Wrocław: Petycja się opłaciła. Miasto rozważy jednak utworzenie basenu w szkole na Wojszycach

Wrocław: Petycja się opłaciła. Miasto rozważy jednak utworzenie basenu w szkole na Wojszycach

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Mieszkańcy wskazują na brak tego rodzaju obiektów w okolicy. Urzędnicy nie planowali budowy placówki z pływalnią, ale przyznają, że to możliwe przy etapowaniu inwestycji. Rozpatrzą takie rozwiązanie, zważając na realizację basenu na pobliskim Brochowie.
Magistrat odpowiedział 9 kwietnia na petycję (o jej złożeniu informowaliśmy w lutym) mieszkańca oraz prawie 300 osób biorących udział w ankiecie grupy "Nasze Wojszyce" na Facebooku, dotyczącą rozszerzenia planu budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Asfaltowej o basen szkolny. Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia zwrócił się do Zarządu Inwestycji Miejskich o przeprowadzenie analizy możliwości wprowadzenia takiego rozwiązania, nie zmieniając przy tym programu funkcjonalno-użytkowego.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza realizację tego typu inwestycji. Wymaga ona jednak zmian w obecnej koncepcji m.in. pod względem liczby miejsc postojowych i lokalizacji szkolnej terenowej infrastruktury sportowej. Ponadto powierzchnia terenu jest wystarczająco duża, o ile pomieszczenia techniczne znajdą na kondygnacji podziemnej. Do ustalenia szczegółów dojdzie na etapie opracowywania ostatecznego projektu.

Możliwa opcja, ale przy podziale na etapy

Paweł Kaleta, dyrektor Wydziału Finansów Oświaty, tłumaczy, że zabezpieczone finanse w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym obejmują tylko budowę zespołu – jako priorytetu miasta. W związku z tym urzędnicy rozważą przygotowanie dokumentacji uwzględniającą pływalnię, zakładając etapowanie inwestycji (najpierw sama placówka).
Paweł Kaleta dodaje, że ZIM zwrócił uwagę na planowaną budowę basenu na Brochowie przy ul. Nepalskiej, o którym pisaliśmy w październiku ubiegłego roku.
Zdaniem Zarządu Inwestycji Miejskich należałoby przeprowadzić analizę zasadności budowy kolejnego obiektu pływackiego w takiej bliskiej odległości – pisze dyrektor Wydziału Finansów Oświaty.

Korzyść dla dzieci, ale też dla miasta w ogóle

Piotra Falkowskiego, mieszkańca Wojszyc zaangażowanego w sprawę planowanego zespołu przy ul. Asfaltowej, cieszy odpowiedź magistratu.
Nasza petycja została potraktowana poważnie, co pokazuje, że opinia lokalnej społeczności jest dla miasta istotna – zauważa Piotr Falkowski. – Wybudowanie nowego zespołu szkolno-przedszkolnego wraz z basenem szkolnym na osiedlu Wojszyce, na którym liczba dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym zbliża się do 1200, wskazuje na konieczność tego typu decyzji.
Falkowski podkreśla, że tego rodzaju inwestycja oznacza korzyść nie tylko dla zdrowia dzieci, ale też dla Wrocławia w ogóle – im kompletniejsze zagospodarowanie osiedla, tym mniejsza konieczność przemieszczania się po mieście. Ponadto jego zdaniem trudno porównywać szkolną pływalnię do obiektu planowanego przy ul. Nepalskiej z racji różnego przeznaczenia i rozmiaru.
Należy mieć również na uwadze, że ewentualne korzystanie z basenu na Brochowie w ramach wychowania fizycznego wymagałoby korzystania z transportu (ze względu na dużą odległość to w tej chwili wręcz niemożliwe z uwagi na brak wygodnego połączenia drogowego pomiędzy osiedlami), co mogłoby utrudniać uczniom w efektywniejszym wykorzystaniu czasu szkolnego na naukę i sport – stwierdza mieszkaniec Wojszyc.

