Wrocław: Jaki los czeka Kąpielisko na Oporowie? Są wyniki konsultacji

Wrocław: Jaki los czeka Kąpielisko na Oporowie? Są wyniki konsultacji

https://img.investmap.pl/user/2/229091_%s.jpg
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Urzędnicy podsumowali opinie mieszkańców dotyczące zagospodarowania kompleksu przy ulicy Harcerskiej. Większość z nich opowiedziało się za pozostawieniem terenu w zasobach miasta. W planach są m.in. dodatkowe nasadzenia, rekultywacja stawu oraz stworzenie boisk.
Wydział Partycypacji Społecznej UM przedstawił 30 maja raport z konsultacji poświęconych zagospodarowaniu kąpieliska przy ul. Harcerskiej na Oporowie. Zostały przeprowadzone we wrześniu ubiegłego roku poprzez: dwa spotkania z mieszkańcami w terenie i jedno w bibliotece, jedno z Radą Osiedla Oporów i deweloperami, warsztaty z młodzieżą oraz internetowy formularz.
Rozważano dwie koncepcje. Pierwsza zakłada "skromniejszą" inwestycję przy utrzymaniu gruntu w zasobie miasta, a druga (droższa) przekazanie części terenu prywatnemu inwestorowi pod budowę m.in. krytej pływalni podobnej do tej planowanej na Brochowie. Większa część mieszkańców opowiedziała się za pierwszym z wariantów.

Najpierw rekultywacja stawu

W uwzględnieniu uwag urzędnicy zapewniają o zatrzymaniu gruntu w zasobach gminy, przewidując też miejsce pod prywatną inwestycję w przyszłości. Zapowiadają dodatkowe nasadzenia drzew, utworzenie ścieżek pieszo-rowerowych wraz z oświetleniem, usunięcie ogrodzenia, uporządkowanie terenu oraz budowę boisk w miejsce niecek basenowych (przewidzianych na rozbiórki z uwagi na bardzo zły stan techniczny). Najpierw ma zostać uporządkowany staw i przyległy do niego obszar. Całość będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Kwestia odpłatności pozostaje otwarta.
Mieszkańcy [...] chcą, aby cały teren pozostał we władaniu gminy, ale z pozostawieniem pustego obszaru w północno-zachodniej części działki pod rezerwę na basen – nie jest obecnie planowany do realizacji przez miasto – czytamy w raporcie. – Wyrazili zrozumienie i zgodę na stopniowanie inwestycji na tym obszarze. Wyrażano przy tym obawy związane ze wzrostem ruchu na uliczkach osiedlowych po zrealizowaniu takiej inwestycji, hałasu, redukcji zieleni.
Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław wyłoniło autora koncepcji w marcu ubiegłego roku. Pracownia MXL4 Sp. z o.o. Sp. k. ze Szczecina była jednym z kilkunastu chętnych. Na podstawie wybranego wariantu, przy uwzględnieniu wyników rozmów, przygotuje teraz właściwą koncepcję.
Cały raport jest dostępny na stronie na miejskim portalu.
Investphoto.pl

"Zachować otwarty charakter"

Kąpielisko znajduje się na terenie dawnej cegielni. Zaprojektował je w 1927 roku związany z Wrocławiem architekt Richard Konwiarz, współpracownik Maxa Berga. Kompleks stanowi, jak pisze Agata Chmielowska, miejska konserwator zabytków, przykład miejskiej infrastruktury rekreacyjnej "utrzymanej w oszczędnej stylistyce modernistycznej".
Mimo iż od kilkunastu lat nie był użytkowany i ulegał postępującej degradacji, jego wartości zabytkowe są czytelne, a stan zachowana oryginalnej substancji i zasadniczej kompozycji pozwala na podjęcie działań rewaloryzacyjnych i rewitalizacyjnych – przekonuje konserwator.
Zgodnie z jej zaleceniami do rozważenia, wykonawca koncepcji ma zachować otwarty charakter kąpieliska uzupełnionego o obiekty kryte, unikając całkowitej zabudowy. Powinien też utrzymać znaczny udział w powierzchni działek zieleni, w tym starodrzewia.
Postuluje się pozostawienie dużych powierzchni trawników, odtworzenie historycznych szpalerów drzew i nasadzeń oraz zagospodarowanie wjazdu od ulicy Jordanowskiej, zgodnie z zapisami planu miejscowego – dodaje Agata Chmielowska.

