Kraków: Powstanie Miejsce Pamięci KL Plaszowźródło: wikipedia.org

Kraków: Powstanie Miejsce Pamięci KL Plaszow

Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
REKLAMA
Muzeum powstanie na terenach należących do Gminy Miejskiej Kraków, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie oraz Skarbu Państwa.
Miejsce Pamięci zajmie obszar około 43 ha. Będzie opierać się na trzech filarach: teren, ekspozycja muzealna oraz edukacja i dialog. Muzeum KL Plaszow będzie samorządową instytucją kultury miasta, współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – zgodnie z listem intencyjnym podpisanym w czerwcu.
Projekt zakłada, że obecny teren obozu pozostanie w możliwie niezmienionym stanie. Umieszczone zostaną tablice informacyjne i oznaczenia miejsc pamięci. Przy ul. Kamieńskiego ma powstać natomiast budynek muzealny tzw. „Memoriał”, w którym będzie można oglądać wystawę poświęconą historii KL Plaszow. Dla zwiedzających przewidziano parkingi – zarówno dla aut, jak i dla autobusów.
REKLAMA
Modernizacji zostanie poddany także Szary Dom. Inwestycja nie przewiduje odtwarzania dawnej infrastruktury obozowej oraz wznoszenia dodatkowych obiektów na jego terenie. W przyszłości planowana jest adaptacja ruin budynku położonego przy ul. Jerozolimskiej. Powstałoby tam Centrum Edukacyjne.
Wstęp na teren poobozowy będzie bezpłatny.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA