Nową siedzibę BWA Wrocław zbuduje prywatny inwestor źródło: materiały inwestora

Nową siedzibę BWA Wrocław zbuduje prywatny inwestor

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
BWA Wrocław
adresWrocław, Księcia Witolda 6
REKLAMA
Miasto przeznaczy pod galerię teren przy zbiegu ulic Dmowskiego, Jagiełły i Księcia Witolda, w centrum Kępy Mieszczańskiej. Budynek postawi deweloper, zapewniając pod jej funkcjonowanie ponad dwa tysiące metrów kwadratowych.  Powstanie około 2025-27 roku.
Magistrat przedstawił dzisiaj, 23 czerwca, plan wobec BWA Wrocław, która ma tymczasową siedzibę na dworcu Wrocław Główny.
Po trudnych analizach podjęliśmy decyzję, że jedna z najważniejszych wrocławskich instytucji – BWA – musi zyskać nową, odpowiadającą jej potrzebom, siedzibę – wyjaśnia Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

Nowa galeria i nie tylko

Przy jej budowie urzędnicy zamierzają współpracować z prywatnym inwestorem. Udostępnią mu działkę nr 6/2 (3 396 mkw.) przy ul. Księcia Witolda 6 na Nadodrzu. Na razie funkcjonuje tam restauracja McDonald's. W przetargu pojawi się zastrzeżenie, że deweloper musi przeznaczyć dla BWA ponad 2 tys. mkw. powierzchni pod galerię, biura i przestrzeń warsztatową. Budynek ma powstać za ok. pięć-siedem lat.
UM Wrocławia
Obecnie zmieniany jest plan miejscowy. To czasochłonna procedura, plan powinien być wyłożony jeszcze w tym roku – informuje nas Anna Bytońska z biura prasowego magistratu.
Piotr Fokczyński, architekt miasta, zapowiada: – Przygotowaliśmy wizualizacje obiektu, w którym chcemy, by znalazła się galeria – obiektu nowoczesnego, ekskluzywnego, z ogólnodostępnym placem, a przyszły inwestor otrzyma dokładne wytyczne dotyczące przestrzeni dla Biura Wystaw Artystycznych.
REKLAMA
Więcej wizualizacji w galerii.

Pałac Hatzfeldów na sprzedaż

BWA Wrocław funkcjonuje od 1962 roku. Obejmuje cztery galerie: Awangarda, Dizajd, Studio i SIC!. Biura miejskiej instytucji kultury mieszczą się od kilku miesięcy przy ul. Wystawowej 1 w Hali IASE (jesienią zostaną przeniesione do pomieszczeń przy ul. Ruskiej 46abc), a tymczasowa siedziba na dworcu Wrocław Główny. BWA trafiła tam z Pałacu Hatzfeldów przy ul. Wita Stwosza 32 na Starym Mieście (pozostałości po książęcej siedzibie powstałej w latach 70. i 80. XVIII wieku).
Zniszczony w czasie wojny budynek został zaadaptowany na potrzeby galerii sztuki współczesnej. Ma ok. 800 mkw. pow. ekspozycyjnej (zabytkowy charakter obiektu utrudnia  zagospodarowanie przestrzeni pod tę funkcję). Jest już jednak w złym stanie technicznym (stąd przeniesienie siedziby). Niezbędna jest gruntowna przebudowa i odbudowa. Według wstępnych szacunków może kosztować nawet 60 mln zł.
fotopolska.eu - ZPKSoft
Aktualnie nie jesteśmy w stanie znaleźć w budżecie pieniędzy na przebudowę Pałacu Hatzfeldów, dodatkowo sytuację utrudnia epidemia, która wpłynęła w znaczny sposób na kondycję finansową miasta – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury.
Magistrat podkreśla, że budynek nie pozostanie bez opieki do czasu przejścia w prywatne ręce.
Znajduje się w rejestrze zabytków i jest objęty opieką konserwatorską, a przy sprzedaży zostanie objęty przetargiem ofertowym, który zapewni miastu wpływ na przyszłe funkcje budynku – zapewniają urzędnicy.

Komentarze (2)

Napisz komentarz
mama(gość)
To jest osuwanie problemu, znanego od lat, na następną kadencję. Jednocześnie jest to wycofywania się miasta Wrocławia ( Europejska Stolica Kultury) z finansowania instytucji kultury.
karolek(gość)
przekręt goni przekręt
REKLAMA