Wrocław: Petycja się opłaciła. Miasto rozważy jednak utworzenie basenu w szkole na Wojszycach

Wrocław: Petycja się opłaciła. Miasto rozważy jednak utworzenie basenu w szkole na Wojszycach

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Mieszkańcy wskazują na brak tego rodzaju obiektów w okolicy. Urzędnicy nie planowali budowy placówki z pływalnią, ale przyznają, że to możliwe przy etapowaniu inwestycji. Rozpatrzą takie rozwiązanie, zważając na realizację basenu na pobliskim Brochowie.
Magistrat odpowiedział 9 kwietnia na petycję (o jej złożeniu informowaliśmy w lutym) mieszkańca oraz prawie 300 osób biorących udział w ankiecie grupy "Nasze Wojszyce" na Facebooku, dotyczącą rozszerzenia planu budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Asfaltowej o basen szkolny. Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia zwrócił się do Zarządu Inwestycji Miejskich o przeprowadzenie analizy możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania, nie zmieniając przy tym programu funkcjonalno-użytkowego.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizację tego typu inwestycji. Wymaga ona jednak zmian w obecnej koncepcji m.in. pod względem liczby miejsc postojowych i lokalizacji szkolnej terenowej infrastruktury sportowej. Ponadto powierzchnia terenu jest wystarczająco duża, o ile pomieszczenia techniczne znajdą na kondygnacji podziemnej. Do ustalenia szczegółów dojdzie na etapie opracowywania ostatecznego projektu.

Możliwa opcja, ale przy podziale na etapy

Paweł Kaleta, dyrektor Wydziału Finansów Oświaty, tłumaczy, że zabezpieczone finanse w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym obejmują tylko budowę zespołu – jako priorytetu miasta. W związku z tym urzędnicy rozważą przygotowanie dokumentacji uwzględniającą pływalnię, zakładając etapowanie inwestycji (najpierw sama placówka).
Paweł Kaleta dodaje, że ZIM zwrócił uwagę na planowaną budowę basenu na Brochowie przy ul. Nepalskiej, o którym pisaliśmy w październiku ubiegłego roku.
Zdaniem Zarządu Inwestycji Miejskich należałoby przeprowadzić analizę zasadności budowy kolejnego obiektu pływackiego w takiej bliskiej odległości – pisze dyrektor Wydziału Finansów Oświaty.

Korzyść dla dzieci, ale też dla miasta w ogóle

Piotra Falkowskiego, mieszkańca Wojszyc zaangażowanego w sprawę planowanego zespołu przy ul. Asfaltowej, cieszy odpowiedź magistratu.
Nasza petycja została potraktowana poważnie, co pokazuje, że opinia lokalnej społeczności jest dla miasta istotna – zauważa Piotr Falkowski. – Wybudowanie nowego zespołu szkolno-przedszkolnego wraz z basenem szkolnym na osiedlu Wojszyce, na którym liczba dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym zbliża się do 1200, wskazuje na konieczność tego typu decyzji.
Falkowski podkreśla, że tego rodzaju inwestycja oznacza korzyść nie tylko dla zdrowia dzieci, ale też dla Wrocławia w ogóle – im kompletniejsze zagospodarowanie osiedla, tym mniejsza konieczność przemieszczania się po mieście. Ponadto jego zdaniem trudno porównywać szkolną pływalnię do obiektu planowanego przy ul. Nepalskiej z racji różnego przeznaczenia i rozmiaru.
Należy mieć również na uwadze, że ewentualne korzystanie z basenu na Brochowie w ramach wychowania fizycznego wymagałoby korzystania z transportu (ze względu na dużą odległość to w tej chwili wręcz niemożliwe z uwagi na brak wygodnego połączenia drogowego pomiędzy osiedlami), co mogłoby utrudniać uczniom w efektywniejszym wykorzystaniu czasu szkolnego na naukę i sport – stwierdza mieszkaniec Wojszyc.