Najpierw trzeba przejąć działkę

Departament Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia poinformował w czerwcu ubiegłego roku, że z racji intensywnej rozbudowy Jagodna, zwłaszcza przy ul. Buforowej, "prowadzi intensywne działania zmierzające do budowy zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Asfaltowej". Miałby powstać na parceli nr 1/69, o powierzchni 3,63 ha. Jest ona jednak własnością Skarbu Państwa, dlatego gmina musi ją wpierw przejąć. W tym celu powinna spełnić szereg warunków, dotyczących m.in. przygotowania szczegółowego projektu inwestycji.
W związku z tym zarówno termin zakończenia procedury przejęcia działki, jak i rozpoczęcia oraz zakończenia realizacji samej inwestycji, jest w chwili obecnej trudny do określenia – informowali urzędnicy.
UM Wrocławia
Zgodnie z założeniami zespół pomieści 800-1000 uczniów oraz 200 dzieci przedszkolnych. W jego obwodzie znajdzie się przede wszystkim Jagodno, ale także część ulic na Wojszycach. W październiku 2017 roku miasto zakładało, że realizacja inwestycji, wraz z zagospodarowaniem terenu, pochłonie około 30-40 mln zł.
Po zakończeniu budowy nowej placówki, analizie aktualnej demografii osiedli Jagodno, Wojszyce i Ołtaszyn oraz analizie dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego zostanie podjęta ewentualna decyzja w sprawie funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Przystankowej i Pawiej – zapowiada magistrat.

Szkoła potrzebna na już

Pilną potrzebę utworzenia szkoły sygnalizowała nam we wrześniu ubiegłego roku Małgorzata Konieczna, przewodnicząca Rady Osiedla Jagodno – przy okazji informacji o budowie żłobka. Zapowiadała starania o szybką realizację placówki przy ul. Asfaltowej. Dodała, że dzieci z Jagodna wpierw były odsyłane na Brochów, a obecnie na Gaj, co wywołało protest tamtejszych mieszkańców.
Myśleli, i nie dziwię się im, że mając szkołę za oknami, będą posyłać do niej swoje dzieci. Tymczasem muszą przyjmować jeszcze te z Jagodna, a dodatkowo cały ruch wywołany ich dowożeniem – wyjaśniała Małgorzata Konieczna.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Warszawa: Pracownia Kuryłowicz Architekci zaprezentowała projekt nowego wieżowca
Inwestycja zlokalizowana będzie na terenie Portu Praskiego. Budynek będzie liczył 100 metrów wysokoś...
Wrocław: Wiemy już jak będzie wyglądał najwyższy, 80 metrowy budynek w Porcie Popowice [WIZUALIZACJE]
Dziś oficjalnie zaprezentowano projekt najwyższego budynku jaki ma powstać na terenie osiedla Port P...
Wrocław: Krakowska 37 – ATAL sprzedaje gotowe apartamenty inwestycyjne wykończone pod klucz [FILM]
Ogólnopolski deweloper zrealizował przy ulicy Krakowskiej dwa budynki z  apartamentami inwestyc...
Warszawa: Stalowa 65 – Agmet szykuje nowy budynek mieszkalny przy metrze na Pradze [WIZUALIZACJE]
Inwestycja ma powstać w sąsiedztwie stacji metra Szwedzka. Prawie sto lat temu zbudowano tam dwa bud...
Warszawa: Wiadukty przy Trasie Łazienkowskiej pójdą do remontu
Miasto ogłosiło przetarg na remont wysłużonych wiaduktów w rejonie parku Agrykola. Prace będą przepr...
Wrocław: W miejscu zdegradowanych, kolejowych terenów na Tarnogaju powstanie nowy Park Henrykowski
Nowy park w stolicy Dolnego Śląska staje się faktem. Zdegradowane tereny kolejowe powoli zmieniają s...
Rynek powierzchni biurowych w Krakowie odporny na zawirowania związane z koronawirusem
W pierwszej połowie 2020 r. popyt na powierzchnie biurowe w Krakowie był o 15% niższy niż przed roki...
Wrocław: Ulica Ruska przekształci się w trakt pieszo-rowerowy?
Ulica Ruska łącząca Plac Solny z ul. Kazimierza Wielkiego może wkrótce przekształcić się w ciąg pies...
Wrocław: Miasto wykłada ponad siedem milionów na remont siedziby straży miejskiej [WIZUALIZACJE]
Jedna z pięciu ofert zmieściła się w budżecie przeznaczonym na przebudowę budynku przy ulicy Na Grob...
Oleśnica: Olkol wygrał przetarg na modernizację 20 lokomotyw elektrycznych za 200 milionów złotych
W środę, 23 września PKP Intercity poinformował o podpisaniu z oleśnicką firmą Olkol sp. z o.o. umow...