Drugi największy w mieście kompleks zieleni

Magistrat podkreśla, że planowana inwestycja znajdzie się w sąsiedztwie m.in. ośrodka rekreacji konnej, parku Mamuta (13,5 ha), Grabiszyńskiego (ok. 78 ha) oraz Awicenny (docelowo 35 ha, miasto sadzi 3,5 tys. drzew) oraz Lasku Oporowskiego (8,3 ha).
Doliczając do tego powierzchnię 20 ha cmentarza Grabiszyńskiego oraz docelowo 30,4 ha zieleni na planowanym cmentarzu przy ul. Awicenny, należy liczyć się z tym, że w perspektywie 10-15 lat kąpielisko znajdzie się w obrębie drugiego co do wielkości kompleksu zieleni we Wrocławiu (po Wielkiej Wyspie) – zapowiadają urzędnicy.
Więcej zdjęć w galerii.
UM Wrocławia

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Fanatyk_Wędkarstwa(gość)
Mam nadzieję, że Oporów zostanie zabudowany przez nowe budynki wielorodzinne.
dxtr(gość)
Zrobi się ruch przez staw? Ten staw jest tam odkąd pamiętam. Jako dziecko korzystałem z niego gdy jeszcze był w pełni czynni z płatnym basenem. Ruch to już jest i zrobił się przez kolejne nasadzenia budynków od dewelopera, a nie krzaków i drzew. Dobrze, że mieszkańcy nie wybrali opcji z inwestorem, finalnie i tak stanęłaby tam deweloperka.
roman(gość)
Zrobi się ruch w okolicy. Jordanowska od pętli potok ludzi będzie.

Najnowsze artykuły

Warszawa: Blu Residence – standard premium od Albero Invest. Nowe apartamenty na Dolnym Mokotowie [WIZUALIZACJE]
Warszawski deweloper realizuje przy ulicy Bluszczańskiej dwupiętrowy budynek z ponad 40 lokalami. Po...
Wrocław: Teren przy Stadionie Miejskim trafi pod młotek
W prywatne ręce przejdzie miejska działka przy rondzie Modzelewskiego, obok Autostradowej Obwodnicy...
Jawor: Wkrótce ruszy produkcja w fabryce baterii elektrycznych Mercedes-Benz
Dobiega końca budowa fabryki baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze. W maju inwestor uzyskał...
Magazyny Prologis przyciągają nowych najemców w Aglomeracji Wrocławskiej
Jeden z największych dostawców nieruchomości logistycznych na świecie – Prologis po raz ko...
TBS Wrocław zbuduje setki mieszkań przy parku Leśnickim. Inwestuje w fotowoltaikę [WIZUALIZACJE]
Miejska spółka zrealizuje ponad 300 lokali na wynajem w zachodniej części Wrocławia, przy ulicy Doln...
Kraków: Federowicza 61 – Acatom stawia dziesięć budynków wielorodzinnych na Dębnikach [WIZUALIZACJE]
Krakowski deweloper ponownie zainwestował w tej części miasta. Oferuje 80 mieszkań. Nabywcy skorzyst...
Wrocław: Wiadukt przy Koronie doczeka się remontu. Po roku poznaliśmy wykonawcę
Miasto dwukrotnie szukało w zeszłym roku firmy, która przebuduje ponadstumetrową przeprawę nad ulicą...
Artyści apelują do prezydenta miasta: Stop sprzedaży zabytkowego Pałacu Hatzfeldów we Wrocławiu
Magistrat chce zbudować na Kępie Mieszczańskiej, we współpracy z prywatnym inwestorem, budynek z m.i...
Warszawa: Wow Wola – Metropolis Investments przygotowuje nowy apartamentowiec [WIZUALIZACJE]
Kilkunastopiętrowy budynek mieszkalny powstanie przy zbiegu ulic Jana Kazimierza i Sowińskiego. Znaj...
Magistrat szykuje do sprzedaży grunty w pobliżu stacji Wrocław Leśnica
Urzędnicy planują podział półhektarowej działki przy zbiegu ulic Kąckiej i Skoczylasa na Złotnikach....