Wrocław: Basen na Brochowie – znamy szczegóły koncepcjiźródło: arch. Maciej Szarapo, arch. Aleksandra Mitoraj / ASPA Pracownia Architektoniczna

Wrocław: Basen na Brochowie – znamy szczegóły koncepcji

Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Prace rozbiórkowe przy ulicy Polnej dobiegają końca. Budowa nowego obiektu, warta około 20 mln zł, ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać do 2020 r. Mieszkańcy doczekają się m.in. krytego basenu o długości 25 m, wodnego placu zabaw na zewnątrz, boiska do siatkówki plażowej i saun. Rada Osiedla Brochów zamierza walczyć jeszcze o zapowiadaną wcześniej salę fitness.
Rada Osiedla Brochów otrzymała 22 października od magistratu nową koncepcję basenu przy ul. Polnej 10. Przetarg na jego zaprojektowanie i budowę ma ruszyć w przyszłym roku, a prace zakończą się prawdopodobnie w II połowie 2020 r. Wartość inwestycji to około 20 mln zł.
FB

Trzy baseny z atrakcjami i strefa saun

Powierzchnia terenu objętego inwestycją wynosi 18,1 tys. mkw., z czego 11,8 tys. mkw. będzie przeznaczonych pod zieleń. Pow. zabudowy trzykondygnacyjnego budynku (w piwnicy znajdą się pomieszczenia techniczne) to 1,3 tys. mkw., użytkowa 2,5 tys. mkw., a kubatura – 13,8 tys. metrów sześciennych. Osiągnie wysokość 11,46 m.
Kryta pływalnia powstanie w północno-wschodniej części działki. Główne wejście będzie znajdować się od północy. W holu pomieszczą się kasy, szafki depozytowe, ogólnodostępne toalety oraz główna klatka schodowa z windą. Dalej będą dostępne cztery szatnie (po dwie dla mężczyzn oraz kobiet z 52 i 54 szafkami) z zespołem ubikacji i pryszniców, a w korytarzu – lustra ścienne z półką, suszarki oraz ławka.
W głównej części budynku znajdą się trzy baseny: pływacki (25x12,5 m, głębokość 1,1-1,6 m, powierzchnia lustra wody 312,9 mkw., 6 torów, trybuna dla 50 osób), rekreacyjny z częścią do nauki pływania (10x5,5 m, głębokość 0,7 m, pow. lustra wody 29,9 mkw. + 55 mkw., 7 ściennych hydromasażów i 1 szeroki masaż karku) oraz brodzik (gł. 0,3 m, pow. 12,6 mkw., zjeżdżalnia o długości około 1,2 m i 2 natryski strumieniowe). W jego sąsiedztwie zaprojektuje się pomieszczenie matki z dzieckiem. Ponadto w przestrzeni hal powstaną sauny (2 fińskie, 1 solna i 1 infrared) wraz z natryskami i podgrzewanym siedziskiem do wypoczynku.
Parter obłożony ciemnymi płytami z betonu architektonicznego ma stanowić kompozycyjną bazę dla lekkiej utrzymanej w jasnych kolorach i mocno przeszklonej górnej części budynku. Przeszklenia od strony wschodniej oraz południowej zabezpieczone będą przed nadmierną infiltracją promieni słonecznych pionowymi łamaczami światła – opisuję bryłę autorzy koncepcji z Pracowni Architektonicznej ASPA.
arch. Maciej Szarapo, arch. Aleksandra Mitoraj / ASPA Pracownia Architektoniczna

Atrakcje także na zewnątrz

Na teren plaży (z nawierzchnią syntetyczną) basenów zewnętrznych, o pow. ok. 1840 mkw., będzie się wchodzić od zachodniej strony budynku. Pow. głównej niecki wyniesie 500 mkw. Będzie wyposażona m.in. w liny torowe, schody i drabinki wejściowe. Przewidziane są również atrakcje: grota sztucznej fali, grzybek wodny, po 5 dyszy masaży ściennego oraz po 2 wąskie i szerokie masażu karku i 3 masażu stóp. W brodziku natomiast znajdą się m.in. schodki, zjeżdżalnia i 2 wodne jeże. Dzieci będą mogły korzystać również z wodnego placu zabaw, wyposażonego w armatki, zabawki w kształcie zwierząt, czy różnego rodzaju dysze (np. wulkan).
W tym obszarze powstaną ponadto: 4 stanowiska dla ratowników, po 15 ławek i natrysków, 12 składanych przebieralni, po 6 brodzików i koszy na śmieci, a także boisko do plażowej piłki siatkowej.
arch. Maciej Szarapo, arch. Aleksandra Mitoraj / ASPA Pracownia Architektoniczna

Osiedlowi radni będą się starać o salę fitness

W nowej koncepcji nie znalazła się zapowiadana wcześniej sala fitness.
Zależy nam na niej, bo nie ma takich usług na terenie Brochowa – wyjaśnia Piotr Szymański, wiceprzewodniczacy RO Brochów. – Nowsza wersja ma swoje zalety, jak na przykład dodanie brodzików z atrakcjami dla najmłodszych, ale są funkcje, które chcielibyśmy zachować z koncepcji z 2017 roku. Będziemy w tej sprawie składać pismo do prezydenta miasta. Planujemy także spotkać się z urzędem i autorami koncepcji.
Piotr Szymański podkreśla, że wciąż analizują nową koncepcję. Zwraca uwagę na możliwość korzystania z krytej pływalni przez cały rok nie tylko przez mieszkańców, ale i dzieci z pobliskiej szkoły.
Mamy nadzieję, że miasto po uruchomieniu basenu udostępni pływalnię szkole na zajęcia. Najlepiej byłoby, gdyby w budynku powstała także przestrzeń na siłownię, jak w Hali Orbita – wyjaśnia Szymański. – Kiedyś miasto prowadziło takie siłownie, ale będziemy także zadowoleni, gdyby w obiekcie znalazła się przestrzeń do prowadzenia jej przez zewnętrzny podmiot.

Co jeszcze czeka mieszkańców?

Istniejącą ścieżkę zdrowia (zrealizowana w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego), wykonawca przeniesie z północnej na zachodnią stronę działki. W jej miejsce powstaną m.in. parking na 43 miejsca (w tym 5 dla osób z niepełnosprawnościami i po 1 dla autokaru i służb ratowniczych oraz cztery sześciostanowiskowe stojaki rowerowe.
Komunikacja będzie przebiegać poprzez trzy publiczne zjazdy: dwa w zakresie parkingu (od strony ul. Semaforowej oraz Polnej) i jeden w zakresie placu technicznego (od ul. Polnej). Na terenie inwestycji powstanie droga wewnętrzna, a wzdłuż niej – chodniki.
Przedsięwzięcie zakłada także utworzenie zieleni. Pow. trawnika dywanowego wyniesie 11,1 tys. mkw. Do tego wykonawca nasadzi 30 drzew (w tym klony, buki i lipy), 576 mkw. krzewów oraz 29 mkw. traw.
Budynek ma być w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez bezprogowe drzwi i przejścia, przystosowanie przebieralni, natrysków oraz basenów, a także zamontowanie windy. Ponadto na widowni znajdą się miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocław: Przy ulicy Krzywoustego powstanie nowy aparthotel [WIZUALIZACJE]
W stolicy Dolnego Śląska zostanie wybudowany nowy aparthotel. Obiekt powstanie przy ul. Krzywoustego...
Tarcza która wydrąży tunele kolejowe łączące stacje Łódź Fabryczną z Łódź Kaliską jest już w komorze startowej [ZDJĘCIA]
Pierwsze elementy dużej maszyny do drążenia kolejowych tuneli łączących Łódź Fabryczną oraz Łódź Kal...
Warszawa: Na Bemowie powstaje Osiedle Lumea [WIZUALIZACJE]
Bouygues Immobilier Polska przy ulicy Batalionów Chłopskich na warszawskim Bemowie zrealizuje swój n...
Działka obok Stadionu Miejskiego sprzedana. Wiemy już co na niej powstanie
Gmina Wrocław sprzedała kolejną nieruchomość. Tym razem chodzi o działkę zlokalizowaną przy alei Ślą...
Infobip stawia na Katowice. Rozbuduje swoje centrum inżynieryjne
Międzynarodowa firma informatyczna Infobip podjęła decyzję o otwarciu w Katowicach centrum badawczo-...
Jak postępują prace na budowie TAT na Nowy Dwór? [FILM + ZDJĘCIA]
Po raz kolejny odwiedziliśmy budowę trasy autobusowo-tramwajowej (TAT), która połączy centrum Wrocła...
Kraków: Ruszyła budowa osiedla Viva Piast [WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA]
W stolicy Małopolski, przy ulicy Piasta kołodzieja ruszyła budowa Viva Piast - najnowszej inwestycji...
Cavatina ruszyła z realizacją I etapu kompleksu Quorum we Wrocławiu [NOWE WIZUALIZACJE]
Cavatina ruszyła z realizacją największego projektu typu mixed-use we Wrocławiu. Nowoczesny kompleks...
Trwa budowa osiedla Nowa 5 Dzielnica w Krakowie [ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE]
W stolicy Małopolski przy zbiegu ulic Wrocławskiej i Racławickiej w dzielnicy Krowodrza powstaje now...
Kolejne lata mają być rekordowe dla rynku powierzchni biurowych w Katowicach
Na koniec września 2020 roku całkowite istniejące zasoby powierzchni biurowej w Katowicach wyniosły...