DODAJ

Wrocław: Ponad 40 milionów na stole. Archicom odkupuje od AMW zabytkową nieruchomość na Kępie Mieszczańskiej

Mieszkania i domy / Wrocław
Wrocław: Ponad 40 milionów
Mariusz Bartodziej
2019-06-28 17:50:47
Agencja Mienia Wojskowego odwołała pierwsze postępowanie, a drugie od razu przyniosło efekt. Na grunt z XIX-wieczną stajnią wpisaną do rejestru zabytków było dziewięciu chętnych. Wrocławski deweloper zaoferował niespełna 41 milionów złotych. Zrealizuje inwestycję mieszkaniowo-usługową na blisko 400 lokali.

AMW rozstrzygnęła dzisiaj, 28 czerwca, drugi przetarg na sprzedaż działki nr 3/30, o powierzchni 1,3391 ha, na Kępie Mieszczańskiej na Nadodrzu. Zgłosiło się dziewięciu zainteresowanych. Cena wywoławcza wynosiła 16,1 mln zł. Najwięcej zaoferował Archicom S.A. (zrealizował już na wyspie inwestycję River Point) – 40 mln 700 tys. zł (zapłaci 40 mln 474 tys. zł z racji 5-procentowej bonifikaty za zabytkową część nieruchomości). Zamierza zrealizować inwestycję mieszkaniowo-usługową na około 390 lokali.

O ogłoszeniu postępowania po raz pierwszy donosiliśmy w październiku ubiegłego roku. Agencja po dwóch miesiącach je odwołała. Uczestnicy dzisiejszego przetargu mają siedem dni na ewentualne odwołanie.

Agencja Mienia Wojskowego


Mieszkania, usługi i rewitalizacja zabytku

Na nieruchomości zlokalizowanej przy ul. Mieszczańskiej znajduje się osiem parterowych budynków. Siedem z nich powstawało w latach 1922-1985. Pełniły funkcje magazynową, warsztatową, czy techniczną. Budynek nr 39 został wybudowany w 1880 roku, jako stajnia 2 regimentu artylerii polowej. Ostatnio był użytkowany na cele archiwum wojskowego. Od 2004 roku jest wpisany do rejestru zabytków.

fot. Jakub Zazula


Plan miejscowy przewiduje na tym terenie zabudowę usługową bądź wielorodzinną o wysokości do 22 m – za wyjątkiem stajni. Miejski konserwator zabytków wydał 10 grudnia ubiegłego roku zalecenia dotyczące jej adaptacji. Zgodnie z nimi nowy właściciel ma m.in. zachować pierwotny kształt bryły budynku wraz z wysokością i kształtem dachów (bez nadbudowy), kompozycję elewacji (bez ocieplenia zewnętrznego) oraz unikalne uchwyty do przywiązywania koni. Do tego musi usunąć wtórne kraty okienne i kominek spalinowy, wymienić okna na wzór tych początkowych, a także naprawić kamienną opaskę wokół obiektu. Ponadto odtworzy dawny sposób wykończenia wnętrza, przywróci jego pierwotny podział oraz utrzyma kamienne schody prowadzące na poddasze.

fot. Jakub Zazula


Będą też mieszkania na wynajem

Kępa Mieszczańska stale się rozbudowuje, o czym pisaliśmy m.in. w czerwcu ubiegłego roku i w lutym. Za to w kwietniu opisywaliśmy pierwsze na tej wyspie nowe osiedle z mieszkaniami na wynajem. W Resi4Rent Wrocław Kępa Mieszczańska będzie dostępnych niespełna 270 lokali o średniej powierzchni 34,3 mkw. Najemcy skorzystają za pomocą aplikacji mobilnej z pakietu rozmaitych dodatkowych usług. Na początek będzie to m.in. sprzątanie, pranie i prasowanie.

fot. Jakub Zazula


materiały inwestora