Dworzec w Maczkach do remontu

Dworzec w Maczkach do remontu

śląskie
graviteo
REKLAMA

Na taką wiadomość czekali mieszkańcy Sosnowca. Politechnika Śląska i PKP S.A. utworzą Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego. Siedzibą jednostki naukowej będzie budynek dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach.

 

Centrum będzie kształciło inżynierów - specjalistów dla branży kolejowej. Działalność placówki ma się przyczynić do znaczącego wzrostu konkurencyjności tej gałęzi transportu w Polsce. Studenci Centrum będą mogli odbywać staże i praktyki w spółkach Grupy PKP. W przyszłości mogą stać się ich pracownikami - Brak takiego ośrodka odczuwają wszyscy. Kolej przez 25 lat była zaniedbywana. Mamy lukę pokoleniową, którą chcemy wypełnić. Zwłaszcza teraz gdy mamy gigantyczną ilość inwestycji i modernizacji na kolei. Powołanie Centrum pozwoli na ilościowe i jakościowe wzmocnienie kadry. Placówka ma stać się partnerem strategicznym Grupy PKP, między innymi dzięki utworzeniu zaplecza badawczego oraz kształceniu na kierunku praktycznym. Cieszę się, że to dzieje się w Sosnowcu - powiedział Jakub Karnowski Prezes Zarządu PKP S.A.


Na potrzeby Centrum PKP S.A. udostępnia zabytkowy budynek dworca kolejowego w Sosnowcu Maczkach. Zostanie on odrestaurowany i dostosowany do pełnienia funkcji dydaktycznych i badawczych. PKP S.A. już od dawna współpracuje z Politechniką Śląską, czego efektem jest wiele ważnych inicjatyw. Rokrocznie Prezes Zarządu PKP S.A. przyznaje nagrody za najlepsze prace naukowe w dziedzinie transportu szynowego. - Utworzenie centrum stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie gospodarki narodowej, uwzględniające cele strategii rozwoju transportu w Polsce i Europie do roku 2020. Zakłada ona wzrost konkurencyjności kolei. Poza kształceniem, nowa jednostka Politechniki Śląskiej będzie prowadzić prace badawczo-rozwojowe i wdrożeniowe. Wpłyną one na zwiększenie innowacyjności tej gałęzi transportu w naszym kraju - mówił prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik - Rektor Politechniki Śląskiej.

REKLAMA


Centrum będzie kształciło w trzech specjalnościach: Budowa i eksploatacja pojazdów szynowych, Zarządzanie i bezpieczeństwo w transporcie kolejowym, Projektowanie i utrzymanie infrastruktury transportu kolejowego. Kształcenie na studiach pierwszego stopnia stacjonarnych i niestacjonarnych rozpocznie się od 1 października 2016 roku. W programie studiów przewidziana jest jednosemestralna praktyka zawodowa oraz przygotowanie projektu inżynierskiego we współpracy i na zapotrzebowanie zakładów związanych z branżą transportu szynowego. Ośrodek będzie również prowadził szkolenia oraz kursy dla pracowników kolei. Kolej w Polsce, a w szczególności Grupa PKP, przechodzi obecnie daleko idące zmiany. Staje się coraz bardziej nowoczesna i konkurencyjna. Aby przyspieszyć ten proces potrzebne jest szerokie wsparcie dydaktyczne oraz badawcze. Utworzenie Centrum pozwoli nie tylko na pozyskiwanie wyspecjalizowanych pracowników, ale także ułatwi międzynarodową wymianę ekspertów. Centrum rozpocznie swoją działalność 1 września 2016 roku. Absolwenci przygotowani będą do pracy inżynierskiej w biurach projektowych środków transportu i infrastruktury kolejowej, przedsiębiorstwach eksploatacji, zakładach obsługowo-naprawczych, jednostkach organizacyjnych związanych z logistyką i spedycją w kolejnictwie.


Dworzec Sosnowiec Maczki był ostatnią stacją Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej Królestwa Polskiego. W specjalnych apartamentach zatrzymywał się tam car Rosji wraz ze swoją świtą. Monumentalnej stacji towarzyszyła komora celna i zabytkowe koszary. Po drugiej stronie rzeki Białej Przemszy znajdowała się monarchia austriacka. Stąd też długo miejsce to nazywano Granicą. Budynek stacji granicznej budowano w latach 1839-1848, według projektu znanego architekta Enrico Marconiego. Budowla była wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta i składa się z trzech części. Obecna nazwa Maczki jest używana dopiero od 1925 roku. - Jestem bardzo szczęśliwy z decyzji PKP oraz Politechniki Śląskiej. Odzyskanie dawnego blasku przez dworzec w Maczkach to jedno z moich marzeń. Zyska na tym również dzielnica, która nierozerwalnie od pokoleń związana jest z koleją. W razie potrzeby jesteśmy do dyspozycji. To wspaniała wiadomość - tłumaczył Kazimierz Górski, Prezydent Sosnowca.

 

źródło: UM Sosnowiec

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA