[Wrocław] Projektują WUWĘ 2. Do 2017 miasto wybuduje tam szkołę, centrum kultury i...

tuWroclaw.com

Centrum aktywności lokalnej, zespół szkolno-przedszkolny, centrum kultury czy obiekty sportowe - magistrat w ciągu najbliższych pięciu lat na budowę infrastruktury na osiedlu "Nowe Żerniki" wyda ponad 60 mln złotych. Resztę, czyli przede wszystkim same mieszkania w kompleksie, który ma być kontynuacją wzorcowego osiedla WUWA 2, sfinansują deweloperzy.

W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym miasto na budowę osiedla "Nowe Żerniki" zarezerwowało ponad 64 mln złotych. Lwia część tych pieniędzy ma zostać wydana w roku 2015 (prawie 14 mln zł) i 2016 (47,5 mln zł).

Za te środki powstanie infrastruktura techniczna na osiedlu, centrum aktywności lokalnej, zespół szkolno-przedszkolny, mieszkania dla osób starszych i niepełnosprawnych, centrum kultury i kompleks sportowo-rekreacyjny.

Nad projektem kontynuacji wzorcowego wrocławskiego osiedla WUWA kilkudziesięciu architektów pracuje od roku. Podzielili się na kilka grup projektowych. Jeszcze zanim ruszyły prace, Zbigniew Maćków tłumaczył nam, że "Nowe Żerniki" mają być poligonem, a nie pomnikiem.

- Jesteśmy w takim momencie, w którym musimy porozmawiać o jakości tego, co budujemy. Jeśli nie wrócimy do tradycji eksperymentowania - za kilka lat to na nas spadnie wina. Że nie rozwiązaliśmy żadnego z problemów. Potrzebujemy poligonu doświadczalnego by odpowiedzieć na te pytania. I powinna być nim nowa WUWA - tłumaczył Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Izby Architektów.

To właśnie Izba odpowiada za powstanie WUWY 2. To ona, we współpracy np. ze stowarzyszeniem architektów czy architektem miasta wyznaczyła podstawowy cel budowy tego osiedla. Jest nim zaprojektowanie i wybudowanie osiedla mieszkaniowego odpowiadającego potrzebom nowoczesnego miasta, jego aktywnych mieszkańców i budującego więzi społeczne, które przy okazji będzie architektoniczną wizytówką założeń ESK 2016.


- Wzorcowe osiedle musi udowodnić, że jest możliwe inne podejście do niego. Że potrzeba przestrzeni, w której ludzie mogą się spotykać. Że na tym osiedlu znajdą się wszystkie kluczowe usługi: będzie można zostawić dziecko, gdy się pracuje, zrobić zakupy i czuć się bezpiecznie. Ale nasze osiedle ma także pokazać, że samochód nie jest do życia potrzebny, dlatego wiele energii architekci poświęcą na optymalizację komunikacji. Chcemy także pokazać, że dwie czy cztery rodziny budujące dla siebie dom nie są tylko domeną krajów zachodu, czy mniejszych miejscowości. Tak można budować także we Wrocławiu, a osoby, które mają mieszkać w nowym domu mogą mieć wpływ na efekt końcowy na każdym etapie inwestycji - wyjaśnia Zbigniew Maćków.

Pierwszy etap osiedla WUWA 2 ma powstać do 2015 roku.

Autor: tm