Wrocław: Basen na Brochowie – znamy szczegóły koncepcjiźródło: arch. Maciej Szarapo, arch. Aleksandra Mitoraj / ASPA Pracownia Architektoniczna

Wrocław: Basen na Brochowie – znamy szczegóły koncepcji

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Prace rozbiórkowe przy ulicy Polnej dobiegają końca. Budowa nowego obiektu, warta około 20 mln zł, ma ruszyć w przyszłym roku i potrwać do 2020 r. Mieszkańcy doczekają się m.in. krytego basenu o długości 25 m, wodnego placu zabaw na zewnątrz, boiska do siatkówki plażowej i saun. Rada Osiedla Brochów zamierza walczyć jeszcze o zapowiadaną wcześniej salę fitness.
Rada Osiedla Brochów otrzymała 22 października od magistratu nową koncepcję basenu przy ul. Polnej 10. Przetarg na jego zaprojektowanie i budowę ma ruszyć w przyszłym roku, a prace zakończą się prawdopodobnie w II połowie 2020 r. Wartość inwestycji to około 20 mln zł.
FB

Trzy baseny z atrakcjami i strefa saun

Powierzchnia terenu objętego inwestycją wynosi 18,1 tys. mkw., z czego 11,8 tys. mkw. będzie przeznaczonych pod zieleń. Pow. zabudowy trzykondygnacyjnego budynku (w piwnicy znajdą się pomieszczenia techniczne) to 1,3 tys. mkw., użytkowa 2,5 tys. mkw., a kubatura – 13,8 tys. metrów sześciennych. Osiągnie wysokość 11,46 m.
Kryta pływalnia powstanie w północno-wschodniej części działki. Główne wejście będzie znajdować się od północy. W holu pomieszczą się kasy, szafki depozytowe, ogólnodostępne toalety oraz główna klatka schodowa z windą. Dalej będą dostępne cztery szatnie (po dwie dla mężczyzn oraz kobiet z 52 i 54 szafkami) z zespołem ubikacji i pryszniców, a w korytarzu – lustra ścienne z półką, suszarki oraz ławka.
W głównej części budynku znajdą się trzy baseny: pływacki (25x12,5 m, głębokość 1,1-1,6 m, powierzchnia lustra wody 312,9 mkw., 6 torów, trybuna dla 50 osób), rekreacyjny z częścią do nauki pływania (10x5,5 m, głębokość 0,7 m, pow. lustra wody 29,9 mkw. + 55 mkw., 7 ściennych hydromasażów i 1 szeroki masaż karku) oraz brodzik (gł. 0,3 m, pow. 12,6 mkw., zjeżdżalnia o długości około 1,2 m i 2 natryski strumieniowe). W jego sąsiedztwie zaprojektuje się pomieszczenie matki z dzieckiem. Ponadto w przestrzeni hal powstaną sauny (2 fińskie, 1 solna i 1 infrared) wraz z natryskami i podgrzewanym siedziskiem do wypoczynku.
Parter obłożony ciemnymi płytami z betonu architektonicznego ma stanowić kompozycyjną bazę dla lekkiej utrzymanej w jasnych kolorach i mocno przeszklonej górnej części budynku. Przeszklenia od strony wschodniej oraz południowej zabezpieczone będą przed nadmierną infiltracją promieni słonecznych pionowymi łamaczami światła – opisuję bryłę autorzy koncepcji z Pracowni Architektonicznej ASPA.
arch. Maciej Szarapo, arch. Aleksandra Mitoraj / ASPA Pracownia Architektoniczna
arch. Maciej Szarapo, arch. Aleksandra Mitoraj / ASPA Pracownia Architektoniczna

Atrakcje także na zewnątrz

Na teren plaży (z nawierzchnią syntetyczną) basenów zewnętrznych, o pow. ok. 1840 mkw., będzie się wchodzić od zachodniej strony budynku. Pow. głównej niecki wyniesie 500 mkw. Będzie wyposażona m.in. w liny torowe, schody i drabinki wejściowe. Przewidziane są również atrakcje: grota sztucznej fali, grzybek wodny, po 5 dyszy masaży ściennego oraz po 2 wąskie i szerokie masażu karku i 3 masażu stóp. W brodziku natomiast znajdą się m.in. schodki, zjeżdżalnia i 2 wodne jeże. Dzieci będą mogły korzystać również z wodnego placu zabaw, wyposażonego w armatki, zabawki w kształcie zwierząt, czy różnego rodzaju dysze (np. wulkan).
W tym obszarze powstaną ponadto: 4 stanowiska dla ratowników, po 15 ławek i natrysków, 12 składanych przebieralni, po 6 brodzików i koszy na śmieci, a także boisko do plażowej piłki siatkowej.
REKLAMA
arch. Maciej Szarapo, arch. Aleksandra Mitoraj / ASPA Pracownia Architektoniczna
arch. Maciej Szarapo, arch. Aleksandra Mitoraj / ASPA Pracownia Architektoniczna

Osiedlowi radni będą się starać o salę fitness

W nowej koncepcji nie znalazła się zapowiadana wcześniej sala fitness.
Zależy nam na niej, bo nie ma takich usług na terenie Brochowa – wyjaśnia Piotr Szymański, wiceprzewodniczacy RO Brochów. – Nowsza wersja ma swoje zalety, jak na przykład dodanie brodzików z atrakcjami dla najmłodszych, ale są funkcje, które chcielibyśmy zachować z koncepcji z 2017 roku. Będziemy w tej sprawie składać pismo do prezydenta miasta. Planujemy także spotkać się z urzędem i autorami koncepcji.
Piotr Szymański podkreśla, że wciąż analizują nową koncepcję. Zwraca uwagę na możliwość korzystania z krytej pływalni przez cały rok nie tylko przez mieszkańców, ale i dzieci z pobliskiej szkoły.
Mamy nadzieję, że miasto po uruchomieniu basenu udostępni pływalnię szkole na zajęcia. Najlepiej byłoby, gdyby w budynku powstała także przestrzeń na siłownię, jak w Hali Orbita – wyjaśnia Szymański. – Kiedyś miasto prowadziło takie siłownie, ale będziemy także zadowoleni, gdyby w obiekcie znalazła się przestrzeń do prowadzenia jej przez zewnętrzny podmiot.

Co jeszcze czeka mieszkańców?

Istniejącą ścieżkę zdrowia (zrealizowana w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego), wykonawca przeniesie z północnej na zachodnią stronę działki. W jej miejsce powstaną m.in. parking na 43 miejsca (w tym 5 dla osób z niepełnosprawnościami i po 1 dla autokaru i służb ratowniczych oraz cztery sześciostanowiskowe stojaki rowerowe.
Komunikacja będzie przebiegać poprzez trzy publiczne zjazdy: dwa w zakresie parkingu (od strony ul. Semaforowej oraz Polnej) i jeden w zakresie placu technicznego (od ul. Polnej). Na terenie inwestycji powstanie droga wewnętrzna, a wzdłuż niej – chodniki.
Przedsięwzięcie zakłada także utworzenie zieleni. Pow. trawnika dywanowego wyniesie 11,1 tys. mkw. Do tego wykonawca nasadzi 30 drzew (w tym klony, buki i lipy), 576 mkw. krzewów oraz 29 mkw. traw.
Budynek ma być w pełni dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. poprzez bezprogowe drzwi i przejścia, przystosowanie przebieralni, natrysków oraz basenów, a także zamontowanie windy. Ponadto na widowni znajdą się miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA