Kino Światowid zostanie przebudowane, powstanie w nim muzeum

Kino Światowid zostanie przebudowane, powstanie w nim muzeum

Kraków
Damian Daraż
Damian Daraż
Kino Światowid
adresKraków, Centrum E
REKLAMA
Dawne nowohuckie kino Światowid zostanie przebudowane i odnowione. To drugie zabytkowe kino w tej dzielnicy Krakowa poddane będzie przebudowie i renowacji. Inwestorem i opiekunem placówki jest Gmina Miejska Kraków.

W ubiegły piątek, 10 listopada podpisana została umowa na przeprowadzenie prac projektowych i adaptacyjnych w dawnym kinie Światowid, w którym obecnie mieści się Muzeum PRL-u. Przebudową i pracami adaptacyjnymi zajmie się firma MAE Multimedia Art Education. Zakończenie prac przewidziane jest na 2019 rok.
Przebudowa dawnego kina stała pod znakiem zapytania. W kwietniu 2017 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wstrzymało wypłatę 2 mln zł na projekty i przygotowanie budynku do rozbudowy. W sierpniu 2017 roku wiceprezydent miasta Andrzej Kulig odbył rozmowę z Jarosławem Sellinem, wiceministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ustalono wówczas, że ministerstwo sfinansuje projekt i scenariusz stałej wystawy wraz z projektem budowlanym, lecz to miasto po 2019 roku będzie jedynym właścicielem i opiekunem placówki.
REKLAMA
Jak podaje miasto zakończenie prac projektowych zaplanowane jest na luty 2019 roku. Koszt prac projektowych to dokładnie 2 644 050 zł. Projekt przewiduje m.in. wybudowanie głównej sali ekspozycyjnej pod placem, przy którym znajduje się obiekt, oraz kino letnie znajdujące się na dachu budynku. Koszt wszystkich prac projektowych i budowlanych szacuje się na kwotę 50 mln zł.
Miasto rozważa zmianę nazwy muzeum. Zamiast "Muzeum PRL-u" chce, aby nosiło nazwę "Muzeum Nowej Huty", chcąc w nim opowiadać o PRL-u z nowohuckiej perspektywy. W Krakowie istnieją już muzea o nazwie "Muzeum Historyczne Miasta Krakowa" (miasto zamierza zmienić jego nazwę na "Muzeum Kraków") oraz "Muzeum Podgórza".

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA