Deweloperzy kupują wojskowe tereny na Kępie Mieszczańskiej. Ile działek już poszło?źródło: Agencja Mienia Wojskowego

Deweloperzy kupują wojskowe tereny na Kępie Mieszczańskiej. Ile działek już poszło?

Wrocław
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
W zeszłym roku Agencji Mienia Wojskowego udało się sprzedać część swoich terenów na Kępie Mieszczańskiej. Sprawdzamy, ile dokładnie działek ma już nowych właścicieli i kto je kupił, a także ile nieruchomości jeszcze nie poszło pod młotek.
W 2015 roku pozytywnie rozstrzygnięto siedem przetargów, a działki kupiło w sumie sześciu deweloperów, którzy wybudują tam mieszkania.

W zasobie Agencji Mienia Wojskowego pozostaje aktualnie 26 działek na Kępie Mieszczańskiej, o łącznej powierzchni 9,3085 hektara.

Obecnie trwają jeszcze prace koncepcyjne w zakresie zagospodarowania pozostałych w naszym zasobie nieruchomości zlokalizowanych  na terenie Kępy Mieszczańskiej – tłumaczy portalowi InvestMap.pl Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW.

Jest plan miejscowy, są kupcy

Swoje tereny na Kępie Mieszczańskiej wrocławski oddział Agencji Mienia Wojskowego wystawia na sprzedaż już od kilku lat. Kępa po raz pierwszy trafiła pod młotek jako całość w 2008 roku – wyceniono ją wówczas na 390 milionów złotych. Potem wojsko zdecydowało się na jej podział na mniejsze działki.
Przez dłuższy czas nie było jednak chętnych na te tereny – na przeszkodzie stał przede wszystkim brak uchwalonego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru.
Plan miejscowy uchwalono w czerwcu 2013 roku, a potem AMW wspólnie z dostawcami mediów opracowała plany sieci wodnej i kanalizacyjnej, przyłączenia nieruchomości do linii ciepłowniczej oraz energetycznej.
To spowodowało, że zaczęli pojawiać się deweloperzy skłonni zainwestować na Kępie Mieszczańskiej. Pierwsze działki znalazły nabywców w marcu 2015 roku.
– Sprzedaż pierwszych działek na Kępie to bardzo ważny sygnał dla rynku, który pokazuje, że jest to miejsce, które ma potencjał i gdzie naprawdę warto inwestować. Liczymy, że dzięki temu łatwiej będzie nam znaleźć nabywców na pozostałe działki – tłumaczyła ówczesna prezes AMW Ilona Kowalska.
REKLAMA
Kolejne tereny znalazły nowych właścicieli we wrześniu ubiegłego roku, a ostatnie sprzedane działki poszły pod młotek w grudniu 2015 roku.


Kto kupił działki na Kępie?

W marcu 2015 roku działki nr 3/31 i 3/41 za 8 mln 686 tys. złotych kupiła wrocławska spółka ICG INVEST
Także w marcu nieruchomości na Kępie Mieszczańskiej kupił Archicom. Za działki o numerach 3/20 i 3/21 zapłacił 7 mln 979 tys. złotych, a za działkę 3/22 – 5 mln 959 tys. złotych. Powstają tam apartamenty River Point.
Materiały inwestora
We wrześniu 2015 roku nowych właścicieli znalazły kolejne nieruchomości: działki nr 3/28 i 3/29 za 8 mln 585 tys. złotych kupiło Echo Investment, działki 3/35 i 2/16 za 4 mln 600 tys. złotych kupił ATAL, a działki nr 3/32, 3/16, 3/52, 3/48, 3/50, 3/55 z udziałem w wys. 1/2 w działce 3/54 – za 4 mln 104 tys. złotych RAFIN Developer.
Na kupionych od AMW terenach ATAL realizuje właśnie drugi etap osiedla Dmowskiego 19. Podobnie Rafin Developer na powojskowych działkach wybuduje drugi etap inwestycji Kępa Mieszczańska. Do swojej inwestycji przymierza się już także Echo Investment.


 
Jako ostatni – w grudniu zeszłego roku – nieruchomości na Kępie Mieszczańskiej kupił Milart. Ten deweloper za działki nr 3/23 i 3/24 zapłacił 10 mln 202 tys. złotych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA