W Polsce ma powstać fabryka amerykańskich rakiet HIMARS

Orzech

W Polsce szykuje się nowa, bardzo duża inwestycja w branży zbrojeniowej. Jak poinformował we wtorek prezes firmy PIT-RADWAR S.A. Przemysław Kowalczuk, jeszcze w tym roku ma ruszyć inwestycja związana z polską fabryką rakiet HIMARS.

Warto przypomnieć, że o planach współprodukcji tych amerykańskich rakiet na terenie Polski, mówił niedawno szef Ministerstwa Obrony Narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

Jak poinformował na antenie Telewizji Republika prezes firmy PIT-RADWAR S.A. Przemysław Kowalczuk, ma to być zupełnie nowa fabryka, która zostanie wybudowana od podstaw. Będzie przeznaczona tylko i wyłącznie do produkcji rakiet HIMARS. Mowa jest o produkcji rzędu nawet kilku tysięcy rakiet rocznie. Prezes Kowalczuk podkreślił, że według planów nowa fabryka mogłaby wyprodukować 2-3 tysiące rakiet.

W tym roku zaplanowano ustanowienie "formuły organizacyjno-prawnej" i rozpoczęcie inwestycji w nową fabrykę HIMARS na terytorium Polski.

Ze względów bezpieczeństwa prezes Przemysław Kowalczuk nie chciał podać do publicznej wiadomości dokładnej lokalizacji planowanej fabryki. Eksperci branżowi wielokrotnie podkreślali, że lokalizacja takich inwestycji, ze względów strategicznych, powinna znajdować się na terenach jak najdalej oddalonych od granic Polski z Ukrainą, Rosją czy Białorusią. Nieznany jest też koszt tej inwestycji.

W tym roku Amerykanie dostarczą Polsce 20 wyrzutni HIMARS kupionych za 414 mln dol. w 2019 r.

Słynne amerykańskie HIMARS-y oraz koreańskie wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo, które zakupiła niedawno Polska, otrzymają podwozia, które produkowane będą pod Wrocławiem, w Jelczu-Laskowicach, w fabryce należącej do firmy JELCZ Sp. z o.o., wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).

Będą to pojazdy Jelcz 6×6, dla amerykańskich wyrzutni M124 HIMARS.

HIMARS zostaną zintegrowane z doskonałym polskim systemem kierowania ogniem Topaz. Podobnie będzie z zakupionymi niedawno w Korei Południowej systemami wyrzutni K239.

/ JELCZ P/S662D.43

O firmie PIT-RADWAR S.A.

PIT-RADWAR S.A. jest jednym z czołowych dostawców urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółka, od kilkudziesięciu lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie radiolokacji, radioelektronicznych systemów rozpoznania, systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego. Produkty PIT-RADWAR S.A. znajdują się na uzbrojeniu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, a także na wyposażeniu armii zagranicznych.

PIT-RADWAR S.A. obsługuje pełny cykl dostaw wyrobów od określenia wymagań, poprzez prace badawczo-rozwojowe, prace projektowe, produkcję aż do wsparcia logistycznego oferowanego użytkownikom.

Stały rozwój, poszukiwanie nowych, innowacyjnych rozwiązań, wysoko kwalifikowana kadra pracownicza, wykorzystywanie najnowszych osiągnięć nauki i techniki pozwalają Spółce stale poszerzać ofertę i dostarczać nowoczesne, unikalne rozwiązania w pełni dostosowane do współczesnych, wciąż wzrastających wymagań odbiorców.

Siedziba firmy zlokalizowana jest w Warszawie. Posiada też biuro w Gdańsku oraz oddział we Wrocławiu i filię w podwarszawskiej Kobyłce. PIT-RADAWAR S.A. poinformował niedawno o planie przejęcia Wojskowych Zakładów Łączności nr 2 S.A. z siedzibą w Czernicy pod Wrocławiem.

PIT-RADWAR S.A. należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Źródło: na podstawie Telewizji Republika i TVP Info