Rynek inwestycyjny w Polsce w I połowie 2024 r. [RAPORT]

Orzech

W pierwszej połowie 2024 roku rynek inwestycyjny nad Wisłą odnotował zauważalny wzrost aktywności inwestorów. Wartość transakcji wyniosła ponad 1,65 mld EUR, co stanowi wzrost o 86,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku – informuje Savills Polska. W ramach ponad 50 zawartych umów, rynek zbliżył się do osiągnięcia 85 proc. łączonego wolumenu inwestycji z całego ubiegłego roku.

Rynek wychodzi z marazmu

Większość transakcji miało miejsce w drugim kwartale, który odpowiadał aż za 80 proc. wartości wszystkich transakcji. W całym pierwszym półroczu inwestorzy krajowi zrealizowali 12 proc. wszystkich zakupów, wydając na wszystkie typy nieruchomości kwotę przekraczającą 206 mln EUR. Inwestorzy z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej odpowiadali za 21 proc. wartości transakcyjnego wolumenu. W pierwszym półroczu Warszawa była miejscem, w którym fundusze zrealizowały zakupy o wartość bliskiej 50 proc. całkowitej wartości wszystkich transakcji. Mimo że inwestorzy działali wybiórczo, skupiając się na aktywach o wysokim potencjale wzrostu, to liczba aktywnych kupujących na rynku wzrosła.

– Obecny wolumen transakcji nie odzwierciedla w pełni nastrojów inwestycyjnych. Te prawdopodobnie ulegną poprawie w ciągu najbliższego roku, zwłaszcza, gdy do gry mocniej wejdą fundusze o strategiach pan-europejskich i rozpoczną transakcje na rynkach Europy Zachodniej. Mimo tego, różnica między oczekiwaniami sprzedających a kupujących pozostaje znaczna, co będzie miało odzwierciedlenie w liczbie zawieranych transakcji, szczególnie w segmencie najwyższej klasy aktywów – mówi Mark Richardson, Head of Investment, Savills Polska.

Nieruchomości handlowe

W sektorze nieruchomości handlowych zawarto transakcje o łącznej wartości 497 mln EUR, co stanowi wzrost o 149 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Znaczący wpływ na wyniki miała sprzedaż portfela sześciu centrów handlowych do Star Capital Finance. Łączna wartość transakcji wyniosła 285 mln EUR. W pierwszym półroczu inwestorzy nadal wykazywali spore zainteresowanie parkami handlowymi i mniejszymi obiektami.

Nieruchomości logistyczne, magazynowe i przemysłowe

Pomimo większej aktywności inwestorów, sektor odnotował spadek wartości transakcji do 294 mln EUR, co stanowi spadek o 33 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2023 roku. Liczba aktywnych inwestorów rośnie, ale w pierwszej kolejności kierują oni swoją uwagę na nowoczesne obiekty z rozwiązaniami pomagającymi realizować cele ESG, a do tego zlokalizowanymi w głównych hubach logistycznych.

– Oczekujemy, że aktywność inwestycyjna na polskim rynku będzie rosła w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy. Spodziewamy się, że obniżenie stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny może wpłynąć na poprawę nastrojów inwestorów i zwiększyć aktywność na rynku. Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem dla kapitału z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Czech i krajów bałtyckich. Postrzeganie przez inwestorów rynku nad Wisłą nie zmieniło się, wciąż patrzą na Polskę jak na dojrzały, rozwinięty i stabilny rynek, na którym inwestowanie wciąż jest opłacalne – mówi Mark Richardson, Head of Investment, Savills Polska.