Zabytkowa Willa Kossakówka w Krakowie odzyskuje dawny blask [FILM+ZDJĘCIA+WIZUALIZACJE]

Orzech

Zabytkowa Willa Kossakówka w Krakowie odzyskuje dawny blask. Prace remontowe Kossakówki rozpoczęły się po podpisaniu umowy z generalnym wykonawcą w październiku 2023 roku, są obecnie na zaawansowanym etapie. Obiekt coraz bardziej przypomina dawną siedzibę rodu Kossaków znaną z fotografii, i już niebawem będzie mógł służyć mieszkańcom i mieszkankom Krakowa oraz wszystkim miłośnikom dziedzictwa Kossaków.

Za realizację inwestycji od momentu zakupu działek do zakończenia prac odpowiada Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Obecnie trwają roboty wewnątrz budynku Kossakówki, obejmujące montaż sufitów podwieszanych, instalacji grzewczo-chłodzących, elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych i przeciwpożarowych, a także prace konserwatorskie, w tym renowację drewnianych elementów, sztukaterii, figur i dekoracji.

– Lada moment z pracowni konserwatorskich powrócą zabytkowe schody drewniane, drzwi oraz figura Matki Boskiej z ogrodu. Wkrótce pojawi się także platforma dla osób niepełnosprawnych w przygotowanym już szybie windowym. Zamontowane zostały już wszystkie zabytkowe okna – zarówno te, które udało się uratować, jaki i te, które odtworzyli konserwatorzy – podkreśla Adrian Kowalski, koordynator inwestycji z ramienia MOCAK-u.

Zmiany widać już gołym okiem

Budynek coraz bardziej przypomina ten, który znamy z fotografii. Kowalski kontynuuje: – Właśnie odsłonięto elewację – czekają nas jeszcze poprawki malarskie, ale można już zobaczyć detal architektoniczny oraz kolorystykę wybraną decyzją służ konserwatorskich, na podstawie materiałów historycznych, w tym odnalezionego obrazu niemieckiego pejzażysty Ludwiga Bollera z pierwszej połowy lat 90. XIX wieku ze zbiorów prywatnych w Warszawie.

Jeszcze w czerwcu rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem terenu, nasadzeniami roślin i aranżacją ogrodu.

Zakończenie wszystkich robót planowane jest na koniec tego roku

Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie przewidziane na koniec pierwszego kwartału 2026 roku. To oznacza, że już wkrótce Kossakówka będzie mogła znów służyć mieszkańcom Krakowa i odwiedzającym miasto, a dziedzictwo artystycznej rodziny Kossaków, zostanie należycie uhonorowane.

Z uwagi na specyfikę zbiorów oraz planowany historyczny charakter ekspozycji, obecnie trwają rozmowy między Muzeum Krakowa a Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK dotyczące przygotowania projektu i realizacji wystawy stałej oraz przyszłego prowadzenia Domu Kossaków przez Muzeum Krakowa.

ZDJĘCIA:

WIZUALIZACJE:

Źródło: UM Kraków