W centrum Wrocławia trwa przebudowa dawnego Hotelu Grand [FILMY + ZDJĘCIA]

Orzech

Jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji Wrocławia – hotel Grand, naprzeciwko Dworca Głównego PKP – osiągnęła kluczowy moment. Można już podziwiać bryłę, ornamenty i sztukaterię. Kiedy do hotelu Grand wprowadzą się goście?

– Już w połowie przyszłego 2024 roku. Taki mamy plan, aby na przyszłe wakacje wszyscy turyści przybywający do Wrocławia mogli zatrzymać się i poznać nową odsłonę historycznego dla miasta hotelu – mówi Paweł Rojek, prezes Rafinu.

Historycznie Hotel Grand uznawany był za ikonę miasta i symbol hotelowego luksusu. Razem z hotelem Piast tworzyły bramę do Wrocławia, były też pierwszymi obiektami, które przejezdni oglądali po wyjściu z Dworca Głównego.

Rafin Developer, właściciel obiektu postawił sobie za cel przywrócenie dawnego blasku w tej części miasta. Iluminacja świetlna hotelu Grand to element, który na nowo definiuje najbliższe sąsiedztwo już wcześniej odnowionego Dworca Głównego.

Rewitalizacja Hotelu Grand okazała się większym wyzwaniem, niż początkowo przypuszczano. Odbudowa historycznego obiektu jest złożonym oraz wieloetapowym projektem, który od samego początku napotykał wiele utrudnień oraz okoliczności niesprzyjających, wpływających na przebieg procesu odbudowy. Z tego też powodu wynika przesuniecie terminu zakończenia tej skomplikowanej inwestycji. Przypomnijmy, pierwotnie planowano otwarcie tego obiektu na początku bieżącego roku.

– Prace wykonywane są na "żywym organizmie miejskim" – w budynku, w zabudowie plombowej, w centrum zabudowy śródmiejskiej, pomiędzy użytkowanymi obiektami, co od początku stanowiło spore wyzwanie organizacyjne pracy wykonawców. Rozwój pandemii przypadł na okres najbardziej zaawansowanych prac co także wpływało na wydłużenie poszczególnych procesów. Wraz z odsłonięciem elewacji widoczna jest skala przedsięwzięcia oraz ogrom włożonej pracy, co spotkało się z dużym uznaniem wrocławian – informuje Paweł Rojek, prezes zarządu Rafin Developer.

– Dla wielu wrocławian, turystów i miłośników historii miasta – zabytkowa brama do Wrocławia wróciła na swoje miejsce. Hotel Grand wraz z wcześniej odrestaurowanym przez nas Hotelem Piast, ponownie staje się nową wizytówką tej części Wrocławia. Dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom i organizacjom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Ale najbardziej dziękujemy mieszkańcom za tak pozytywny odbiór inwestycji przez cały okres jej realizacji. Takie wsparcie nie jest dziś już tak powszechne i łatwe do zdobycia – tym bardziej było i nadal jest nas szczególnie istotne i wartościowe – podkreśla Piotr Wiak.

Należy podkreślić, że wszelkie prace odbywają się pod czujnym okiem konserwatora miejskiego.

Inwestor planuje zakończyć prace na przełomie 2023/2024 roku, a rozpoczęcie działalności hotelu zaplanowane jest na II kwartał 2024 roku.

Wysoki parter i pierwsze piętro hotelu imponują swoim wykończeniem, wykonanym przy użyciu piaskowca. Każdy element, począwszy od ornamentów, balustrad, aż po zdobienia sztukaterii artystycznej, został odtworzony ze szczególnym pietyzmem.

Deweloper zapowiada, że do końca maja zostaną zdemontowane ostatnie rusztowania na parterze, co zdecydowanie poprawi ruch pieszych wzdłuż ul. Piłsudskiego oraz ul. Kołłątaja. Elewacja parteru i wykończenie strefy wejścia zostanie osobno zabezpieczone dla przyszłych prac wykończeniowych.

Cały czas kontynuowane będą prace wnętrz budynku, w którym już urządzono pokój wzorcowy dla przyszłego hotelu, który funkcjonował będzie pod standardami sieci Accor.

Pokoje hotelowe:

Odsłonięta elewacja przykuwa uwagę pieczołowicie odwzorowanymi detalami architektonicznymi. Zainteresowanie budzi wykończenie płytami z prawdziwego piaskowca na całej powierzchni wysokiego parteru oraz pierwszego piętra hotelu. Ponadto odrestaurowane zostały także liczne ornamenty, balustrady i płaskorzeźby.

Szczególną uwagą cieszą zdobienia sztukaterii artystycznej nad oknami i pomiędzy nimi, jak również odnowiona wieża wieńcząca narożnik budynku, symetrycznie ułożona względem hotelu Piast po drugiej stronie ulicy. Uwagę zwraca także wykonywanie zadaszeń lukarn – zarówno konstrukcja oraz pokrycie daszków, jak i miedziane obróbki blacharskie wykonane zostały całkowicie ręcznie. Kształt oraz obróbka elementów spotykana jest bowiem tylko przy rewitalizacji i renowacji obiektów zabytkowych i nie występuje podczas powszechnych procesów budowlanych. Każdy z elementów, który dziś widzimy realizowany był pod nadzorem konserwatorskim.

– Architektura jest naszym zawodem, pracą, ale również pasją i ogromną odpowiedzialnością – odpowiedzialnością za przestrzeń, z której przez dziesiątki lat będą korzystać (w tym konkretnym przypadku) mieszkańcy i odwiedzający Wrocław. Projekt Hotelu Grand był dla pracowni wieloletnim zadaniem projektowym i koordynacyjnym, a jego finalne efekty, które zaczynamy właśnie obserwować są znakomitym zwieńczeniem tego okresu – podkreśla architekt Grzegorz Górka z pracowni Greg Architekci odpowiedzialnej za projekt hotelu.

– Obiekt odzyskuje swój dawny blask, a przestrzeń przed Dworcem Głównym jeszcze większy ład i jakość! My jako architekci również nie możemy doczekać się zakończenia tej znaczącej dla Wrocławia Inwestycji – wchodzimy na "ostatnią prostą” – podkreśla architekt Grzegorz Górka.

Projekt przebudowy wpisanego do gminnej ewidencji zabytków hotelu Grand przy ulicy Piłsudskiego 100-102 na Przedmieściu Świdnickim powstawał dwa lata. – Główną ideą było odtworzenie historycznej formy, uzupełnionej o pojedyncze elementy współczesne – wyjaśnia Grzegorz Górka, główny projektant w pracowni Greg Architekci Sp. z o.o. Sp. k. odpowiedzialnej za przygotowanie dokumentacji.

Jeden z najbardziej znanych hoteli we Wrocławiu zmieni nazwę

Rafin Developer podpisał z Grupą Accor umowę franczyzy na 180-pokojowy Hotel Mövenpick Wrocław, funkcjonujący dotychczas jako Hotel Grand.

Przebudowany hotel Grand, będzie miał sześć kondygnacji nadziemnych (w tym użytkowe poddasze). Pomieści 180 pokoi hotelowych. Parter zajmie hol, jadalnia, ogólnodostępna restauracja, a także około 300 mkw. modułowej przestrzeni konferencyjnej (z możliwością zorganizowania m.in. bankietu). W odtworzonej kopule znajdzie się sky bar, przeznaczony głównie dla gości. Skorzystają także z garażu podziemnego z ok. 40 stanowiskami. W części podziemnej deweloper zaplanował też niewielką strefę spa dla osób odwiedzających hotel. Ponadto przewidział zielone tarasy wewnątrz obiektu.

WYGLĄD HOTELU GRAND PRZED PRZEBUDOWĄ:

Kolejny zabytkowy budynek w stolicy Dolnego Śląska czeka w kolejce na rekonstrukcję

Jednak to nie koniec planów wrocławskiego dewelopera na odbudowę historycznych wizytówek Wrocławia. Rafin nie zwalnia tempa i zaraz po zakończeniu prac nad Grandem ma w planie uruchomienie jeszcze większej rekonstrukcji zabytkowego Pałacu Hatzfeldów – mieszczącego się przy ul. Wita Stwosza, która również cieszy się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wrocławia.

Rafin Developer podpisał umowę z siecią Marriott International. W zrekonstruowanym budynku otwarty zostanie hotel marki Autograph Collection z segmentu premium. Odbudowa pałacu i przygotowanie wnętrz będzie ściśle nadzorowane przez tego międzynarodowego partnera, zgodnie z autorskim, wspólnie przygotowanym projektem.

– Konsekwentnie realizujemy dwie strategie działania. "Rafin – Witaj w domu" to budowa mieszkań i domów dla wrocławian. Ale Rafin to nie tylko wrocławski deweloper. Zgodnie z drugą strategią "Rafin – Z miłości do Wrocławia" rewitalizujemy historyczne zabytki implementując w nich funkcje hotelowe – podkreśla Piotr Wiak, wiceprezes ds. handlowych spółki Rafin. – Na wszechobecny hejt, głośne slogany patodeweloperki, swoimi historycznymi realizacjami udowadniamy naszą odpowiedzialność za miejską przestrzeń dla przyszłych pokoleń. Hotel Grand jest tego ostatnim przykładem. Podnosimy poprzeczkę szykując się już na Pałac Hatzfeldów – dodaje.