Wrocław: Archicom szykuje się do budowy setek mieszkań na Kępie Mieszczańskiej. W planach też remont zabytkufot. Jakub Zazula

Wrocław: Archicom szykuje się do budowy setek mieszkań na Kępie Mieszczańskiej. W planach też remont zabytku

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Wrocławski deweloper kupił nieruchomość na nadodrzańskiej wyspie w ubiegłym roku za ponad 40 milionów złotych. Chce zbudować prawie 400 lokali. Czeka go też przebudowa zabytkowej stajni.
Magistrat wszczął 19 czerwca (na wniosek przedstawicieli Archicomu S.A. z 3 czerwca) postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia przy ul. Mieszczańskiej na Nadodrzu. Chodzi o budowę dwóch budynków wielorodzinnych i jednego mieszkalno-usługowego z garażami podziemnymi na działce nr 3/30 (o powierzchni 1,3391 ha).
Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy [...] zostanie załatwiona w terminie dwóch miesięcy – informują urzędnicy.
Budowę poprzedzą wyburzenia części zabudowy. Archicom złożył 30 kwietnia wniosek o pozwolenie na rozbiórkę m.in. obiektów magazynowo-gospodarczych, portierni i garaży. Dostał je 29 czerwca.
Agencja Mienia Wojskowego

Cena wywoławcza znacząco przebita

Agencja Mienia Wojskowego rozstrzygnęła w czerwcu ubiegłego roku przetarg na sprzedaż tej parceli. Zgłosiło się dziewięciu zainteresowanych. Cena wywoławcza wynosiła 16,1 mln zł. Najwięcej zaoferował Archicom (zrealizował już na Kępie Mieszczańskiej inwestycje Piekarnia oraz River Point) – 40 mln 700 tys. zł (zapłacił 40 mln 474 tys. zł z racji 5-procentowej bonifikaty za zabytkową część nieruchomości). Zapowiedział wówczas inwestycję mieszkaniowo-usługową na około 390 lokali. Umowę zakupu zawarł z AMW 7 października. Wtedy poinformował o chęci realizacji projektu wielorodzinnego na ok. 370 mieszkań.
REKLAMA

Mieszkania, usługi i rewitalizacja zabytku

Na nieruchomości znajduje się osiem parterowych budynków. Siedem z nich powstawało w latach 1922-1985. Pełniły funkcje magazynową, warsztatową, czy techniczną. Budynek nr 39 został wybudowany w 1880 roku, jako stajnia 2. regimentu artylerii polowej. Ostatnio był użytkowany na cele archiwum wojskowego. Od 2004 roku jest wpisany do rejestru zabytków.
fot. Jakub Zazula
Plan miejscowy przewiduje na tym terenie zabudowę usługową bądź wielorodzinną o wysokości do 22 m – za wyjątkiem stajni. Miejski konserwator zabytków wydał 10 grudnia ubiegłego roku zalecenia dotyczące jej adaptacji. Zgodnie z nimi nowy właściciel ma m.in. zachować pierwotny kształt bryły budynku wraz z wysokością i kształtem dachów (bez nadbudowy), kompozycję elewacji (bez ocieplenia zewnętrznego) oraz unikalne uchwyty do przywiązywania koni. Do tego musi usunąć wtórne kraty okienne i kominek spalinowy, wymienić okna na wzór tych początkowych, a także naprawić kamienną opaskę wokół obiektu. Ponadto odtworzy dawny sposób wykończenia wnętrza, przywróci jego pierwotny podział oraz utrzyma kamienne schody prowadzące na poddasze.
Więcej zdjęć w galerii.

Nowe usługi, galeria i park

Kępa Mieszczańska jest w ciągłej rozbudowie. W ubiegłym miesiącu informowaliśmy, że miasto zbuduje tu we współpracy z prywatnym inwestorem nową siedzibę BWA Wrocław. Instytucja otrzyma ponad 2 tys. mkw. powierzchni pod galerię, biura i przestrzeń warsztatową.Za to w północnej części miasta szykuje się nowa zabudowa usługowa. AMW poinformowała o chęci sprzedaży za ponad 5 mln zł półhektarowej działki. Znajdują się na niej dawne koszary. O szczegółach pisaliśmy w czerwcu.W tym samym miesiącu donosiliśmy również o planowanym przekazaniu gminie wojskowego terenu pod park. Odkupi niemal czterohektarowy teren za 15% jego oszacowanej wartości. Mieszkańcy chcą go zagospodarować m.in. w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o rozpoczęciu konsultacji społecznych.
Investphoto.pl

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Mariusz Bartodziej(gość)
@
Mariusz
(gość)
jest już dostępny jakiś projekt do zobaczenia układu tych budynków?
Jeżeli jest, to trzeba zwracać się bezpośrednio do dewelopera.
Mariusz(gość)
jest już dostępny jakiś projekt do zobaczenia układu tych budynków?
REKLAMA