Najpierw trzeba przejąć działkę

Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformował w czerwcu ubiegłego roku, że z racji intensywnej rozbudowy Jagodna, zwłaszcza przy ul. Buforowej, "prowadzi intensywne działania zmierzające do budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Asfaltowej". Miałby powstać na parceli nr 1/69, o powierzchni 3,63 ha. Jest ona jednak własnością Skarbu Państwa, dlatego gmina musi ją wpierw przejąć. W tym celu powinna spełnić szereg warunków, dotyczących m.in. przygotowania szczegółowego projektu inwestycji.
W związku z tym zarówno termin zakończenia procedury przejęcia działki, jak i rozpoczęcia oraz zakończenia realizacji samej inwestycji, jest w chwili obecnej trudny do określenia – informowali urzędnicy.
UM Wrocławia
Zgodnie z założeniami zespół pomieści 800-1000 uczniów oraz 200 dzieci przedszkolnych. W jego obwodzie znajdzie się przede wszystkim Jagodno, ale także część ulic na Wojszycach. W październiku 2017 roku miasto zakładało, że realizacja inwestycji, wraz z zagospodarowaniem terenu, pochłonie około 30-40 mln zł.
Po zakończeniu budowy nowej placówki, analizie aktualnej demografii osiedli Jagodno, Wojszyce i Ołtaszyn oraz analizie dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego zostanie podjęta ewentualna decyzja w sprawie funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Przystankowej i Pawiej – zapowiada magistrat.

Szkoła potrzebna na już

Pilną potrzebę utworzenia szkoły sygnalizowała nam we wrześniu ubiegłego roku Małgorzata Konieczna, przewodnicząca Rady Osiedla Jagodno – przy okazji informacji o budowie żłobka. Zapowiadała starania o szybką realizację placówki przy ul. Asfaltowej. Dodała, że dzieci z Jagodna wpierw były odsyłane na Brochów, a obecnie na Gaj, co wywołało protest tamtejszych mieszkańców.
Myśleli, i nie dziwię się im, że mając szkołę za oknami, będą posyłać do niej swoje dzieci. Tymczasem muszą przyjmować jeszcze te z Jagodna, a dodatkowo cały ruch wywołany ich dowożeniem – wyjaśniała Małgorzata Konieczna.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Ruszy budowa Alei Stabłowickiej. Znamy wykonawcę wielomilionowej inwestycji [WIZUALIZACJE]
Oferta firm Kobylarnia i Tormel, sięgająca prawie 190 milionów złotych, jako jedyna mieściła się w b...
Warszawa: Biurowiec Cube na Mokotowie jednak nie powstanie. Eiffage zmienia plany
Przy zbiegu ulic Cybernetyki i Postępu, obok Hiltona, miał w ubiegłym roku powstać budynek o powierz...
Wrocław: Państwowe działki usługowe na Nowym Dworze czeka sprzedaż
Na licytację trafią dwie parcele przy zbiegu ulic Rogowskiej i Zemskiej. Ich łączna wartość wynosi p...
Wrocław: Będzie więcej gminnych mieszkań. Miasto porozumiało się z KZN
Wrocławski samorząd będzie działał wspólnie z Krajowym Zasobem Nieruchomości przy realizacji wspólny...
Kraków: Skrzyneckiego 15-17 – w pobliżu ronda Matecznego powstaje apartamentowiec [WIZUALIZACJE]
Krakowski deweloper Spiridon realizuje inwestycję w miejsce zburzonego w tym roku obiektu przy alei...
Wrocław: PSG zbuduje niedaleko lotniska siedzibę dla oddziału
Największa spółka grupy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zbuduje biurowiec dla Gazowni Wrocła...
Warszawa: Essentiel – Bouygues Immobilier zapowiada budowę nowego osiedla na Białołęce [WIZUALIZACJE]
Polski oddział francuskiego dewelopera znów stawia na prawobrzeżną część stolicy. Zrealizuje blisko...
Poznań: Polanka Niemena – setki nowych mieszkań przy Posnanii od Budimeksu [WIZUALIZACJE]
Swoją kolejną inwestycję w mieście warszawski deweloper realizuje przy ulicy Czesława Niemena. Budyn...
Wrocław: Zabytkowa kamienica z Nadodrza trafi na licytację. Konieczne dokończenie remontu
Miejski budynek przy ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego, w sąsiedztwie zrewitalizowanego kompleksu...
Wrocław: Jest wniosek o sprzedaż zabytkowej Nowej Giełdy na Starym Mieście
Agencja Mienia Wojskowego przygotowuje do zbycia XIX-wieczny gmach przy zbiegu ulic Krupniczej i Wło...