Wrocław: Mieszkańcy Wojszyc chcą nowej szkoły – ale z basenemfot. Damian Daraż

Wrocław: Mieszkańcy Wojszyc chcą nowej szkoły – ale z basenem

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Zespół szkolno-przedszkolny dla nawet ponad tysiąca dzieci ma powstać przy ulicy Asfaltowej. Miasto zapowiedziało już, że nie będzie w nim dostępnego basenu. Tego oczekują jednak mieszkańcy, którzy wskazują na deficyt podobnych placówek i potrzebę rozwoju kultury fizycznej.
Do magistratu trafiła 27 stycznia petycja w sprawie budowy szkoły przy ul. Asfaltowej wraz z basenem. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się blisko 300 osób w ankiecie zamkniętej dla mieszkańców Wojszyc. Autor dokumentu prosi w ich imieniu o dokładne rozważenie utworzenia basenu "ze względu na duże poparcie społeczne oraz dużą wartość społeczną w kontekście rozwoju kultury fizycznej". Zwraca uwagę, że w okolicy mieści się tylko jedna podobna placówka, przy ul. Wieczystej. – To zdecydowanie za mało – podkreśla.
Mieszkaniec Wojszyc przekonuje, że rozwój kultury fizycznej jest istotny dla zdrowia, a ono do stabilnego rozwoju gospodarki – za czym idą większe zyski z podatków. Odwołuje się do kilku wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o ważnej roli kultury fizycznej.
Proszę wykorzystać tę szansę i spróbować zwrócić się o dodatkowe fundusze na basen do prezesa Rady Ministrów – sugeruje autor petycji.
Magistrat ma czas na odpowiedź do 26 kwietnia.

Najpierw trzeba przejąć działkę

Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformował w czerwcu ubiegłego roku, że z racji intensywnej rozbudowy Jagodna, zwłaszcza przy ul. Buforowej, "prowadzi intensywne działania zmierzające do budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Asfaltowej". Miałby powstać na parceli nr 1/69, o powierzchni 3,63 ha. Jest ona jednak własnością Skarbu Państwa, dlatego gmina musi ją wpierw przejąć. W tym celu powinna spełnić szereg warunków, dotyczących m.in. przygotowania szczegółowego projektu inwestycji.
W związku z tym zarówno termin zakończenia procedury przejęcia działki, jak i rozpoczęcia oraz zakończenia realizacji samej inwestycji, jest w chwili obecnej trudny do określenia – informowali urzędnicy.
UM Wrocławia
Zgodnie z założeniami zespół pomieści 800-1000 uczniów oraz 200 dzieci przedszkolnych i nie znajdzie się w nim basen. W jego obwodzie znajdzie się przede wszystkim Jagodno, ale także część ulic na Wojszycach. W październiku 2017 roku miasto zakładało, że realizacja inwestycji, wraz z zagospodarowaniem terenu, pochłonie około 30-40 mln zł.
Po zakończeniu budowy nowej placówki, analizie aktualnej demografii osiedli Jagodno, Wojszyce i Ołtaszyn oraz analizie dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego zostanie podjęta ewentualna decyzja w sprawie funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Przystankowej i Pawiej – zapowiada magistrat.

Szkoła potrzebna na już

Pilną potrzebę utworzenia szkoły sygnalizowała nam we wrześniu ubiegłego roku Małgorzata Konieczna, przewodnicząca Rady Osiedla Jagodno – przy okazji informacji o budowie żłobka. Zapowiadała starania o szybką realizację placówki przy ul. Asfaltowej. Dodała, że dzieci z Jagodna wpierw były odsyłane na Brochów, a obecnie na Gaj, co wywołało protest tamtejszych mieszkańców.
Myśleli, i nie dziwię się im, że mając szkołę za oknami, będą posyłać do niej swoje dzieci. Tymczasem muszą przyjmować jeszcze te z Jagodna, a dodatkowo cały ruch wywołany ich dowożeniem – wyjaśniała Małgorzata Konieczna.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA