Wrocław: Kąpielisko na terenie dawnej cegielni na Oporowie zmieni oblicze. Powstaje koncepcjaźródło: UM Wrocławia

Wrocław: Kąpielisko na terenie dawnej cegielni na Oporowie zmieni oblicze. Powstaje koncepcja

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Szczegółowe pomysły na zagospodarowanie terenu przy ulicy Harcerskiej pracownia MXL4 przedstawi jeszcze w tym roku i podda je konsultacjom. Inwestycja ma być modelowym parkiem sportowym, w którym zostaną wykorzystane ekologiczne rozwiązania. Będzie dostępny o każdej porze roku.
Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław rozstrzygnęło 25 marca przetarg na opracowanie koncepcji rewitalizacji kąpieliska przy ul. Harcerskiej. Wpłynęło 15 ofert (ceny wahały się od 48,3 do 196,8 tys. zł brutto). Osiem z nich urzędnicy odrzucili ze względów formalnych. Najkorzystniejsza okazała się ta złożona przez biuro MXL4 Sp. z o.o. Sp. k. ze Szczecina, wynosząca 48,3 tys. zł.
Zadaniem zwycięzcy będzie opracowanie minimum trzech wariantów studium programowo-przestrzennego zagospodarowania terenu. Przedstawi je podczas konsultacji z mieszkańcami. Na podstawie wybranego wariantu, przy uwzględnieniu wyników rozmów, przygotuje właściwą koncepcję. Będzie zawierać m.in. propozycję etapowania inwestycji oraz szacunkowe zestawienie kosztów. Ma na to 240 dni od momentu zawarcia umowy.

Modelowy, całoroczny park sportowy

Całoroczne kąpielisko ma być nastawione na rekreację rodzinną (uwzględniać potrzeby dzieci i osób starszych). Wszystkie pomieszczenia i obiekty mają umożliwiać różnorodne wykorzystywanie – od tymczasowych urządzeń sportowych (mini kręgielnie, sztuczne lodowisko) po imprezy masowe (namioty, sceny mobilne).
Istniejący budynek techniczno-socjalny zostanie wyburzony z racji złego stanu technicznego. Przy projektowaniu nowych obiektów MXL4 musi ograniczyć się "do racjonalnego minimum". Pracownia zadecyduje też o losie obecnych basenów. Przy rewitalizacji brodzika może rozważyć wodny plac zabaw – koniecznie atrakcyjny przez cały rok.
Zgodnie z planem miejscowym na terenie kąpieliska powstanie basen o wymiarach minimum 25x12 m. W jednym z wariantów studium ma się znaleźć opcja kryta, a w drugim odkryta. Wykonawca koncepcji przedstawi również swój pomysł na zagospodarowania stawu rybnego, który może służyć wędkowaniu, kąpaniu, czy pływaniu na łódkach.
Zwycięzca przetargu ma traktować projekt jako modelowy park sportowy. – Pociąga to za sobą rozwiązania o charakterze innowacyjnym związane z przystosowaniem do zmian klimatu, optymalizacją kosztów utrzymania, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii OZE, zielona infrastrukturą, itp. – czytamy w dokumentacji.
Inwestycja pozostanie własnością gminy. Miasto dopuszcza jednak możliwość realizacji planów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, jeśli ułatwi i zminimalizuje koszty funkcjonowania obiektu. Potencjalne rozwiązanie może pojawić się w koncepcji.
REKLAMA

"Zachować otwarty charakter"

Kąpielisko znajduje się na terenie dawnej cegielni. Zaprojektował je w 1927 roku związany z Wrocławiem architekt Richard Konwiarz, współpracownik Maxa Berga. Kompleks stanowi, jak pisze Agata Chmielowska, miejska konserwator zabytków, przykład miejskiej infrastruktury rekreacyjnej "utrzymanej w oszczędnej stylistyce modernistycznej".
Mimo iż od kilkunastu lat nie był użytkowany i ulegał postępującej degradacji, jego wartości zabytkowe są czytelne, a stan zachowana oryginalnej substancji i zasadniczej kompozycji pozwala na podjęcie działań rewaloryzacyjnych i rewitalizacyjnych – przekonuje konserwator.
Zgodnie z jej zaleceniami do rozważenia, wykonawca koncepcji ma zachować otwarty charakter kąpieliska uzupełnionego o obiekty kryte, unikając całkowitej zabudowy. Powinien też utrzymać znaczny udział w powierzchni działek zieleni, w tym starodrzewia.
Postuluje się pozostawienie dużych powierzchni trawników, odtworzenie historycznych szpalerów drzew i nasadzeń oraz zagospodarowanie wjazdu od ulicy Jordanowskiej, zgodnie z zapisami planu miejscowego – dodaje Agata Chmielowska.

Drugi największy w mieście kompleks zieleni

Magistrat podkreśla, że planowana inwestycja znajdzie się w sąsiedztwie m.in. ośrodka rekreacji konnej, parku Mamuta (13,5 ha), Grabiszyńskiego (ok. 78 ha) oraz Awicenny (docelowo 35 ha, miasto sadzi 3,5 tys. drzew) oraz Lasku Oporowskiego (8,3 ha).
Doliczając do tego powierzchnię 20 ha cmentarza Grabiszyńskiego oraz docelowo 30,4 ha zieleni na planowanym cmentarzu przy ul. Awicenny, należy liczyć się z tym, że w perspektywie 10-15 lat kąpielisko znajdzie się w obrębie drugiego co do wielkości kompleksu zieleni we Wrocławiu (po Wielkiej Wyspie) – zapowiadają urzędnicy.
UM Wrocławia
UM Wrocławia

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA