Fuzja to flagowa inwestycja Echo Investment prowadzona w centrum Łodzi na terenie dawnych zakładów fabrycznych Karola Scheiblera. Wielofunkcyjny projekt powstaje na obszarze 8 ha w otoczeniu historycznej zabudowy, która zyska nowe funkcje. Inwestycja po wielu latach od upadku zakładów Uniontex powraca do Łodzi jako pełnoprawna część miasta z ofertą kulturalną, rozrywkową, gastronomiczną, usługowo-handlową, a także budynkami mieszkalnymi, nowoczesną powierzchnią biurową, miejskim placem (Ogrody Anny) i otwartymi, zielonymi terenami wspólnymi.
Postępy prac w północnej części kompleksu wielofunkcyjnego Fuzja w Łodzi widać gołym okiem. Udostępniono dotychczas zamknięty łącznik zlokalizowany pomiędzy kompleksami. Tym samym dwie przestrzenie łączą się komunikacyjnie. Fuzja otworzyła się też na miasto od ulicy Tymienieckiego.
W związku z kolejnym etapem robót firma Echo Investment oraz sąsiadująca z inwestycją Fabryka Sztuki udostępniły do użytkowania dotychczas zamknięty łącznik zlokalizowany pomiędzy kompleksami. Otwarcie bramy nastąpiło z myślą o komforcie mieszkańców Łodzi, turystów oraz użytkowników i gości obu kompleksów.
Fuzję oraz Fabrykę Sztuki łączy wspólna historia rodziny Scheiblerów, a także działalność kulturalna i artystyczna. Teraz obie zabytkowe przestrzenie połączyły się także komunikacyjnie. Otwarty łącznik umożliwi ponadto przejście z Fuzji bezpośrednio do Fabryki Sztuki oraz do ulicy Tymienieckiego. Brama otwarta będzie każdego dnia w godzinach 6:00 - 23:00, ze względów bezpieczeństwa przejście będzie zamykane w godzinach nocnych.
Fuzja to 8 ha rewitalizowanej przestrzeni. Łącznie 22 budynki, z czego 15 to obiekty historyczne. Ze względu na ogromny zakres inwestycji oraz specyfikę prac przy historycznym projekcie, inwestycja realizowana jest etapowo.
W 2021 roku do dyspozycji mieszkańców otworzona została południowa część kompleksu od strony ulicy Milionowej, gdzie zlokalizowana jest perełka secesyjnej architektury - zabytkowa Elektrownia Karola Scheiblera oraz ogólnodostępny zielony plac - Ogrody Anny.
Teraz na terenie inwestycji udostępniona zostaje przestrzeń łączącą Fuzję z Fabryką Sztuki. Otwarcie bramy to wspólna decyzja Echo Investment oraz Fabryki Sztuki z myślą o komforcie mieszkańców Łodzi, turystów oraz użytkowników i gości obu kompleksów.
– Aktualny etap prac pozwolił nam na otwarcie dla pieszych części Fuzji niezwykle istotnej z punktu widzenia skomunikowania projektu z głównymi ulicami Łodzi. Do tej pory Fuzja zapraszała gości od strony ulicy Milionowej, czyli zakończonej już południowej części kompleksu. Teraz robimy o krok na przód i wspólnie z naszym sąsiadem Fabryką Sztuki udostępniamy przejście pomiędzy naszymi obiektami. Fuzja tym samym łączy się z kolejną, północną częścią miasta od strony ulicy Tymienieckiego – mówi Karolina Prędota-Krystek, Head of Food&Beverages, odpowiedzialna za komercjalizację projektu Fuzja.
Fabryka Sztuki w Łodzi to instytucja kultury utworzona jako wspólna inicjatywa Fundacji Łódź Art Center, Stowarzyszenia Teatralnego CHOREA i Urzędu Miasta Łodzi. Siedziba instytucji mieści się w zmodernizowanych, ceglanych murach XIX-wiecznych magazynów tekstylnych fabryki Karola Scheiblera.
– Połączenie przestrzeni Fabryki Sztuki i Fuzji jest konsekwencją działań inwestycyjnych, jakie dzieją się na tym terenie od wielu lat. Cieszymy się, że dawne imperium włókiennicze Karola Scheiblera znowu staje się jednym organizmem, z którego zasobów i możliwości będą mogli bez przeszkód korzystać mieszkańcy Łodzi. Mamy nadzieję, że wpłynie to pozytywnie zarówno na możliwości poruszania się po terenach zrewitalizowanych obiektów, jak i na funkcjonowanie naszych instytucji – mówi Maciej Trzebeński, dyrektor naczelny Fabryki Sztuki w Łodzi.
Teren łączący Fuzję oraz Fabrykę Sztuki został przygotowany tak by stanowił bezpieczną przestrzeń do poruszania się pieszych. Droga została utwardzona oraz oświetlona. Na terenie kompleksu znajduje się też oznakowanie informujące o nowym przejściu do ulicy Tymienieckiego.
Na placu budowy Fuzji od strony ulicy Tymienieckiego cały czas prowadzona jest rewitalizacja historycznych budynków pofabrycznych zakładów Scheiblera, w tym dawnej drukarni oraz wykańczalni, które zyskają funkcję mieszkaniową. Północna część projektu po zakończeniu tego etapu inwestycji zagospodarowana zostanie restauracjami, kawiarniami oraz lokalami handlowo-usługowymi.
Łącznie na 8 ha zlokalizowane będą 22 budynki, z czego 15 to obiekty historyczne. W Fuzji jeszcze w tym roku otwarte zostaną pierwsze koncepty gastronomiczne: Bakery, Deseo, Zdrowa Krowa, Sakana Sushi czy Chinkalnia. W biurowcu od strony ulicy Milionowej działa już placówka prywatnej sieci przedszkoli i żłobków Luppo Puppo.