ostrowa Tumskiego – podkreślił prezydent Jacek Sutryk.
Urząd Miejski we Wrocławiu
W ramach całego przedsięwzięcia na terenie skweru wyeksponowano również fragmenty nieistniejących wrocławskich budynków, które dotychczas znajdowały się przy ścianie zabytkowego budynku Muzeum Architektury. 
Urząd Miejski we Wrocławiu
– Udało nam się urządzić nową przestrzeń zieleni, która przypomina o historii. Wyeksponowaliśmy część zabytkowych zbiorów i zyskaliśmy nowe miejsce do spotkań i odpoczynku. Wkrótce pojawi jeszcze więcej zieleni, a wiosną zakwitnie tu 25 tys. tulipanów. Niebawem zacznie też działać nowa toaleta – poinformował Jacek Mól, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.
Urząd Miejski we Wrocławiu
Skwer od poniedziałku 14 września po decyzji miejskich radnych nosi nazwę skweru Wrocławianek.
– Wrocław jest miastem wspaniałych kobiet. Wiele wrocławianek w sposób niezapomniany zapisało się w historii tego miasta – Wanda Rutkiewicz, Izabella Skrybant, Hanna Hirszfeldowa. Najwyższy czas, by uhonorować te wybitne postacie. Dlatego właśnie skwer przy ul. Bernardyńskiej będzie nosił nazwę skweru Wrocławianek. To podziękowanie od wszystkich mieszkańców za to, co robiłyście i robicie dla miasta, dla nas wszystkich – podsumował prezydent.
Urząd Miejski we Wrocławiu

Nowy skwer w liczbach

Dzięki realizacji skweru o 40% zmniejszyły się nawierzchnie utwardzone, a o 66% wzrosła powierzchnia biologicznie czynna. W ramach przedsięwzięcia posadzono 85 drzew nowych drzew i nasadzono blisko 7000 roślin (byliny, trawy ozdobne, rośliny okrywowe).
Urząd Miejski we Wrocławiu
Inwestycja realizowana była w trybie zaprojektuj i wybuduj. Prace nad dokumentacją, poprzedzone konsultacjami społecznymi, rozpoczęły się ponad rok temu i pochłonęły łącznie 3 mln zł. P rojekt był współfinansowany przez partnera prywatnego spółkę HCS 2 (300 tys. zł) oraz z funduszy Rad Osiedli (300 tys. zł). Udział w nim miało także wrocławskie MPWiK (100 tys. zł).
Urząd Miejski we Wrocławiu