[Zabrze] W Zabrzu powstanie Centrum Przesiadkowe

[Zabrze] W Zabrzu powstanie Centrum Przesiadkowe

REKLAMA

Centrum Przesiadkowe łączące kolej z innymi środkami transportu, kompleks usługowo - handlowy, a także zespół hotelowo-konferencyjny i wielopoziomowy parking - tak właśnie mają wyglądać tereny wokół obecnego dworca kolejowego w Zabrzu.

Grupa PKP i Miasto Zabrze
podpisały porozumienie dotyczące wspólnej realizacji tego projektu.

- Do Zabrza, miasta turystyki przemysłowej przyjeżdża wielu turystów. Część z nich korzysta z komunikacji publicznej, w tym z pociągu. Zależy nam, aby przestrzeń w centrum miasta zyskała nowe oblicze, przyjazne mieszkańcom i turystom - powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. - W tym roku doprowadziliśmy do zrealizowania prac porządkowych na terenie dworca. Podpisane porozumienie to kolejny etap w stworzeniu Centrum Przesiadkowego.

Planowana inwestycja zdecydowanie zmieni oblicze centrum Zabrza. Oddany do użytku w 1960 roku dworzec kolejowy zostanie gruntownie przebudowany lub w jego miejscu powstanie zupełnie nowy budynek. Stanie się on elementem nowoczesnego Centrum Przesiadkowego. Podróżni wysiadający z pociągu będą mogli sprawnie przesiąść się do innego środka komunikacji: autobusu lub tramwaju. W miejscu tym powstanie również wielopoziomowy parking.

- Dzisiejsze porozumienie to pierwszy, bardzo ważny krok rozpoczynający wielką inwestycję dla mieszkańców Zabrza - mówi Paweł Olczyk, członek zarządu PKP S.A. - Teraz skupimy się na tym, by nasza wspólna koncepcja jak najszybciej przeszła do etapu realizacji. Przed nami m.in. pozyskanie finansowania, szczegółowe projekty i stosowne pozwolenia, które umożliwią rozpoczęcie prac - dodaje.

Remont czeka także przebiegającą przez miasto linię kolejową wraz z peronami. Zajmą się tym PKP Polskie Linie Kolejowe w ramach rewitalizacji szlaku kolejowego, łączącego Opole, Zabrze i Katowice. Nad torami wybudowana zostanie specjalna płyta.

To właśnie ona umożliwi budowę kilkupoziomowego obiektu, stanowiącego nie tylko centrum komunikacyjne, ale pełniącego również funkcje handlowe czy usługowe.

Dzisiejsze porozumienie podpisane zostało przez: Miasto Zabrze, Polskie Koleje Państwowe S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przewidywany termin realizacji I etapu przedsięwzięcia to lata 2012- 2016. Rozważane są różne źródła finansowania tej inwestycji. Obok środków gminnych i prywatnych inwestorów, brane pod uwagę jest również wystąpienie z wnioskiem o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.

źródło: UM Zabrze

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA