Ruda Śląska: dworzec PKP w Chebziu przekazany artystom

Ruda Śląska: dworzec PKP w Chebziu przekazany artystom

śląskie
graviteo
REKLAMA

Prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic, przekazała artystom Teatru Bezpańskiego oraz Grupy BIBU symboliczne klucze do budynku starego dworca w Chebziu.

Aktualizacja 18 lutego, godz. 10:30

Budynek dworca stał się oficjalną siedzibą Teatru Bezpańskiego i Grupy BIBU. 


Pierwszy budynek dworca kolejowego w Chebziu został wybudowany w 1859 roku. Obecnie używany kompleks stacyjny powstał pod koniec XIX wieku i składał się m.in. z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatów i zabudowań peronu.


Teraz ma pełnić funkcję centrum kulturalnego. 

_____________________


Dodano 11 lutego, godz. 11:38


Zakochani na starym dworcu PKP w Rudzie Śląskiej w Chebziu! Teatr Bezpański zaprasza wszystkich z okazji walentynek na światową, wyjątkową premierę w swojej nowej siedzibie.


- Nowy program, nowy dom i nowe twarze wyłonione w drodze styczniowych castingów... niech to będzie dla nas dobry, nowy początek - podkreślają  artyści bezpańskiego. Podczas imprezy Teatr Bezpański oraz Galeria BIBU otrzymają z rąk prezydent miasta Grażyny Dziedzic symboliczne klucze do budynku starego dworca, który stanie się ich oficjalną siedzibą.

 

Stary dworzec PKP w Chebziu już niebawem stanie się nowym centrum kulturalnym. Po wrześniowym chilloucie oraz równie emocjonującym Chebziu Hop przyszedł czas na walentynkową imprezę Teatru Bezpańskiego. Artyści przy dźwiękach wspaniałych perełek muzycznych lat 90-ych po raz pierwszy ugoszczą przybyłych w progach swojego skromnego domostwa. Recital artystów teatru ,,Walentynki...Ratuj się kto może!" to show skierowane przede wszystkim do osób zmęczonych serduszkowym szaleństwem, jednak nawet wytrwali wielbiciele romantycznych spotkań z pewnością dadzą się ponieść fantazji w rytm utworów prezentowanych na scenie. Kilkudziesięciu energetycznych solistów oraz gwiazdy światowego formatu, w których role wcielą się znane bezpańskie artystki - Agnieszka Gorzkiewicz, Katarzyna Kosturek i Olga Łasak przeniosą przybyłych gości we wspaniałe lata 90., przypominając im znane i lubiane muzyczne przeboje. Nie zabraknie również legendarnych kawałków z polskiego podwórka. - Organizowana przez nas impreza jest niepowtarzalną okazją, by przekonać się jak wiele niestandardowych oblicz miłości zaproponowały lata 90. - zachęca Marlena Hermanowicz, dyrektor artystyczny Teatru Bezpańskiego.

 

REKLAMA

Dworzec w Chebziu miejscem szerzenia kultury

 

Imprezie, która odbędzie się 16 lutego o godzinie 18.00 w gmachu Dworca PKP w Chebziu towarzyszyć będzie oficjalne przekazanie zabytku artystom Teatru Bezpańskiego. Od tej pory dworzec będzie oficjalną siedzibą grupy. - Zrewitalizowany obiekt odzyska życie i stanie się otwartą przestrzenią praktyk twórczych Teatru Bezpańskiego - podkreśla Marlena Hermanowicz.

Co więcej, tych którzy 16 lutego na chebziańską imprezę przybędą z unikatowym prezentem niespodzianką artyści postanowili zwolnić z opłaty za bilet wstępu, który wynosi 10 zł. Rezerwacji biletów można dokonać drogą e-mailową po adresem teatr.bezpanski0@vp.pl lub poprzez wypełnienie formularza rezerwacyjnego znajdującego się na oficjalnej stronie Teatru Bezpańskiego: www.teatrbezpanski.pl.

 

- Organizacja wydarzeń kulturalnych w miejscach dawnych zakładów przemysłowych lub budowli z nimi związanych jest bardzo popularna w całej Europie - komentuje Renata Młynarczuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. W ten popularny trend wpisuje się inicjatywa Teatru Bezpańskiego oraz Galerii BIBU, które zainteresowane są tym, by wspólnie z miastem przystosować budynek dworca na cele kulturalne. Teatr chciałby wykorzystać część pomieszczeń na swoją siedzibę. Planuje też organizację w hali dworca spektakli, recitali, koncertów i wystaw.


Z kolei Galeria BIBU zamierza w tym roku zorganizować projekt ,,Przystanek Chebzie". Miałby to być cykl koncertów z pogranicza soul, funk, hip-hop, reggae. Galeria zwróciła się już do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie projektu. Zakłada on współpracę z wieloma podmiotami z miasta.


Pierwszy budynek dworca kolejowego w Chebziu został wybudowany w 1859 roku. Obecnie używany kompleks stacyjny powstał pod koniec XIX wieku i składał się m.in. z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatów i zabudowań peronu. Ruda Śląska we wrześniu ubiegłego roku wydzierżawiła od PKP budynek dworca na 5 lat. W tym czasie gmina będzie mogła wykonać prace remontowe obiektu, kolej zaś ureguluje stan prawny nieruchomości, co umożliwi przygotowanie jej do zbycia miastu. Na razie nad bezpieczeństwem zabytkowego budynku czuwa straż miejska, jednakże do końca lutego dworzec objęty zostanie monitoringiem wizyjnym.

 

źródło: UM Ruda Śląska

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA