W stolicy Wielkopolski zostało oficjalnie otwarte nowoczesne laboratorium kryminalistyczne zrealizowane przez Dekpol Budownictwo dla Wojewódzkiej Komendy Policji w Poznaniu. Inwestycję zrealizowano pół roku przed planowanym terminem.
Nowy budynek posiada sześć kondygnacji, w tym garaż podziemny na 45 samochodów. Na powierzchni 8,7 tys. mkw. znajduje się ponad 100 pomieszczeń specjalistycznych z podziałem na pracownie badawcze: mechanoskopii, antroposkopii, fonoskopii, daktyloskopii, genetyki, chemii, informatyki, technik audiowizualnych, badań dokumentów oraz badań broni i balistyki. W obiekcie znajdują się również m.in. sala konferencyjna, magazyn dowodów rzeczowych oraz 400 mkw. przestrzeni technicznej.
– Laboratorium kryminalistyczne to fantastyczny projekt, który odpowiada światowym standardom – mówi Mariusz Niewiadomski, dyrektor operacyjny i członek zarządu Dekpol Budownictwo. – Realizacja obiektu była wyzwaniem, wymagała szczególnej ostrożności i eksperckości, ponieważ pracowaliśmy w gęstej zabudowie miejskiej. Bryła budynku została odpowiednio wkomponowana w otoczenie zgodnie z wymogami strefy ochrony konserwatorskiej. Dodatkowym wyzwaniem logistycznym było pogodzenie budowy z codziennym funkcjonowaniem sąsiadującej komendy. Jako generalny wykonawca poradziliśmy sobie ze wszystkimi wymogami i razem z inwestorem możemy już świętować nasz wspólny sukces i zakończenie realizacji pół roku przed planowanym terminem oddania obiektu.
Laboratorium pozwoli przenieść wszystkie specjalistyczne pracownie i policyjnych ekspertów komendy do jednego miejsca. Do tej pory jednostki badawcze były podzielone na 3 różne lokalizacje na terenie Poznania, o dużo mniejszej powierzchni użytkowej niż w przypadku nowej inwestycji. Scalenie wszystkich pracowni i zastosowanie najwyższej klasy rozwiązań technologicznych przełoży się na przyspieszenie badań, a tym samym usprawnienie działań Policji.
– Jest to najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie – mówi insp. Tomasz Olczyk Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.
– Jestem dumny, że zrealizowaliśmy tak dużą inwestycję i to, co do niedawna było jeszcze w sferze naszych marzeń, dziś stało się rzeczywistością. Policjanci z laboratorium mają na swoim koncie wiele sukcesów. Badania przez nich przeprowadzone doprowadziły do licznych zatrzymań sprawców gwałtów, zabójstw, porwań czy uprowadzeń. Nowe laboratorium będzie również areną do inicjacji spotkań oraz przedsięwzięć z podmiotami ze świata nauki. Laboranci podczas wykonywania badań, na co dzień ściśle współpracują z instytutami badawczymi, poznańskimi uczelniami wyższymi oraz kołami naukowymi w celu wymiany doświadczeń. Nowy budynek, to nowa przestrzeń do innowacyjnych rozwiązań, które zwiększą efektywność naszej pracy. – dodaje.
Wyposażenie nowego obiektu robi duże wrażenie. Znajduje się tu m.in. narzędzie, które na podstawie jednej kropli krwi jest w stanie podać szereg informacji o podejrzanym: od koloru oczu i włosów po pochodzenie biogeograficzne. Poza Polską, dysponuje nim tylko 5 krajów na świecie.
W pomieszczeniu do fonoskopii przystosowanym do odsłuchu stenogramów zadbano o bardzo wysoką izolację akustyczną. Pracownia mechanoskopii jest wyposażona w podnośniki nożycowe o udźwigu do 5 ton.
Z kolei pomieszczenie balistyki posiada ścianę kulochwytową i płyty antyrykoszetowe oraz komorę do odstrzeliwania amunicji gazowej. W budynku znajduje się także pomieszczenie z systemem regałów przesuwnych zdolne pomieścić nawet 3 000 sztuk broni palnej. Budynek laboratorium posiada instalację fotowoltaiczną na dachu oraz ładowarki do pojazdów elektrycznych. Obiekt wyposażono w kompleksowy system zabezpieczeń dostępu, od czytników kart dostępu po automatyczną zaporę antyterrorystyczną typu roadblocker.
Źródło: Dekpol Budownictwo