źródło: Jakub Zazula

Wrocław zwyciężył w rankingu najbardziej atrakcyjnych miast dla biznesu w Polsce

Orzech
Wrocław okazał się najbardziej atrakcyjnym dla biznesu miastem w Polsce – tak wynika z najnowszej, trzeciej edycji cyklu badań Business Environment Assessment Study, prowadzonych przez Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint. Stolica Dolnego Śląska najwyższe oceny otrzymała za jakość życia, potencjał biznesowy i edukacyjny.
Najnowsza, 3. edycja cyklu badań Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint - Business Environment Assessment Study, przedstawia ocenę środowiska biznesowego we Wrocławiu przez decydentów polskich firm. Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Projekt został objęty patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pro Progressio. 

Wrocław awansuje w rankingu

Wśród respondentów badania Business Environment Assessment Study, którzy zadeklarowali inwestycje w rozwój geograficzny firmy, największym zainteresowaniem cieszy się Wrocław. Średnia ocena miasta wynosi 7,2 punktu (wzrost o 0,2 p w porównaniu do 2019 r.)  w 10-stopniowej skali co plasuje miasto na pierwszym miejscu (ex-equo z Warszawą), Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak: ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,9 p), potencjał edukacyjny (7,7 p) oraz potencjał biznesowy (7,7 p)
– Mimo pandemii koronawirusa sytuacja jest stabilna, a my na bieżąco dostosowujemy się do zmian i nowych potrzeb rynku. W tym dynamicznym czasie Wrocław nadal cieszy się zainteresowaniem wśród inwestorów. W ciągu ostatnich dwóch lat na Wrocław zdecydowały się takie firmy jak Gates Corporation, UPM Business Hub, Oras czy Klika-Tech. Dobrym prognostykiem jest wysoka lokata Wrocławia w rankingu Globalnych Miast Przyszłości z największym biznesowym i ekonomicznym potencjałem. Wrocław został także wyróżniony jako najlepszy w kategorii małych i średnich miast – mówi Aleksandra Kłonowska-Drozd, Kierownik Zespołu ds. Obsługi Inwestora, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej (ARAW).
– Wrocław jest wiodącym ośrodkiem ekonomicznym, technologicznym i kulturalnym oraz jedną z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w kraju. Miasto jest znane z przyjaznego podejścia do biznesu: powstało tu wiele renomowanych polskich firm a zagraniczni inwestorzy uznali Wrocław za jedną z najlepszych lokalizacji w Europie – tłumaczy Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint.  
Business Environment Assessment Study 2021

Siła wrocławskiej infrastruktury i nieruchomości 

Magnesem, który przyciąga inwestorów do Wrocławia jest dynamicznie rozwijająca się infrastruktura. Transport lotniczy jest w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 8,5 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Port Lotniczy Wrocław oferuje wiele bezpośrednich połączeń do głównych portów przesiadkowych w Europie. Miasto jest również usytuowane w strategicznym trójkącie pomiędzy Warszawą, Berlinem i Pragą. Do każdego z tych miast można dotrzeć ze stolicy Dolnego Śląska w mniej niż 4 godziny samochodem.  Wartością dodaną dla wrocławskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej - ponad 106 000 mkw. w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy województwa dolnośląskiego wynoszą obecnie 1 226 300 mkw. Ocena infrastruktury plasuje się na poziomie 7,2 p a ocena dostępności powierzchni biurowej na 6,7 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 r.
– Miasto Wrocław jest jednym z najkorzystniej zlokalizowanych miast na terenie Polski. Bliskość przejść granicznych zarówno niemieckich, jak i czeskich, nowoczesna i rozbudowana infrastruktura drogowa, a także komunikacja miejska są istotnymi czynnikami przyciągającymi uwagę inwestorów – twierdzi Marcin Siewierski, Associate Regional Head, Cushman & Wakefield. – Jeżeli chodzi o dostępność powierzchni biurowych to miasto nie jest już postrzegane jako "rynek wschodzący", ale ugruntowane i dojrzałe centrum biznesowe, potrafiące elastycznie i sprawnie reagować na sytuację rynkową – dodaje ekspert. 
Rosnący potencjał edukacyjny 
Dwadzieścia pięć uczelni wyższych, a wśród nich największa uczelnia publiczna w województwie dolnośląskim, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Wrocław liczy sobie ponad 109 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynieryjnym (27,8 tys.), potem w obszarze finansowym (18,8 tys.) a następnie w IT (6,5 tys.). Ocena potencjału edukacyjnego została oceniony na 7,7 p w dziesięciostopniowej skali.
Business Environment Assessment Study 2021
– Wrocław od kilku już lat jest liderem wśród wszystkich miast uczelnianych w Polsce, może się pochwalić prawdziwą kuźnią talentów inżynierskich. Absolwenci uczelni technicznych są grupą zawodową najbardziej atrakcyjną dla inwestorów wrocławskiej strefy ekonomicznej. Zaplecze inżynierskie uzupełniają finansiści i absolwenci kierunków IT, którzy w tej chwili są grupą blisko dwukrotnie mniejszą niż inżynierowie, ale doskonale wiemy, że niezbędną do właściwego zarządzania biznesem – wyjaśnia Anna Teodorowska, Regional Manager, Antal IT Services. 
Rozwój wrocławskiego rynku pracy   Mocną stroną Wrocławia są kadry o kompetencjach analitycznych i finansowych, a także obecność kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach lingwistycznych. Równie wysokie wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach z zakresu IT oraz wśród kadry o kompetencjach z zakresu inżynierii. Wrocław jest największym ośrodkiem gospodarczym w południowo-zachodniej Polsce. Jest także najbardziej atrakcyjnym miastem dla relokacji menedżerów i specjalistów oraz najlepiej postrzeganą marką miejską w kraju.
Business Environment Assessment Study 2021
– Dynamiczny rozwój gospodarczo-infrastrukturalny, silna marka miasta, numer jeden w kategorii miejsca do życia w rankingu miast branych pod uwagę w badaniu – wszystko to sprawia, że Wrocław z jednej strony przyciąga nowe inwestycje, z drugiej, będąc największym ośrodkiem gospodarczym w południowo-zachodniej Polsce, staje się także najbardziej atrakcyjnym dla relokacji menedżerów i specjalistów. Tempo zatrudnienia we Wrocławiu nie spada, od początku 2021 r. odnotowujemy duże zapotrzebowanie na zasoby ludzkie u naszych klientów – komentuje Katarzyna Sławińska, Team Leader, Antal Engineering & Operations. 
Źródło: materiały prasowe