[Wrocław] Trzonowiec jednym z projektów domów mieszkalnych osiedla WUWA 2

Artivia

Jednym z obiektów mieszkalnych, który znajdzie się na osiedlu Nowe Żerniki określanym mianem WUWA 2, będzie trzonowiec projektu pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci. Cały Wrocławski Wzorcowy Zespół Mieszkaniowy przy ulicy Kosmonautów ma powstać do 2016 roku i być architektoniczną wizytówką miasta w czasie, gdy będzie ono pełnić rolę Europejskiej Stolicy Kultury.


Mieszkalna koncepcja wrocławskich architektów to nowa interpretacja budynku trzonowego, wzniesionego w 1967 roku u zbiegu ulic Kościuszki i Dworcowej. W ten sposób trzonowiec, który jest znakiem rozpoznawalnym samego Wrocławia, gdyż nigdzie w Polsce nie istnieje budynek o podobnej strukturze, będzie punktem orientacyjnym dla mieszkańców i osób przebywających na osiedlu.

 

- Projektując obiekt dla osiedla, które ma charakter eksperymentalny, skupialiśmy się na stworzeniu mieszkań bez ograniczeń konstrukcyjnych, z wolnymi przestrzeniami, które można swobodnie łączyć. Każda z kondygnacji budynku będzie posiadała powierzchnię 200 m kw., możliwą do zaaranżowania w 4, 3, 2 albo jeden duży lokal. Nie zdefiniowaliśmy również, czy to mają być powierzchnie czysto mieszkalne czy też biurowe. Kolejnym założeniem było stworzenie miejsca estetycznego, ale i funkcjonalnego z dużą ilością światła, a także kontaktem z otoczeniem zewnętrznym, charakterystycznym dla domków jednorodzinnych. W ten sposób powstał nam trzonolinowiec. Jednak w ostatecznym projekcie dążymy do wyeliminowania problemów i wad tego typu budynku – wyjaśnia Łukasz Kabarowski z pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci.

 

W środku trzonowca powstaną mieszkania z dużymi tarasami stanowiące idealne miejsce zarówno do odpoczynku, jak i towarzyskich spotkań. Każdy lokal będzie można powiększyć poprzez dużą powierzchnię tarasu, który po rozsunięcie panoramicznych okien stanie się integralną częścią wnętrza. Dodatkowo architekci zastosowali tzw. uwolniony parter, czyli przestrzeń, pozwalającą swobodnie poruszać się między strefami ogólnodostępnymi a przestrzenią prywatną poszczególnych sektorów kwartału.

 

Budynek stworzony zostanie głównie z prefabrykatów i będzie w pełni proekologiczny np. magazynowana woda deszczowa posłuży do pielęgnacji zieleni, a także spłukiwania wody w ciągu sanitarnym. Te rozwiązania z jednej strony pozwolą zadbać o wydajność inwestycji pod względem ekonomicznym, a z drugiej zminimalizują jej wpływ na środowisko naturalne.

 

Znane są także plany odnośnie schronu przeciwlotniczego, który został zbudowany w 1943 roku zgodnie z projektem wrocławskiego architekta Richarda Konwiarza. Stary bunkier zamieni się w osiedlowy dom kultury.

 

Ponadto w infrastrukturę osiedla powstającego w okolicach Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i Stadionu Wrocław wpisze się centrum lokalnej aktywności, kompleks sportowo-rekreacyjny oraz zespół szkolno-przedszkolny. Nad koncepcją całego osiedla pracują 44 pracownie architektoniczne pod przewodnictwem Dolnośląskiej Izby Architektów.

 

Wzorcowe osiedle nawiązuje do zabytkowej WUWY wybudowanej w 1929 roku na wystawę „Mieszkanie i miejsce pracy” (niem. Wohnung und Werkraum Ausstellung) w sąsiedztwie Hali Stulecia i Parku Szczytnickiego.