Radzionków: galeria w budynku dawnego dworca PKP

Radzionków: galeria w budynku dawnego dworca PKP

śląskie
REKLAMA

Koncepcja modernizacji budynku i utworzenia w nim stałej ekspozycji upamiętniającej deportacje Ślązaków do Związku Sowieckiego po II wojnie światowej wreszcie nabierze realnych kształtów.

Po ośmiu latach starań, 2 lutego burmistrz miasta Radzionków - Gabriel Tobor podpisał akt notarialny na przejęcie przez gminę byłego dworca kolejowego w Radzionkowie. Miasto za dworzec przekazało PKP 264.466 złotych.

Według planu opracowanego przez gminę, budynek dworca zostanie wyremontowany i dostosowany do możliwości prezentowania w nim stałej ekspozycji. W budynku utworzone zostanie też miejsce do gromadzenia i eksponowania dokumentów i pamiątek związanych z przeszłością Radzionkowa. Z kolei teren wokół budynku zostanie zaadaptowany przy zachowaniu istniejącego układu urbanistycznego. By całości nadać charakter społeczno-kulturalny wprowadzone zostaną elementy małej architektury. W chwili obecnej budynek dworca kolejowego obejmuje przestrzeń około 300 m2, na którą składa się poczekalnia wraz z punktem kasowym, służbówka, pomieszczenia gospodarcze oraz trzy magazyny. Prace budowlane zakończyć mają się w listopadzie 2013 roku. Zgodnie z założeniami otwarcie galerii zapoczątkuje ekspozycja stała pn. "Deportacja Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku", przygotowana na bazie materiałów i eksponatów z Instytutu Pamięci Narodowej.

Projekt adaptacji dworca i przygotowania w nim ekspozycji sfinansowany zostanie m.in. ze środków Unii Europejskiej. Koszt realizacji projektu wyniesie 417 026,84 zł.

REKLAMA

źródło: UM Radzionków

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA